Pri príležitosti 150. výročia od sprevádzkovania železničnej prepravy na úseku Banská Bystrica – Zvolen sa v sobotu, 10. júna bude konať podujatie, ktoré verejnosti priblíži zaujímavú a fascinujúcu históriu železníc.

Organizátorom akcie sú Železnice Slovenskej republiky a Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s ďalšími subjektmi. Železničný úsek Banská Bystrica-Zvolen začal prepravovať presne 3. septembra 1873.

Zážitková jazda aj výstava

Počas osláv bude k dispozícii výstava historických železničných vozidiel vo zvolenskom rušňovom depe aj jazdy historických vlakov na trati Zvolen nákladná stanica – Banská Bystrica, ktorými sa môžu záujemcovia previezť. Návštevníci podujatia v rámci výstavy uvidia motorové, parné aj elektrické rušne.

Previezť sa dá viacerými historickými strojmi

Prvým vlakom, ktorý akciu odštartuje, bude historický vlak ťahajúci rušeň T 678.0012 Pomaranč. Zo zvolenskej nákladnej stanice bude vypravený o 8.00 h. Počas trasy prejde zastávkami Zvolen mesto, Sliač kúpele, Banská Bystrica mesto až sa s naplánovaným príchodom o 8.34 h dostane do cieľa – do Banskej Bystrice.

Prvý parný vlak prejde traťou Banská Bystrica – Zvolen nákladná stanica rovnakou trasou ako prvý historický vlak. Zastávky sú totožné pre všetky vozidlá. Parný stroj bude ťahať parný rušeň 486.007 Zelený Anton. Premávať budú ďalšie tri parné vlaky a jeden historický motorový vlak. Bližšie informácie o konkrétnych príchodoch a odchodoch jednotlivých historických vlakov nájdete v priloženom plagáte.

Cena cestovného jednosmernej jazdy mimoriadnym vlakom pre dospelých a deti nad šesť rokov je vo výške 4 €. Osoby s preukazom ZŤP a deti do šiestich rokov sa môžu previezť zadarmo. Cena lístka je jednotná pre akúkoľvek prejdenú vzdialenosť. Rezervovať lístky vopred nie je možné, dajú sa zakúpiť pri nástupe do vlaku alebo počas jazdy. Vo vlaku bude možné kúpiť si leporelo s historickými parnými rušňami.