lubietova denĽubietová bola v stredoveku banské mesto. Ťažila sa tu najmä meď a po vyčerpaní ložiska aj železné a kobaltovo-niklové rudy. Obec je známa unikátnymi nálezmi minerálu libethenit, ktorý bol prvýkrát opísaný v Ľubietovej, a podľa ktorej dostal aj názov. Staré banícke časy si Ľubietovčania pripomenú na treťom Ľubietovskom baníckom a hutníckom dni v piatok a v sobotu 30. a 31. mája.

Na programe piatkového popoludnia je ukážka tavby zliatiny v pudlovacej peci, otvorenie Náučného banského chodníka po medených baniach na Podlipe a otvorenie mineralogického múzea Najkrajšie minerály Ľubietovej.

V sobotu od siedmej hodiny rannej sa bude taviť železná ruda v šachtovej hlinenej peci. V kultúrnom programe vystúpi šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica, malí ľubietovskí debnári, bubeníci Tambores a ďalší. Samozrejme, bude aj historický sprievod obcou za účasti baníckych spolkov a kráľa Jozefa II. Sprievod sa začína o 13. hod.

Remeselný jarmok, ukážky tavieb zliatiny a železnej rudy či mineralogická výstava, výstava obrazov a ochutnávka tradičných jedál, to všetko sú dobré dôvody na to, aby ste si cez posledný májový víkend urobili výlet do Ľubietovej.

Podujatie organizuje obec Ľubietová a OZ LIBETHA – Ľubietovský banícky a hutnícky spolok, pod záštitou Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.