Posledný májový a zároveň prvý júnový víkend je nabitý podujatiami až do prasknutia. A má to aj svoj dôvod – Medzinárodný deň detí. V Banskej Bystrici a blízkom aj vzdialenejšom okolí sa koná množstvo rôznych akcií práve pre deti.

MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ

MDD BB námestieBANSKÁ BYSTRICA

Maratón podujatí k MDD štartuje v Banskej Bystrici v piatok 30. mája o 16. hod. na Námestí SNP. Jeho súčasťou je aj interaktívne divadelné predstavenie s pesničkami Králiky z klobúka. A príde aj Majk Spirit. Viac informácií nájdete tu…

LETISKO SLIAČ

V piatok od rána (9. hod.) sa na Letisku Sliač – v priestoroch zmiešaného krídla, koná Deň detí so vzdušnými silami. Na programe je zoskok parašutistov z vojenského vrtuľníka Mi-17, dynamická ukážka leteckých modelov, penová show a rôzne iné atrakcie aj súťaže pre deti.

EUROPA SC

Z eurovíkendu v banskobystrickej Europe SC Deti budú namEKO. Sobota a nedeľa (od 15. do 18 hod.) v Europe bude najEKOlogickejším víkendom detí široko ďaleko. Čaká ich EKorozprávka, EKOhračky, EKOtour Martina Madeja a Thomasa Puskailera a kopec EKOzábavy.

CINEMAX

A keď už budete v Europe, zájdite so svojimi deťmi aj do kina. CINEMAX pripravil pre deti k ich sviatku super akciu s rozprávkou Khumba, ktorú si budú môcť pozrieť v predpremiére už v sobotu 31. mája a v nedeľu 1. júna o 13.30 hod. Budú aj darčeky a tombola o super ceny. Dospelí budú platiť ako deti a všetci dostanú popcorn zadarmo. A, samozrejme, určite všetkých poteší príbeh malej zebry menom Khumba, ktorá bola od narodenia trochu iná ako ostatné zvieratká rovnakého druhu a musela preto bojovať s odstrkovaním a štipľavými posmeškami na jej adresu.

KIKA

Veruže aj v KIKA na Zvolenskej ceste sa v sobotu 31. mája bude sláviť MDD! Počas celého dňa si deti môžu spievať pesničky, hrať sa s padákom a medvedíkom Bee Bo, alebo sa aj zúčastniť hľadania omamných látok s cvičenými psami a pritom spacifikovať protivníka! Nebudú chýbať knihy, chutnanie čokolády, maľovanie na tvár, tvorivá dielňa… a každé dieťa dostane darček. Rodičia môžu zatiaľ nakupovať a prípadne aj vyhrať BMW – na týždeň.

MDD králikyKRÁLIKY, MALACHOV

V lyžiarskom areáli na Králikoch sa v sobotu už o 9. hod. ráno začína Cesta rozprávkovým lesom. Najskôr budú musieť vstať deti v Malachove. Ich cesta rozprávkovým lesom sa začína už o 8. hod.

SPIŠSKÝ HRAD

Hradohranie – dobové úlohy a hry na nádvorí jedného z najrozsiahlejších hradov Európy. Aj takto sa dá osláviť sviatok detí. Popoludnie v sobotu 31. mája (13. – 17. hod.), plné hier, dobrodružstiev a hlavne množstva zábavy bude patriť deťom. Hrad bude v tento deň otvorený od 9. do 18. hod.

VYDROVSKÁ DOLINA

V sobotu môžu deti s rodičmi prežiť Vydričkin zázračný deň vo Vydrovskej doline. Od 10. hodiny tam na nich čaká konský záprah, airsoftová strelnica, lanová dráha, detská folklórna skupina Brezinky z Polomky a ďalšie aktivity a prekvapenia. A, samozrejme, krásna príroda.

DONOVALY

Sobotňajší deň detí otvorí letnú sezónu na Donovaloch. Od 10. do 17. hodiny môžete využívať všetky atrakcie FunArény za 1 euro a povoziť sa na lanovke za 2 eurá – na vrcholnej stanici lanovky na Novú Hoľu čaká deti prekvapenie. K tomu všetkému dobré jedlo aj kultúrny program.

BOJNICKÝ ZÁMOK a ĎALŠIE

Zaujímavý program je pripravený pre detských návštevníkov Bojnického zámku (30. a 31. mája). Tatranský deň detí sa koná v piatok a v sobotu. V nedeľu 1. júna môžete s deťmi zájsť do Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici na Gulliverove cesty, zahrať sa s nimi na ihriskách na Rudohorskej ulici v Sásovej, previezť sa na Čiernohronskú železnicu, alebo navštíviť Arborétum Mlyňany či Holidaypark na Kováčovej. Viac informácií o týchto podujatiach nájdete na priložených letákoch.

