Je už viac ako isté, žeMikuláš tento rok na banskobystrické námestie nepríde. Kto by sa s ním však chcel predsa len stretnúť, môže zájsť na Sliač, do Badína alebo do Ľubietovej, kde sa Mikuláš príde poprechádzať… a možno príde aj do Matejovho domu.

Tiež banskobystrické divadlá chystajú pre deti tento víkend ,stretnutia s Mikulášom. Viac informácií o víkendových podujatiach, medzi ktorými nechýba ani Predvianočný rínok v múzeu, Mikulášska Wrangler jazda či nové výstavy, nájdete v našich tipoch na víkend.

Piatok 4. december

Adventné tr(ho)vanie

Pred Kaviarňou Džezva, Zvolen – 10:00 h

Zvolenský Natur trh otvorili pred kaviarňou Džezva (Tehelná 4) už prvého decembra. A otvorený bude počas pracovných dní, od pondelka do piatka, v čase od 10:00 do 15:30 h, až do 23. decembra. Nakúpiť tu môžete u známych predajcov z Natur trhu.

Ako na umenie 3 (portrét a figúra)

SSG Bethlenov dom, Banská Bystrica – 10:30 h

Stredoslovenská galéria (SSG) v poslednom mesiaci tohto roka sprístupní dve nové výstavy. Na prvom poschodí Bethlenovho domu si od piatku 4. decembra návštevníci môžu pozrieť výstavu Ako na umenie 3 (portrét a figúra), ktorá prezentuje cca 60 diel od približne štyridsiatich umelcov. Zbierkový fond SSG, ktorý aktuálne disponuje takmer 14 tisíc zbierkovými predmetmi, umožnil bohatý výber diel autorov pôsobiacich od polovice 19. storočia až po súčasnosť. V rámci odbornej prípravy výstavy prešlo reštaurátorským zásahom 24 artefaktov od 17 autorov. Výstava Ako na umenie 3 (portrét a figúra) potrvá do marca budúceho roku a počas jej trvania SSG plánuje realizovať rôzne sprievodné akcie ako komentovanú prehliadku, odborné prednášky a tematické workshopy.

Reštaurovanie Miroslav Slúka:

Adéla Arendtová: Portrét dámy, olej na plátne, 1846 (detail)

Pom Pomove rozprávky

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 17:00 h

Zvolenské divadlo pripravilo pre deti na Mikuláša balíček s rozprávkou o Pom Pomovi. Že kto je Pom Pom? Občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín… Pom Pomove rozprávky čakajú na deti v divadle v piatok o 17:00 hv nedeľu o 16:00 h.

Sánky v Radnici

Radnica, Banská Bystrica – 17:00 h

Zaujímavú výstavu otvoria v piatok aj v priestoroch Radnice. Nájdete tu sánky zo zbierky Petra Pappa, fotografie Slovenského zväzu sánkarov, fotografie Múzea tatranskej kinematografie a fotografie a tiež fotografie z vianočných kultúrnych podujatí mesta z minulých rokov. Výstavu Zima je tu! môžete navštíviť do 15. januára budúceho roku. Radnica je počas pracovných dní otvorená od 8:00 do 17:00 h a v sobotu od 10:00 do 15:00 h.

Na Fončorde rozsvietia stromček

Kyjevské námestie, Banská Bystrica   

Vianočný stromček sa v piatok rozsvieti na Kyjevskom námestí na Fončorde.  Tento rok však potichúčky bez stretnutia a pesničky…

Sobota 5. december

Dvanásť mesiačikov aj Čarovný klobúk

DK ŽSR, Zvolen – 10:00 h

Dve rozprávky pre Mikuláša a, samozrejme, aj pre všetky poslušné deti, si na tento víkend pripravilo zvolenské Divadlo Zelienka. V sobotu 5. decembra o 10:00 a 16:00 h to bude Dvanásť mesiačikov. Rozprávka, v ktorej sa v mrazivej zime roztopí nielen sneh, ale najmä ľadové srdcia. Čo vymyslí Holena na Marušku tentokrát? V nedeľu 6. decembra o 10:00 h ich čaká veselý príbeh o zdravom sedliackom rozume Čarovný klobúk. Podarí sa neskúsenému mládencovi prekabátiť figliarov, ktorí ho oklamali? A po rozprávkach príde aj Mikuláš!

