Aj v znamení remesiel sa bude niesť advent v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu, poteší návštevníkov Thurzovho a Matejovho domu aj Tihányiovského kaštieľa.

Námestie v Banskej Bystrici, podobne ako aj v ďalších slovenských mestá, sa počas tohtoročného adventného obdobia nezaplní obľúbenými tradičnými remeselníckymi trhmi či stánkami s občerstvením. Súčasnú situáciu, ako všetci dobre vieme, naďalej ovplyvňujú protipandemické opatrenia. Stredoslovenské múzeum (SSM) však pripravilo pre svojich návštevníkov podujatie Predvianočný rínokNe/tradičný trh remesiel v múzeu, ktoré nesporne obohatí predvianočnú atmosféru.

„Uvedomujeme si, že situácia na Slovensku je aj naďalej pomerne komplikovaná, čo sa týka bežného fungovania, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Našťastie, brány Stredoslovenského múzea sú pre našich priaznivcov a návštevníkov naďalej otvorené. Okrem aktuálnych výstav a expozícií sme pre nich pripravili Predvianočný rínok. Organizujeme ho v spolupráci s remeselníkmi, takže návštevníci budú mať jedinečnú možnosť zakúpiť si od nich niečo pekné. Radi by sme aj takýmto spôsobom potešili verejnosť a aspoň sčasti pomohli aj trhovníkom,  výrobcom a predajcom, ktorých aktuálne obmedzenia mimoriadne zasiahli. Veríme, že našou akciou prispejeme k  výnimočnej vianočnej atmosfére,“ povedal riaditeľ SSM Marcel Pecník.

V Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli už od nedele

Matejovom dome a v Tihányiovskom kaštieli budú remeselníci prezentovať svoje výrobky už od tejto nedele – 6. decembra. Rínok v Thurzovom dome otvoria v utorok 15. decembra.

Druhá adventná nedeľa v Matejovom dome sa bude niesť v znamení zdravia z prírody. Banskobystrická rodinná firma Fyto-Horehron, zaoberajúca sa pestovaním a spracovaním liečivých rastlín, ponúkne svoje bylinné čaje, maste, sirupy, tinktúry aj mydlá. Rínok v Tihányiovskom kaštieli zas očarí výrobkami z prírodných kameňov.

Počas týždňa, od utorka 8. decembra do nedele 13. decembra, na predvianočnom rínku v Matejovom dome nájdete výrobky z dreva a vianočné ozdoby. V Tihányovskom kaštieli výrobky z prírodných kameňov (utorok 8. a streda 9. december) a od štvrtka 10. decembra do nedele 13. decembra aranžmány, venčeky a ikebany.

Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu, ktorý sa koná od nedele 6. decembra do nedele 20. decembra, je otvorený počas otváracích hodín Stredoslovenského múzea. Vstup a pobyt v múzeu sa aj v tomto prípade riadi platnými protiepidemiologickými opatreniami.

Viac informácií nájdete na Facebooku Stredoslovenského múzea.