Na začiatku júna síce teploty vzduchu stúpajú, ale aj vrtochy počasia sa prejavujú naplno a reflekovať to musia aj organizátori podujatí. Od piatka do nedele ich je naplánovaných celá plejáda. Najmä pri tých outdoorových sa však oplatí pozrieť sa vopred na stránky či sociálne siete organizátorov, či sa dané podujatie uskutoční.

Práve kvôli nepriaznivému počasiu musel byť napríklad zrušený plánovaný Mičinský pitvor či Deň Rudlovej-Sásovej. Ďalšie podujatia upravujú s ohľadom na búrky a dažde svoj program či miesta konania.

Piatok 9. júna

Deň s tradíciou

Stredoslovenské osvetové stredisko, Dolná 35 o 9.00 h 

Podujatie zamerané na ľudové zvyky a tradície odštartuje o 9.00 h modelovaním z hliny v rámci tvorivých dielní, ktoré potrvajú až do poobedia. Od 11.00 h až do večera návštevníci majú možno pochutiť si na tradičných jedlách z heľpianskej  kuchyne. Pripravovať a podávať sa sa budú heľpianske guľky, prekladance s kapustou a klobásou, graple, štrúdle či kapušťaniky. Od 17-tej sa bude debatovať nielen o folklóre so spevákom ľudových piesní a spoluzakladateľom speváckej skupiny, ktorá reprezentuje horehronskú ľudovú pieseň, Jánom Ambrózom. O 18.30 h nadšencom ľudových piesní zahrá Ľudová hudba Stana Baláža. a ďalšie hudobné a spevácke talenty z regiónu. V rámci koncertu ľudovej hudby Stana Baláža zaznejú aj piesne z Raslavíc. O 20.30 h bude Monika Balážová spolu s Martinom Kontúrom učiť počas tanečného domu raslavickú poľku a krucenu. Vstupenky stoja 10 € a dajú sa zakúpiť v predpredaji v Umeleckej kaviarni u Bothára.

Festival Zála – festival komorných a pouličných divadiel

Ihriská po oporným múrom a Harry Teater – Divadlo pod Balkónom, Rudohorská 37 začiatok o 10.00 h

Pestrý program podujatia o 10.00 h nadviaže na štvrtkový začiatok divadelným predstavením známej detskej dvojice, Igora Adamca a Martina Vaneka, O myške vernej tovariške alebo Do skakavenia priatelia. Divadlo si návštevníci môžu pozrieť aj poobede o 14.00 h. A o 15.00 h program pokračuje besedou s Igorom Adamcom s názvom Čipkovaný tato. Bude sa diskutovať o hercovej rozprávkovej tvorbe. O 16.00 h je pripravené Bublibum – zábavná a fascinujúca hra s bublinami. Piatkové akcie festivalu zakončí komediálna etuda plná situačných gagov o (ne)obyčahnej ľudskej hlúposti Welcome to stupidity.

Follow festival Donovaly

Donovaly, centrálne parkovisko

Na Donovaloch je pripravená skvelá párty plná dobrej hudby a zábavy. Vystúpia známe a zvučné mená, ktoré budú poslucháčov baviť: Polemic, Heľenine oči, Iné Kafé, Smola a hrušky, Medial Banana, Zoči Voči, Sima, Separ a ďalší, ale na svoje si príde aj detské publikum vystúpením Paci Pac. Festival v piatok nekončí, ani v sobotu nebude núdza o skvelú atmosféru.

Festival vo Vile Dominika Skuteckého

Vila Dominika Skuteckého o 17.00 h 

Program s talianskou tematikou pokračuje aj v piatok. Začne workshopom o fascinujúcich a príťažlivých benátskych maskách. Hostia si pochutnajú na špecialitách obľúbenej talianskej kuchyne. Piatkovú paletu programových blokov uzavrie prednáška o svetoznámom karnevale konajúcom sa v Benátkach.

Dni tanca

Divadlo Štúdio tanca, Komenského 12 od 17.00 h 

Intenzívny tanečný festival bude pokračovať aj v posledný pracovný deň a celý víkend.

Terasse party

Jazz Klub U Francúza Horná o 18.30 h

Nielen pre Bystričanov chystá miestny klub piatkovú párty na terase, kde si môžu vypočuť skutočne rôznorodé hudobné žánre. Zabavia sa s alternatívnou hudobnou skupinou Škridle, ale aj GĽŠ Band, ktorá zahrá Indie rock, a na záver príde duo Sacrebleu s francúzskymi šansónmi. V prípade nepriaznivého počasia sa párty presunie do priestorov pivnice klubu.