Mikuláš na prechádzke Badínom

Badín – 14:00 h

Mikuláš aj tento rok navštívi deti v Badíne, no tentoraz inak ako po minulé roky. Mikuláš a jeho pomocníci sa budú prechádzať ulicami obce a nazrú naozaj do každého kúta. Pre tých najmenších Badínčanov a Badínčanky majú pripravené aj sladké prekvapenie. Mikulášska cesta Badínom sa začína o 14:00 h na Družstevnej ulici a končí podvečer o 17:00 h pri evanjelickej fare. Ak aj nie ste z Badína, no radi by ste sa s Mikulášom stretli, presnú trasu jeho cesty nájdete na stránke obce.

Na Sliači s Mikulášom aj Smejkom a Tanculienkou

Sliač – 15:00 h

Mikulášsky sprievod mestom Sliač, ktorý sa o 15:00 h pohne z Ulice ČSA,  si domáci môžu pozrieť aj z okna, alebo pri prechádzke – čo platí aj pre návštevníkov Sliača. Mikuláša budú sprevádzať aj sliačski cyklisti oblečení v mikulášskych kostýmoch, ktorí by sa mali stať tradičnou súčasťou tunajšieho mikulášskeho sprievodu. Svoju cestu zakončí Mikuláš rozsvietením vianočného stromčeka na námestí pri fontáne (15:45 h). Krátko na to, o 16:00 h sa deti v DK Kino Hron stretnú so Smejkom a Tanculienkou a ich novým predstavením Všetko najlepšie! Vstupenky si treba zakúpiť v predpredaji.

Rozprávková JEEP WRANGLER jazda

Slovenská Ľupča – 16:00 h

Mikulášska rozprávková JEEP WRANGLER jazda aj tento rok prinesie vianočnú atmosféru do Slovenskej Ľupče a ďalších obcí. Tentoraz rozsvietený konvoj poteší malých aj veľkých obyvateľov obcí a miest smerom hore i dolu Hronom. Vianočne vysvietený konvoj členov združenia JEEP WRANGLER club Slovakia štartuje v sobotu 5. decembra o 16:15 h v Slovenskej Ľupči a prejde Lučatínom, Medzibrodom, Ľubietovou a Hiadľom. V nedeľu 6. decembra v čase okolo 16:30 h bude konvoj prechádzať Banskou Bystricou, Kremničkou, Rakytovcami, Badínom, Vlkanovou, Hronsekom a Sliačom.

Pod balkónom vyjde hviezdička

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom zavládne v sobotu večer sviatočná nálada. Postarajú sa o ňu herci Silvia Zaprihač Pavličková a Juraj Haviar, ktorí zahrajú deťom zahrajú vianočnú rozprávku Keď výjde hviezdička. Kapacita miest je obmedzená, preto si vstupenky rezervujte vopred, sms-kou na 0908 037 762 (meno a počet lístkov).

Ružové kráľovstvo online

Štátna opera – 17:00 h

Aj pre tých, ktorým sa nebude chcieť vyjsť z domu, tu máme krásnu rozprávku. Štátna opera bude online vysielať hudobnú rozprávku pre deti, detičky aj dospelých Ružové kráľovstvo, podľa známeho príbehu o Šípkovej Ruženke. Vstupenky a link na prenos nájdete online.

