Celoslovenská kampaň Slovenského Červeného kríža Valentínska kvapka krvi, ktorá odštartovala v pondelok 10. februára a potrvá do 14. marca, sa tento rok nesie v znamení hesla Pre niekoho si ten pravý.

14_kvapka krviKampaň sa neprihovára len zaľúbencom, pripomína všetkým, že každé rozhodnutie človeka darovať krv zachraňuje niekomu život a práve tá tvoja môže byť tou pravou v rozhodujúcom momente pre odkázaného. Cieľom kampane je šíriť myšlienku darcovstva krvi, najmä výchovou k darcovstvu. Táto náborová kampaň je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc (HTO).

Počas kampane sa odbery krvi konajú nielen na klasických odberových miestach, ale aj mobilne odberoch na školách, vo firmách a organizáciách vo viacerých mestách a obciach Slovenska.

V Banskej Bystrici sa do kampane môžete zapojiť na Deň sv. Valentína, v piatok 14. februára, od 10. do 14. hodiny v Europa SC. Odberové miesto nájdete pri predajni Reserved na prízemí. Europa SC organizuje Valentínsku kvapku krvi spoločne s Národnou transfúznou službou a Cinemaxom.

Krv, samozrejme, môžete darovať aj v banskobystrickej Roosveltovej nemocnici, počas pracovných dní od 7. do 14. hod. (v utorok do 17. hod.).

Vlani počas kampane Valentínska kvapka krvi darovalo krv 26 326 darcov, z toho 5 493 prvodarcov.

Pre zaľúbené dvojice, ktoré prídu počas kampane darovať krv spoločne, Slovenský Červený kríž pripravil súťaž o víkendový pobyt v Hoteli Sissi v Budapešti. Podmienky súťaže nájdete na redcross.sk a facebook.com/slovenskycervenykriz.

Čo treba robiť pred odberom krvi: večer a ráno piť čo najviac tekutín, zjesť niečo ľahšie a diétnejšie – pečivo, med, džem, ovocie, zeleninu. Nezabudnite si so sebou priniesť občiansky preukaz a kartu poistenca.