Krásna Helena?

Bábkové divadlo na Rázcestí o 19.00 h 

Divadlo uvedie premiéru novej inscenácie inšpirovanej Helenou Trójskou. Herečky budú uvažovať o faktoch a zaužívaných mýtoch o ženskej kráse.

Workshop Idy Kelarovej či moderný cirkus na ZHZ

Námestie SNP Zvolen a Divadlo J. G. Tajovského o 19.00 h 

V rámci Zámockých hier zvolenských pod vedením speváčky a hlasovej pedagogičky s nezameniteľným hlasom Idy Kelarovej si divadelníci zo zvolenského divadla DJGT a rovnako účastníci kurzu nielen zlepšia spevácke zručnosti, ale i pripravia hudobnú prezentáciu. V sále DJGT vystúpi od 20-tej multižánrový cirkusový tandem Ovvio Lapso cirk. Pri pohľade na snahu o udržanie rovnováhy, boj s gravitáciou a neuveriteľné akrobatické kúsky budú umelcov pozorovať so zatajeným dychom.

Klavírny recitál Miki Skuta

Hotel Národný dom o 19.00 h 

Talentovaný virtuóz sa predstaví viacerými skladbami významných hudobných fenoménov, Bacha, Beethovena aj Debussyho. Vstupenky sú v cene 15 € k dispozícii v Informačnom centre Banská Bystrica. Študenti a dôchodcovia majú zľavnený lístok vo výške 10 €.

Will Sparks v Ministry of Fun

Ministry of Fun od 21.00 h 

Austrálsky producent a DJ Will Sparks opäť zavíta do najväčšieho bystrického klubu. Sekundovať mu budú DJ: Dave, Emty, Mustee.

Sobota 10. jún

15 rokov trate Zvolen-Banská Bystrica

Zvolen nákladná stanica – Banská Bystrica od 8.00 h 

Nielen Bystričania a Zvolenčania spoznajú historické železničné vozidlá prostredníctvom výstavy a zážitkovej jazdy historickými motorovými a parnými vlakmi.

Stretnutie zberateľov predmetov s pivovarskou tematikou

Budova Slovenského Misijného hnutia o 8.00 h 

V nabitom sobotnom programe sa nájde aj niečo pre milovníkov piva. Zberatelia predmetov s pivovarskou tematikou sa stretnú s priateľmi s rovnakou vášňou a vymenia si zberateľské kúsky.

Skokanský memoriál Štefana Slivku

Areál skokov na lyžiach, Žlté piesky od 8.30 h 

V skokanskom areáli na Žltých Pieskoch v Banskej Bystrici sa v sobotu predstavia v pretekoch v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii na tamojšom umelom povrchu skokani žiackych kategórií. Okrem domácich skokanov a ďalších mladých pretekárov zo Slovenska sa predstavia aj skokani z Česka, Poľska a Slovinska. Prihlásených je cez 70 detí. Ich tréningy začínajú od 8.30 h, samotné preteky sú na programe od 10-tej dopoludnia. Podujatie organizuje ŠK Kartík, pod záštitou Slovenskej lyžiarskej a snowbordovej asociácie.

Deň sídliska Zvolen -Západ

Zvolen, Námestie mládeže od 8.30 h 

14. ročník podujatia prinesie zaujímavý program. Nebude núdza o športové súťaže. Deti budú zápoliť v behu, stolnom tenise aj futbale. Tešiť sa môžu aj na dopravné ihrisko a ukážky Dobrovoľného hasičského a záchranného zboru. Do histórie návštevníkov prenesú Priaznivci Pustého hradu s ukážkami razenia mincí a dobového oblečenia. Fanúšikovia hokeja majú možnosť stretnúť sa s hokejistami z HKM Zvolen. F.R.E.S.H. predstaví nový olympijský šport cheerleading. Účastníci podujatia sa môžu tešiť na ďalšie pestré aktivity. Viac na ZVonline.sk.

Deň detí vo Vlkanovej

Areál pred Obecným úradom Vlkanová 9.30 h 

Pre deti z Vlkanovej a susedných obcí je prichystaná poriadna dávka zábavy. Veselými piesňami bude zabávať NOBBO.

