Mikuláš bude cez víkend roztriasať vrecia plné sladkostí aj v šírom okolí našej Bystrice. Okrem vianočných trhov sa môžete tešiť aj na zabíjačky či previezť sa na Mikulášskej Čiernohronskej železničke.

STOLNOTENISOVÝ TURNAJ SENIOR & JUNIOR CUP BANSKÁ BYSTRICA

ZŠ Pieninská, piatok 4. december o 9. hod.

Športové stretnutie seniorov a žiakov v telocvični ZŠ Pieninská v Sásovej.

MIKULÁŠ V BANSKEJ BYSTRICI

bb_vianoce_2015Banská Bystrica, piatok 4. december, sobota 5. december a nedeľa 6. december

Celý rozpis Mikulášskych aktivít v Banskej Bystrici a jej okolí si prečítate v našich staršom článku…

KORČUĽOVANIE POD HOLÝM NEBOM

Europa SC, piatok 4. december, sobota 5. december a nedeľa 6. december

Vychutnajte si vianočnú atmosféru na korčuliach pod holým nebom  počas pracovného dňa od 14. hod – 21. hod a cez víkend od 9. hod – 21.hod.

MIKULÁŠSKY JARMOK

Liptovský Mikuláš, piatok 4. december a sobota 5. december

Námestie osloboditeľov zaplní jarmočný predaj, prezentácia tradičných ľudových remesiel Liptova a kultúrny program so zvučnými menami regionálnej i slovenskej hudobnej scény, mikulášska rodáčka Barbora Hazuchová s kapelou, skupiny Chiki-Liki-Tua alebo Para.

VIANOČNÉ TRHY V SLOVENSKEJ ĽUPČI

Slovenská Ľupča – parkovisko pri MDK, piatok 4. december o 15.30 – 18. hod.

Základná škola Sama Cambela v spolupráci s Rodičovskou radou pri ZŠ, Základnou umeleckou školou a Obecným úradom v Slovenskej Ľupči vás srdečne pozýva na Vianočné trhy. Príďte medzi nás ochutnať vianočnú kapustnicu, zohriať sa voňavým punčom a možno i niečo kúpiť z výrobkov, ktoré pre vás vyrobili žiaci školy počas Dňa remesiel.

HĽADÁ SA MIKULÁŠ!

zvolenZvolen – Divadlo J.G.Tajovského, piatok 4. december o 11. hod. a 17. hod., nedeľa 6. december o 14. hod. a 17. hod.

Mikulášska rozprávka o chlapcovi Dankovi, ktorý sa nevie dočkať Mikuláša a tak sa ho vyberie hľadať. S pomocou čarovnej rolničky navštívi rozličné krajiny sveta. Všade má však Mikuláš inú podobu! Najmenší diváci s humorom a poučením spoznajú sviatočné zvyky vo svete. DJGT uvádza rozprávku špeciálne v mikulášsko-vianočnom období, pričom je možnosť dohodnúť odovzdávanie mikulášskych balíčkov divadelným Mikulášom a jeho rozprávkovými priateľmi. Autorská rozprávka Uršule Ferenčukovej sviežimi dramatickými spôsobmi interpretuje posolstvo a význam adventného obdobia. Aj keď sú mikulášske zvyky všade trochu iné, to hlavné – posolstvo mieru, pokoja ľuďom dobrej vôle, pomoci, skromnosti a dobrých skutkov – je všade rovnaké. Chlapec Danko spoznáva zvyky v rôznych krajinách, nemá však chuť pomáhať pri príprave mikulášskych sviatkov, túži len po darčekoch. Až na konci svojho putovania si uvedomí, akým správaním si svoj darček zaslúži.

HOKEJOVÉ DERBY HC ’05 ICLICINC BANSKÁ BYSTRICA – HKM ZVOLEN

Hokej - HKM Zvolen - HC 05 Banska Bystrica - 04.01.2015 - ZvolenZimný štadión, piatok 4. december o 17.30 hod.

