Quantcast

Tento víkend je ponuka podujatí v Banskej Bystrici a okolí bohatá. Okrem toho, že sme v období fašiangov, je aj sviatok zaľúbených. A deťom sa začínajú prázdniny. 

MANŽELSTVO – VIAC AKO PAPIER

Týždeň manželstvaV pondelok 10. februára sa na Slovensku začal Národný týždeň manželstva (NTM), tento rok je jeho témou Manželstvo – viac ako papier. V Banskej Bystrici Týždeň manželstva otvoril v utorok koncert v Evanjelickom kostole. Počas víkendu je na programe valentínsky večer o maličkostiach, ktoré robia z manželstva nebo na Zemi (piatok 14. február o 18. hod., Spoločenské centrum na Kollárovej ul.)a tanečný večer pre manželské páry (nedeľa 16. február o 16. hod., Tanečná škola K-Dance, Ul. Janka Kráľa).

Národný týždeň manželstva je celosvetová kampaň na podporu manželstva. Už štvrtýkrát sa koná aj na Slovensku, v týždni osláv sviatku sv. Valentína.

BASS FEST 2014

BASS FEST 2014 je už piaty ročník medzinárodných interpretačných kurzov v spojení s  prednáškami, seminármi a odbornými stretnutiami a koncertmi. Koná sa tento týždeň v Senci a v Banskej Bystrici. V Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice v piatok 14. februára odznie 2. koncert lektorov (19. hod.) a milovníkov jazzu iste poteší Jazzový koncert (21. hod.). V sobotu 15. februára, tiež na Radnici, to bude 3. Koncert lektorov (19. hod.), Alea (21. hod.) a after party. Bass fest 2014 vyvrcholí v nedeľu Koncertom účastníkov kurzov – komorná hudba, kontrabasový orchester a slávnostným udeľovaním cien víťazom medzinárodnej súťaže K. D. von Dittersdorfa (14. hod., Cikkerova sieň, Radnica).

JAZZ A KÚZLA V ZÁHRADE

Záhrada KúzelníkV piatok večer sa bude „džezovať“ aj v Záhrade CNK. Zahrajú N3O Akustika a Bergljot (od 19 hod). N3O Akustika je rýdzo slovenské akustické zoskupenie hrajúce reggae s prvkami folku a world music, na čele so spevákom N3O. Táto nová generácia talentovaných slovenských hudobníkov vás nepochybne presvedčí, že aj u nás vzniká kvalitná hudba s odkazom. Bergljot vzniklo ako klavírne jazzové trio z iniciatívy študentov Nórskej akadémie múzických umení v Oslo v roku 2008. Kapela sa v Záhrade sa predstaví s programom, v ktorom priblíži tvorbu jamajského klaviristu Jackie Mittoo-a.

V nedeľu 16. februára (16. hod.) sa v Záhrade stretnete s kúzelníkmi Marekom a Jozefom, ktorí vás zavedú do sveta mágie. Po vystúpení prebehne prihlasovanie mladých záujemcov a záujemkýň (vo veku nad 10 rokov) o toto umenie do pravidelného krúžku.

INÝ VALENTÍN V DIVADLE

Presne tak. Celkom iného ako sladkého a zaľúbeného Valentína môžete prežiť v Bábkovom divadle na Rázcestí. Divadlo v piatok 14. februára uvedie inscenované čítanie z knihy Milenky od rakúskej autorky Elfriede Jelinek. Približuje život Brigity a Pauly, ktorých osudom je vydať sa, alebo byť milenkami. Šokujúce a kontroverzné vyznanie na tému milenka sa začína o 19. hod. A ešte niečo – ku každej zakúpenej vstupenke dostanete darček!

RÓMEO A JÚLIA PO BYSTRICKY

Rómeo a JúliaNielen v Deň sv. Valentína ale počas celého tohto víkendu (14. – 16. február) sa na chvíľu môžete stať Rómeom a Júliou.  Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom verejnosti opäť sprístupní balkón na priečelí Matejovho domu. Viac sa dozviete tu…

VALENTÍNSKA KVAPKA KRVI

Víkend sa nesie aj v znamení celoslovenskej kampane Slovenského Červeného kríža Valentínska kvapka krvi. V Banskej Bystrici sa do kampane môžete zapojiť na Deň sv. Valentína, v piatok 14. februára, od 10. do 14. hodiny v Europa SC. Čítajte viac tu…

FAŠIANGY NA ŠPANEJ DOLINE

Občianske združenie Zvyky a tradície, Obecný úrad Špania Dolina a Znalekon vás pozývajú zažiť tradičné fašiangové časy na Španej Doline. Príďte a zažijete zabíjačku,  tvorivé dielne aj vinšovanie po domoch s folklórnou skupinou Kýčera z Čierneho Balog a fašiangovú zábavu. To všetko od rána 8.30 hod.

MAŠKARNÝ BÁL V BARBAKANE

Akéže by to boli fašiangy bez masiek! Podmienkou maškarného bálu v bystrickom Barbakane, ktorý sa udeje v sobotu 15. februára (19. hod.) je vstup len v maskách! Okrem iného sa na plese podávajú aj čerstvé šišky. Prídu aj veštice, ktoré vám vyveštia, čo vás čaká a neminie a tešiť sa môžete aj na módnu prehliadku. A, samozrejme, najkrajšie masky budú odmenené.

NEDEĽA V BÁBKOVOM DIVADLE

Bábkové divadlo na Rázcestí v nedeľu najprv Farbatóláriom poteší menšie deti (10. hod.). Popoludní sa deti dozvedia o maléroch malej Sofinky. Začiatky predstavenia Sofinkine maléry sú o 16. a 17.30 hod.