Zámocké hry zvolenské

Park Štúra, Zámok Zvolen, DJGT od 10.00 h 

Zámocké hry pokračujú pestrým programom aj cez víkend. Pripravené sú aj predstavenia pre deti, workshopy a podvečer a večer aj ďalšie predstavenia hosťujúcich divadiel. Kompletný program nájdete na webe zhz.sk.

Potulky ľupčianskym hradom

Hrad Slovenská Ľupča od 10.00 h 

Hrad otvorí svoje brány v sobotu a milovníkov histórie bude vítať do 15.00 h a v rovnakom čase aj v nedeľu budú môcť návštevníci nazrieť do tajov hradu a spoznať jeho minulosť.

Deň rodiny v Starých Horách

Okolie ZŠ Staré Hory od 10.00

Rodiny s deťmi čaká široká škála aktivít, od fotenia rodín cez stanovištia s rôznorodými a zaujímavými úlohami a lesnú pedagogiku a spoznanie poľovníckych psov až po cheerleading a ľudovú hudbu.

Divadelná sobotná bašta

Zvolenský zámok o 10.00 h

V rámci tvorivých dielní Krajinou nekrajinou alebo hľadanie strateného sveta deti odhalia svet starovekého Ríma. Maľbou a kolážou mu vdýchnu nový život.

Kultúrno-športový deň v Radvani

Aula SZU, Radvanská záhrada, Kaštieľ Radvanských 10.00 h

Radvančania zažijú pestrú programovú paletu. Uvidia sokoliarov, poníky, policajné i hasičské ukážky, skákací hrad, maľovanie na tvár a mnohé vystúpenia. Bude možnosť zasúťažiť si v mnohých športoch. Nesmie chýbať tombola. Autogramy bude rozdávať Slávia Banská Bystrica.

Festival Zála

Divadlo pod Balkónom, Rudohorská 37 začiatok o 10.30 h

Festival pokračuje aj predposledný víkendový deň, a to predstaveniami divadla Potulné dividlo J + T (Ne)bojsa o 10.00 h a Popolvár o 17.00 h.

Kutliarsky deň

Futbalové ihrisko Selce od 11.00 h 

V Selciach sa bude konať už jubilejný 15. ročník tradičnej súťaže vo varení kultového – držkového gulášu. Súťaž o kuchára, ktorý predvedie kulinárske umenie a uvarí najchutnejšiu držkovú spestrí bohatý program: fujaristi, tanečná škola, detský orchester, banícky spevokol či Juraj Bača. Na víťaza čaká putovná varecha Mikroregiónu Pod Panským Dielom. Účastníci majú možnosť zažiť uvedenie monografie o Selciach do života, ktorá bude pokrstená vodou z miestneho prameňa a zemou z polí.

Deň obce Horné Pršany

Horné Pršany od 13.45 h 

Dedinka neďaleko Banskej Bystrice oslavuje v sobotu po šiesty krát. Ľudové piesne predvedú Prvosienka, Bystrina a fujaristi Svrcinovci. Obyvatelia si budú môcť pozrieť výstavu historických fotiek Horných Pršian a ukážku renomovaných motoriek Klubu veteránov v kultúrnom dome. Počas podujatia ochutnajú miestne špeciality. V  rámci sprievodného programu sa je rozhodne na čo tešiť. Deti poteší kolotoč, skákací hrad, maľovanie na tvár, tvorivé dielne, kde nájdu vyžitie aj dospeláci.

Cesta do stredu Zeme

Tihányiovský kaštieľ o 14.00 h 

Pre deti je pripravený zaujímavý program. V interaktívnom nadrozmernom modele Zeme si môžu odmerať vlastnú ekologickú stopu pomocou Ekomerača. Aktivita pokračuje aj v nedeľu.

ŠpaňGrassfest

Špania Dolina – Klopačka od 14.00 h

7. ročník festivalu poteší milovníkov country a bluegrassových melódií.

Kocúr v čižmách

Štátna opera v Banskej Bystrici o 17.00 h 

Deti opäť uvidia známy príbeh prešibaného huncúta spracovaného do žánru opery adaptovanej na základe originálu španielskeho autora Xaviera Montsalvatga. Interaktívne ladená inscenácia vtiahne do príbehu každú detskú dušu.

Laser Sights

Hogo Fogo Jazz & Art Club o 19.30 h 

Projekt vznikol v USA tento rok. Lídrom je mladý hudobník a skladateľ Mattia Müller. Hrá prevažne autorské skladby a kreatívnu modernú hudbu. Spája slobodu jazzu s modernými zvukmi alternatívnych žánrov.