Hokejový zápas medzi domácimi Hc´05 iClinic Banská Bystrica a HKM a.s. Zvolen.

AUTORSKÝ DVOJVEČER – PREMIÉRA: ANDROGÉN/JADRO

Divadlo Štúdio tanca, piatok 4. december o 19. hod.

Srdečné pozvanie do Divadla Štúdio tanca na Autorský dvojvečer – PREMIÉRA 4.decembra 2015 o 19. hod. Androgén je výzva pre mužov, stať sa vo svojom živote pravdivými a silnými srdcom a duchom; o mužoch, ktorí dokážu vytvoriť bezpečný priestor pre ženu vo svojom náručí.  Jadro človeka je záhada – ukrýva jeho skutočnú podstatu. Kedy sa odvažujeme skúmať naše jadro – našu podstatu a hľadať vlastný náhľad na vec a kedy je nám pohodlnejšie prijať názor niekoho druhého?

NESKORÝ ZBER: ZÁMERNÉ ČAKANIE

Záhrada CNK, piatok 4. december o 19. hod.

Tanečné predstavenie vzniklo pod hlavičkou novovzniknutého spolku Neskorý zber, ktorého zakladateľmi sú štyria zrelí tanečníci a choreografi Monika Čertezni, Lucia Holinová, Daniel Raček a Anna Sedlačková. Zámerné čakanie je vytvorené ako sled obrazov dotýkajúcich sa tém – intimita, ženskosť, čakanie, rešpekt, iritácia, osamelosť. Ich jednotiacim prvkom je spodný prúd – basso continuo – tiahnuci sa celým predstavením. Odráža vzťahy medzi nami a aj samých k sebe. Scény sú sledom otázok a odpovede môže divák hľadať a nachádzať práve v spomínanom spodnom prúde, ktorý je akýmsi šepotom – ak chcete počuť, musíte načúvať. Dramaturgia, ktorá vyplynula z logiky procesu, akceptuje silu a vnútornú inakosť skupiny. Vytvára, ovplyvňuje a zároveň reaguje na vnútornú dynamiku predstavenia a môžeme ju označiť pojmom organická dramaturgia. Interpretmi a autormi sú zrelí tanečníci a choreografi, ktorí s odvahou a pokorou vstupujú do dialógu tímovej spolupráce „šéfov“. Ambíciou predstavenia je komunikovať s divákom o aktuálnych témach. Tanečník v strednom veku, je len zriedkavo vnímaný ako perspektívny a atraktívny. Čo je paradoxné, keďže práve vtedy je schopný si sformulovať otázky a vďaka skúsenostiam ponúknuť možnosti odpovedí bez obmedzení. Myslíme si tiež, že je utajeným faktom naša schopnosť mať ešte stále sny a to aj napriek skepse a únave, ktorú stredný vek prináša. Vstupné je päť, zľavnené tri eurá.

12112367_365443800292514_7666245022441406870_nKONCE&RTY 2015

Tartaros RC, piatok 4. december o 19. hod.

Koncertný večer v podaní Heiden, Our stories, Flash the Readies a Prah. Bude to skutočne veľmi pestré. Cena vstupenky je päť eur.

KARPATSKÉ CHRBÁTY +KRST CD / ABUSUS – KNIHA JÓBUSOVA

hlavicka034Klub 77, piatok 4. december o 20. hod.

Poctivé rockové album nadväzuje na 33 ročnú tradíciu Karpatských chrbátov. Je sa naozaj z čoho tešiť. V poradí 9. CD skupiny je najvyzretejšie a najkompaktnejšie zo všetkých doterajších. Dravé gitary Miroslava Kusého a spoľahlivo fungujúci tandem bicie – basa, Peter Hrdina – Roman Klčo sú zárukou hudobných zážitkov aj pre toho najnáročnejšieho poslucháča. Do toho všetkého absolútny nadhľad speváka, textára a v posledných rokoch aj úspešného spisovateľa detských rozprávkových kníh Branislava Jobusa, ktorý do tohto albumu vložil tak ako vždy celé svoje srdce.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: ZABÍJAČKA NA ZBOJNÍCKOM DVORE

Dočasná autobusová stanica, sobota 5. december o 7.30 hod.