Got Blue Balls online

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

 Online cez Facebook Live si v sobotu večer môžete vychutnať koncert sliačskej rockovej kapely Got Blue Balls, ktorá od vydania debutového albumu (2011) odohrala niektoré z najväčších festivalov v strednej Európe, vrátane festivalu Rock for People, Pohoda a Waves Vienna.  Za posledných desať rokov odohrali Got Blue Balls aj niekoľko koncertných šnúr po slovenských a európskych mestách, vrátane dvoch turné vo Veľkej Británii. Momentálne kapela pripravuje nový hudobný materiál, ktorého prvý singel by ste mali počuť v budúcom roku. Viac sa dozviete vo Facebook evente.

Got Blue Balls – Smash It Apart:

Nedeľa 6. december

Predvianočný remeselnícky rínok v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

Aj v znamení remesiel sa nesie advent v Stredoslovenskom múzeu. Otvára sa tu Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu. Túto, druhú adventnú nedeľu, vám remeselníci v Matejovom dome ponúknu zdravie z prírody (13:00 – 17:00 h) a v Tihányiovskom kaštieli (9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h) nájdete všeličo pre oko i dušu.

A možno príde aj Mikuláš

SSM – Matejov dom, Banská Bystrica – 14:00 h

Deti, ktoré veria, že im čižmičky dobrotami plní Mikuláš, by mali nahovoriť rodičov, aby ich v nedeľu vzali do Matejovho domu. Počas prehliadky expozíce sú pre ne pripravené hravé úlohy spojené s postavou Mikuláša a čakajú ich aj rôzne odmeny. Prehliadky sú o 14:00, 15:00 a 16:00 h. Rínok v Thurzovom dome otvoria 20. decembra.

Vo Vianočnom meste detí

Donovalkovo, Donovaly – 14:00

Sviatok sv. Mikuláša môžete so svojimi deťmi prežiť aj vo Vianočnom meste detí, Donovalkove, kde Mikuláš zavíta v nedeľu (14:00 – 19:00 h) a prinesie so sebou sladkosti a darčeky. Viac informácií o podujatí nájdete na tu.

Rozprávka aj o zamrznutých ušiach

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Aká by to bola zima bez zamrznutých uší! Chlapec, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu, mal iste uši zmrznuté na cencúľ. V tejto rozprávke však bude reč aj o zlom škriatkovi a dobrých palacinkách. A, samozrejme, aj do divadla na Rázcestí príde v nedeľu Mikuláš!

Študajdom, štidirididajdom – online

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 17:00 h

A opäť niečo pre tých, čo si radi posedia doma a najmä pre tých, čo milujú folklór. Stredoslovenské osvetové stredisko pripravilo na každú adventnú nedeľu vianočné pozdravy speváckych skupín a sólistov z Horehronia, Liptova, Oravy a Podpoľania. Sledujte v nedeľu večer online.

Pozrite si 1. adventný koncert Študajdom, štidirididajdom z 29. novembra:

Tipy na výlety

Ľubietová

Za peknými zážitkami nemusíte ísť ďaleko. Farma na chov aj lov rýb v Ľubietovej (asi 20 km od Banskej Bystrice) ponúka nielen čerstvé ryby, ale aj krásne prírodné prostredie a mini ZOO, kde ku kozám, ovečkám a ďalším zvieratám pribudol nedávno somárik Maxo. Farma je počas víkendu (od piatku do nedele) otvorená od 9:00 do 17:00 h. Navyše, túto nedeľu môžete v Ľubietovej stretnúť aj Mikuláša! A to na Podlipe (14:00), Píle (14:30), pred Beličkov na Mlynskej (15:00), ns detskom ihrisku Koleso (15:30), na Libákoch (16:00) a na detskom ihrisku Huta (16:30).

Špania Dolina 

Špania Dolina láka svojimi krásami počas celého roka. Ak sa tam vyberiete na prechádzku v tomto, predvianočnom ale aj vo vianočnom období, neobíďte šachtu Ferdinand pri Penzióne Klopačka. Ako každý rok, tak aj teraz je tam naištalovaný banícky ľudový betlehem. Autorom pôvodného betlehemu bol Špaňodolinčan Štefan Knopp (nar. 16. 6. 1913). Betlehem bude sprístupnený do 10. januára 2021.