PIATOK 30. MÁJ

Záhrada_[tema]ZÁHRADA CNK

V piatok 30. mája sa v banskobystrickej Záhrade CNK začína nový festival [téma], s podnázvom s podnázvom „ľudia – kultúra – územia“. Viac tu…

ĽUBIETOVÁ

Staré banícke časy si (nielen) Ľubietovčania pripomenú na treťom Ľubietovskom baníckom a hutníckom dni v piatok a v sobotu 30. a 31. mája. Čítajte viac v našom článku…

MESTO ZDRAVIA

V piatok 30. mája od 10. hod. bude Banská Bystrica Mestom zdravia 2014. Námestie Štefana Moysesa sa premení na mobilné lekárske ambulancie, tematicky orientované stanovištia zamerané na zdravotné poradenstvo. Návštevníci tak dostanú jedinečnú príležitosť bezplatne absolvovať základné vyšetrenia, vypočuť si informácie z oblasti medicíny a zároveň šancu finančne podporiť Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta. A nebude chýbať ani zábava, pričom si na svoje prídu najmä deti.

KLUB 77

Piatková noc v Klube 77 v Banskej Bystrici bude patriť Pink Floydom. Slovenská Pink Floyd revival skupina Pigs on the Wing, ktorá vznikla v roku 2007, má vo svojom takmer trojhodinovom repertoári nielen najväčšie a najznámejšie hity od Pink Floyd, ale aj komerčne menej známe piesne, ako sú Echoes, Sheep, Atom Heart Mother a ďalšie. Súčasťou vystúpenia je video projekcia, originálne zvukové efekty a netradičné spracovanie niektorých skladieb, čo prináša unikátny zážitok z koncertu. Začiatok o 20. hod.

Hotel LUX ČekovskýHOTEL LUX

V bare banskobystrického Hotela Lux zahrá a zaspieva Marián Čekovský – o 20. hod.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

V piatok o 9. hod. sa v Banskej Štiavnici začína 17. ročník Festivalu baníckeho kumštu, remesla & zábavy. V programe festivalu, ktorý sa koná v Banskom múzeu v prírode a potrvá do soboty večera, je divadlo, kúzelníci, muzika, živý banskoštiavnicky banícky orloj, permoníci, drevený kolotoč aj šachtág.

BREZNO, KRUPINA, ZVOLEN

Od piatku do soboty má svoje dni mesto Brezno, od piatku do nedele Zvolen a Krupina, ktorá navyše oslavuje aj 770 rokov obnovenia mestských výsad. Vo Zvolene sa Dňami mesta začína kultúrne leto. Všetky mestá ponúkajú svojim obyvateľom a návštevníkom bohatý program.

SOBOTA 31. MÁJ

KLUB 77

V sobotu 31. mája o 17. hod. sa v Klube 77 otvoria brány Festivalu z lásky. V hudobnom programe tohto sviatku dobrej nálady a hudby atď. vystúpia Vrbovskí víťazi, Horemady, John Lennon Revival, Vrinkle, Dorota Ideas, Ján Hito Hurtík, Adam & The Housle. V sprievodnom programe to bude infantilná olympiáda, autorské čítanie, 5-minútové rande, krátke filmy, myšškakotéka a Afterparty z lásky.

VinšpacírkaBANSKÁ BYSTRICA – URPÍN

A čo tak zabehať si… a dobehnúť svojho psíka? Nultý ročník Havkárenského behu na Urpín, ktorý sa uskutoční v sobotu 31. mája, povedie od parku pod Pamätníkom SNP, až po lúky nad Kalváriou na Urpíne a späť. Trať je vhodná pre športovo zdatnejších, tzv. beháčov, ale aj pre tých, ktorí si z nejakej minútky hore-dole nerobia ťažkú hlavu, tzv. vychutnávačov. Trasa je dlhá 7 kilometrov, štart o 11. hod., súťaží sa v dvoch kategóriách – ženy, muži. Detský beh štartuje o 10.30 hod. V pohode sa môžete prísť aj len pozerať a fandiť.

VINŠPACÍRKA

V poslednú májovú sobotu, sa banskobystrické Námestie SNP a vybrané podniky zmenia na raj dobrého vína. Celkovo sa so svojimi produktmi predstaví viac než dvadsať vinárov a vinárstiev. Čítajte viac tu…

NEDEĽA 1. JÚN

MATEJOV DOM

Od prvej júnovej nedele každú nedeľu počas letnej turistickej sezóny sa môžete na chvíľu stať Rómeom a Júliou na bystrický spôsob. Fotografia v historických kostýmoch na balkóne Matejovho domu na Námestí Štefana Moysesa bude pre vás iste netradičnou a originálnou spomienkou. Fotiť sa môžete každú od 14. do 18.00 hod.