KST TJ VATRA Banská Bystrica Vás pozýva na turistickú akciu. Zraz o 7.30 hod. na autobusovom nádraží, nást. č. 5. Odchod o 7.45 hod., smer Zbojská. Deň plný vôní, chutí a dobrej predvianočnej nálady. Ľudová hudba Kučeravý javor a Bartošovci. Za 10 eur si môžte brucho mastiť celý deň. Aby nám dobre trávilo, urobíme si túru do Čertovej doliny. Okruh cca 4 km. Návrat vlakom o 16.35 hod. Príchod do BB o 18.30 hod. Cestovné náklady cca 7 eur.

i_3497336PRÍCHOD MIKULÁŠA A DOMÁCA ZABÍJAČKA

Badín – obecný dvor, sobota 5 december o 9. hod.

Obec Badín srdečne pozýva na príchod Mikuláša a obecnú zabíjačku. Príďte ochutnať domáce klobásky, jaternice, zabíjačkovú kapustnicu a zohriať sa punčom. Pripravený je bohatý program, vystúpia Javory a Liesky, Detský folklórny súbor Matičiarik, Roman Dovala s Diankou Nátanovou. Sprievodný program: Vianočné trhy detí zo ZŠ s MŠ, predaj a ukážka pečenia vianočných oblátok, predaj medu a ostatných včelých produktov, predaj medovníkov, predaj vlnených výrobkov pre deti a hračiek.

MIKULÁŠ S PAROU

Čierny Balog – Čiernohronská železnica, sobota 5. december o 10. hod.

Mikulášske jazdy na Čiernohronskej železničke s parnou lokomotívou, vykurovanými vozníkmi a Mikulášom.

i_3497967VIANOČNÉ TRHY

Badín – na obecnom dvore, sobota 5. december o 13. hod.

Vianočné trhy v rámci Mikulášskeho popoludnia v Badíne. Stánky s originálnymi darčekmi, pripravenými s láskou detičkami z MŠ a ZŠ Badín. A predstavovať sa bude aj nová kniha „Príbehy starých rodičov“, nebude chýbať pásmo piesní, slova a tanca, aby nám všetkým bolo príjemne, teplo a veselo.

ANJELSKKÉ POPOLUDNIE

i_3497364Vlkanová – areál Kaštieľa Bocian, sobota 5. december o 15. hod.

Starosta obce Vlkanová a vedenie Kaštieľa Bocian srdečne pozývajú na Anjelské popoludnie.

NA ŠPANIU DOLINU UŽ PRICHÁDZAJÚ VIANOCE

Špania Dolina – sála Baníckej krčmy, sobota 5. december o 15. hod.

Cez víkend sa v Španej Doline pripravuje vianočný bazár, pečenie vianočných oblátok, výroba ozdôb a darčekov či zdobenie medovníkov. Od tretej hodiny popoludní sa tu uskutočnia tvorivé dielne a od 16.30 hod. sa môžete tešiť okrem rozsvietenia vianočného stromčeka na príchod Mikuláša s balíčkami. Viac o Vianociach na Španej Doline sa dočítate v článku.

CHARITATÍVNY MIKULÁŠSKY BEH

Námestie pred Europa SC, sobota 5. december od 15.30 h

Druhý ročník bežeckého Charitatívneho mikulášskeho behu, ktorý pripravujú Crazy WoMen Active Planet. V sobotu od 16-tej hodiny sa pobeží od Europa SC po Mariánsky stĺp na Námestí SNP. Účastníci prispejú na pomoc pacientkam s okonlogickým ochorením a v cene štartovného 10 € získajú aj mikulášske oblečenie. Viac informácií nájdete v našom staršom článku…

MIKULÁŠ V OPERE

Štátna opera, sobota 5. december o 16. hod.