Koncert Lash & Grey

Záhrada CNK o 20.00 h 

Pod názvom sa skrýva duo, Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý, ktorí interpretujú kombináciu jazzu, popu a soulu. V súčasnosti najvýraznejšie mladé talenty hudobnej scény na Slovensku odprezentujú svoju tvorbu.

Letné kino na amfiteátri: Transformers: Monštrá sa prebúdzajú

Amfiteáter Paľa Bielika o 21.30h

Autoboti a Deceptikoni nie sú jediní Transformeri, ktorí sa skrývajú medzi nami. V hlbinách amazonského dažďového pralesa už tisíce rokov potichu prežíva druh Maximalov, ktorí si za svoje pozemské útočisko zvolili zvieraciu ríšu. Nanešťastie sa v našej slnečnej sústave objavila hrozba, ktorá ich vyhnala z ich domoviny v podobe Unicronu, nemilosrdných požieračov všetkého živého. Príbeh nových Transformerov sa odohráva v 90. rokoch minulého storočia v čase, keď Optimus Prime ešte nebol skutočným vodcom, ostrieľaným početnými bitkami na život a na smrť. Aby dokázal po boku Maximalov čeliť existenčnej hrozbe, bude musieť najprv skrotiť svoje ego a rešpektovať vodcu “zvieracích – botov”, Optimusa Primea. Okrem toho sa Transformeri budú musieť vyrovnať s tým, že sa o ich existencii dozvedeli dvaja obyčajní smrteľníci, Noah a Elena. Obaja sú dostatočne šialení na to, aby im pomohli bojovať s oveľa silnejším nepriateľom, hoci na to nemajú predpoklady. Ide predsa o ich planétu.

Nedeľa 11. jún

Majstrovstvá v novom olympijskom športe – cheerleadingu

Rates Arena Zvolen 9.00 h 

Zvolen sa v nasledujúcu nedeľu stane po druhýkrát dejiskom medzinárodných majstrovstiev v cheerleadingu. Sprevádzať podujatím bude Richard Vrablec.

Letný trh v Záhrade

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry o 10.00

Tradičný trh sa opäť uskutoční. Záujemcovia si môžu zakúpiť rozličné handmade a homeday výrobky. V prípade slnečného počasia bude možné posedenie pri kávičke či dobrom nápoji.

Festival Zála

Divadlo pod Balkónom, Rudohorská 37 začiatok o 10.30 h

Teatro Pimprlo zabaví deti rozprávkami v podobe bábkových hier Rozmarínka a Emulienka, počas ktorých prebudí ich detskú fantáziu.

Dobrú chuť, vlk

Bábkové divadlo na Rázcestí o 11.00 h 

Pre najmenších je prichystaná hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu.

Hravo po múzeu

Matejov dom, Námestie Štefana Moyzesa o 15.00h

Najmenší i tí väčší sa môžu vybrať za bystrickým dobrodružstvom spoznávať históriu mesta zábavnou a hravou formou. Odhalia poklady a fascinujúci a zaujímavý život našich predkov.

Nedeľa v Medenom Hámri pre deti aj dospelých

Medený Hámor od 15.30 h

Návštevníci môžu zažiť atmosféru pamiatky prostredníctvom prezentácie doterajších archeologických výskumov. Podujatie spríjemní súčasný tanec Divadla Štúdia tanca, ktoré akciu otvorí, hudobník a spisovateľ Braňo Jobus, ktorý odohrá piesne zo svojich kníh,  a koncert medzigeneračnej kapely Maya Gal Hannah.

Divadlo komédie: Panikári

MKS Slovenská Ľupča o 16.00 h 

Divadlo komédie predstaví  súčasnú komédiu s piesňami, akú ešte fanúšikovia divadla ešte nevideli. Hra vtipným spôsobom znázorňuje mužov na pokraji nervového zrútenia.

Hudobno-tanečné korzo

Námestie SNP, Zvolen o 17.00 h 

Odštartuje vystúpením zvolenského tanečného centra Faber dance Team a tanečnou školou. O dobrú hudbu sa postarajú skupiny Toones a Sirens. Medzi sprievodnými aktivitami sa objavia tvorivé dielne, montessori hračky a Teáter Komika zahrá rozprávku Klaun muzikantom.

Letné kino na amfiteátri: Strašiak

Amfiteáter Paľa Bielika o 21.30 h 

Nedeľné letné kino v podobe hororovej novinky. Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí.

Ďalšie informácie nájdete v priložených plagátoch.