“ MIKULÁŠ “ a „DISKOJARKA“ od Jarmilly Batthyanyovej v Balete Štátnej opery. V réžii  Dany Dinkovej. Zábavné stretnutie detí v mikulášskom duchu v priestoroch Bohéma klubu a foyeru Štátnej opery.

CLUSTER ENSEMBLE HRÁ JURAJA BARTOSZA A SVÄTOPLUKA MIKYTU

unnamedPraetórium, sobota 5. december o 17. hod.

Stredoslovenská galéria a Banská St a nica Contemporary Vás srdečne pozývajú na koncert zoskupenia Cluster Ensemble. Intermediálna umelecká skupina Cluster Ensemble zoskupená okolo kľúčových postáv klaviristov Ivana Šillera a Fera Királya na seba čoraz častejšie púta pozornosť svojimi precíznymi a kvalitatívne vyváženými interpretáciami diel súčasnej vážnej hudby, ako aj ambicióznymi konceptuálnymi projektami. Okrem toho, že sa na Slovensku špecializuje na interpretáciu minimalistických diel Philipa Glassa, už tretí rok interpretuje vizuálne partitúry a diela súčasných slovenských autorov. Začali s Milanom Adamčiakom, minulý rok nasledoval Monogramista T.D. a tento rok oslovili k spolupráci výtvarných umelcov, intermedialistov Juraja Bartusza a Svätopluka Mikytu. Zo spolupráce vznikla audio-vizuálna performancia FAST FORWARD (FFWD), ktorá má tematicky blízko k predchádzajúcemu projektu Bon Jour Monogramista T.D. Premiérovo bude uvedená práve v Stredoslovenskej galérii už 5. decembra 2015. K spolupráci na odvážnej reinterpretácii diel  Juraja Bartusza a Svätopluka Mikytu Cluster Ensemble prizvali trombonistu Hilaryho Jeffreyho, gitaristu Michala Metajku a video artistu Jakuba Pišeka. Samotný názov projektu pritom odkazuje na Bartuszovu fascináciu časom a priestorom a Mikytovu neustálu snahu o reinterpretáciu médií grafiky a kresby. Zároveň však poukazuje na nové polohy a významy, ktoré grafiky, obrazy, sochy a objekty oboch autorov nadobúdajú v interdisciplinárnom podaní Cluster Ensemble.

BASKETBAL: BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA – MBK RUŽOMBEROK

i_3481101Športová hala Dukla na Štiavničkách, sobota 5. december o 18. hod.

Basketbal medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom.

TUSTÉ BALETKY & FOUR FACES

Tartaros RC, sobota 5. december o 19.45 hod.

Mikuláš sa dopočul, že tento rok neposlúchali všetci do jedného, a preto sa rozhodol, že všetkým do topánočiek nadelí akurát tak kanál. CIRKUS KANÁL – svetoznámy, legendárny, kultúrno-vzdelávací súbor Cirkus Kanál zavíta do mesta BANSKÁ BYSTRICA, samotné srdce Slovenska, a uvedie tu dve súčastnosti najlepšie naživo hrajúce kapely vo vesmíre. TUSTÉ BALETKY – štvorčlenný muzikantský ansámbl z Mesta Snov, v zložení Professor Peters (bicie), Sergio Bajez (basgitara), Branislav Inžinier (gitara, vokál) a Ivan Kostra (rap) predstavuje svoju novú šou – V Zákulisí. Široký repertoár vlastných autorských skladieb obsahuje horúce tanečné rytmy aj klasické hip-hopové beaty, chytľavú melodickú basu podporenú temperamentnou rytmickou gitarou, strhujúce texty prezentované vo forme rapu a náznakov spevu, a dokonca aj trochu punku. Kapela bola založená v júni 2013 a svojimi živými vystúpeniami vykonala radosť už stovkám či tisícom vždy spokojných poslucháčov. FOUR FACES – zoskupenie nevídanej energie, sily a pekného úsmevu sa vracia z rabovačky vo finále Rockovej Maturity a páni majú hlad. Štyri ksichty rozstrapatia vlasy hociktorej slečne, páni si prídu na svoje taktiež, môžte kmásať hlavou, môžte kričať, tieto mocné zvery usadia na zadok každého. Extrémne talentovaný Adam (bicie), gitarový ninja Novo, pekne hlučný Ludo (gitara, spev, vresk) a Pán Harmonikárov Pepso (basgitara, vokál, spev) prinášajú seriózny party metal (Ó-la-lá!) z Gesci, ktorý má dlhšiu tradíciu, než si sama trnavská metropola pamätá.

 ORAVIA DEEP PURPLE REVIVAL BAND

hlavicka035Klub 77, sobota 5. december o 20. hod.

Najlepší revival legendárnych Deep Purple nielen na Slovensku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 6. december o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Mikulášska hostina pre vtáčiky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

TRH ŠIKOVNÝCH RÚK

Záhrada CNK, nedeľa 6. december o 10. hod.

Originálne výrobky priamo od ich tvorcov a tvorivé dielničky.

MIKULÁŠSKE PARNÉ VLAKY PO ZVOLENSKÝCH SPOJKÁCH

parne vlaky zvolenZvolen – Rušňové depo, sobota 5. december o 10.10 hod.

Klub historickej techniky pri Rušňovom depe Zvolen srdečne pozýva na mikulášske parné vlaky po zvolenských spojkách. Výnimočnou bude tohtoročná rozlúčková jazda s parnou lokomotívou 422.0108 “ malým býčkom“, pred strednou opravou kotla, do Dobrej Nivy. Vlakom budú sprevádzať Mikuláš, Čert a Anjel, pričom na tento rok bude prekvapením účasť hasičov z Valaskej v dobových uniformách z 20. rokov minulého storočia. Vo vlaku bude zaradený bufetový vozeň, kde sa môžete prísť zohriať na pohár výborného punču.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 6. december o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Svätý Mikuláš. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

STRETNUTIE S MIKULÁŠOM V LUČATÍNE

i_3499294Lučatín – námestie, sobota 5. december o 15.30 hod

Mikuláš zavíta aj do Lučatína. Stretnete ho pri stromčeku v sobotu. Od jednej hodiny poobede sa môžete zúčastniť vianočných tvorivých dielní a o 15.30 hod. nasleduje rozsvietenie vianočného stromčeka a rozdávanie darčekov, výstava vyše 100-ročného Betlehemu, ochutnávka vianočného punču a kapustnice a súťaž v zdobení vianočného stromčeka.

VIANOCE PODĽA BOŽEJ MAPY

Badín – Evanjelický kostol, nedeľa 6. december o 16. hod.

Adventné detské služby Božie v druhú adventnú nedeľu budú v Badíne patriť aj uvedeniu nového krásneho vianočného albumu piesní ROMAN DOVALA – VIANOCE PODĽA BOŽEJ MAPY. Popoludnie s piesňami, detskou kázňou, koncertom, uvedením CD aj „afterparty“.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

červena čiapočkaBábkové divadlo na rázcestí – divadelná sála, nedeľa 6. december o 16. hod.

Červená čiapočka alebo Večer u Madame d`Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky. Pre deti od 4 rokov. Inšpiráciu na nové spracovanie obľúbenej rozprávky nám ponúkol starobylý romantický salón jednej dámy, kde si dvorania a dvoranky veľmi radi rozprávali rôzne príbehy a tým sa zabávali. A práve teraz sa pobavia s rozprávkou o Červenej Čiapočke. Inscenácia dosiahla viac ako 200 repríz a patrí medzi stálice nášho repertoáru. Možno aj preto, lebo rozprávky nemajú vek. V inscenácii môžete vidieť bábky marionety a manekýnov.

STRETNUTIE S MIKULÁŠOM

Králiky – kultúrny dom, sobota 5. december o 17. hod.

Stretnutie s Mikulášom aj v neďalekých Králikoch.

ČERT A KÁČA

Klub HaD, nedeľa 6. december o 17. hod.

Rozprávka divadla Clipperton Čert a Káča. V klube rozsvietia stromček a príde aj Mikuláš.