V Banskej Bystrici bude tento víkend predovšetkým jarmočný. Radvanský jarmok a Deň slovenského kroja prilákajú do centra mesta množstvo návštevníkov. No všeličo zaujímavé sa bude diať aj v bočných uličkách mesta a blízkom či vzdialenejšom okolí.

Piatok 6. september

V piatok na jarmoku

Námestie SNP, Barbakan, Radnica – 13:00 h

V poradí už 362. Radvanský jarmok sa slávnostne otvára v piatok o 16:00 h na Námestí SNP, no pri Barbakane bude rušno už od 13:00 h. O zábavu, až do večera, do 18:00 h, sa tu postarajú folklórne skupiny, ľudové hudby, sokoliari aj šermiari. Na pódiu na námestí okrem iných vystúpia aj Katarína Knechtová a skupina Vidiek. A nenechajte si ujsť pieskovú animáciu životného príbehu jedného y najväčších uhorských zlatníkov Samuela Libaya či výstavu zvonov a spiežovcov v priestoroch Radnice. V našom staršom článku nájdete kompletný program jarmoku.

Salamandrové dni

Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – 15:00 h

Tradičné Salamandrové dni v Banskej Štiavnici začali už vo štvrtok. V piatok od 15:00 h pokračujú hudobným programom v centre mesta, ktorom okrem miestnych kapiel vystúpia aj Adam Ďurica a Veronika Rabada. Výnimočný a jedinečný Salamandrový sprievod, ktorý zabáva celé generácie Štiavničanov aj hostí mesta, sa začne o 19:00 h a potrvá do 21:00 h.

V sobotu bude pódium na Námestí sv. Trojice patriť deťom. Od 10:00 do 17:00 h ich bude zabávať Bábkové divadlo na Rázcestí s predstaveniami Dve rozprávky na brušku a Pinocchio, Teátro Komika príde so Servisákmi, vystúpia aj žongléri a bude aj bublinková šou a kadečo iné. Salamandrový jarmok na Námestí sv. Trojice sa v piatok aj v sobotu otvára o 10:00 h.

KRE:Π festival

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

V týchto dňoch banskobystrická Záhrada hostí KRE:Π/Krepí festival, venovaný performance a performance art. Zámerom festivalu je vytvoriť priestor pre zážitky a vnemy, ktoré nie sú každodennou realitou, no ponúkajú nám akési „prebudenie“. Nevšednosti a príjemné absurdnosti KRE:Π festivalu si môžete užiť ešte v piatok a v sobotu od 16:00 h. Program nájdete na Facebooku.

Ak sa chceš stať sokoliarom

SOŠ Pod Bánošom, Banská Bystrica – 16:30 h

Úvodná hodina sokoliarskeho krúžku sa v piatok popoludní uskutoční v areáli Strednej odbornej školy Pod Bánošom (sídlisko Rudlová – Sásová). Ak sa túžite stať sokoliarom či sokoliarkou, nemali by ste tam chýbať. Hodina sa začína o 16:30 h.

Slečny od maliarskeho stojana

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Udalosť, ktorú by ste si nemali nechať ujsť! Vernisáž výstavy Slečny od maliarskeho stojana predstaví deväť maliarok zo Slovenska a USA,  ktoré vo svojej tvorbe reflektujú pozíciu ženy – maliarky v súčasnom umení. Uvidíte diela umelkýň: Jenn Dierdof, Kelsey Shwetz, Kris Rac, Sahana Ramakrishnan, Katarína Janečková Walshe, Juliana Mrvová, Margaréta Petržalová, Natália Okolicsányiová a Žofia Dubová. Výstava je súčasťou vizuálneho programu CNK Záhrada v spolupráci s A7rooms Gallery a je treťou zo štyroch výstavných podujatí v rôznych častiach Slovenska. Potrvá do 16. septembra. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Sobota 7. september

Výstup na Pustý hrad

Park Ľ. Štúra a Pustý hrad, Zvolen – 8:00 h

Sobotňajší 27. ročník Národného výstupu na Pustý hrad štartuje o 8:00 h v Parku Ľudovíta Štúra. Účastníkov výstupu čaká na Pustom hrade zaujímavý program (od 10:00 h). Vystúpi Detský folklórny súbor Poľana, Divadlo Tamariki aj Sokoliari sv. Bavona a šermiari Vir fortis. Zaujme aj prehliadka hradu s odborným výkladom a výstava najkrajších archeologických nálezov z roku 2019 či historická lukostreľba, pre deti sú pripravené rôzne hry a remeselné dielne.

Psie dni v Rudlovej

Futbalové ihrisko Rudlová, Banská Bystrica – 9:00 h

Najväčšie psíčkárske podujatie na strednom Slovensku, Banskobystrické psie dni, ponúkajú päť aktivít na jednej ploche, troch špičkových trénerov, veľa zábavy a nových nápadov. Konajú sa v sobotu a nedeľu od 9:00 h na futbalovom ihrisku v Rudlovej. Môžete sa tešiť na tradičnú a obľúbenú Orieškiádu, zaujímavé semináre a súťaže, aj na neoficiálnu súťaž agility. Podrobný program dvoch psích dní nájdete na Facebooku

V sobotu na jarmoku

Nám. SNP, Banská Bystrica – 10:00 h

Sobotňajší program pri Barbakane otvorí o 11:00 h Tyjátr Ivana Gontka. Predvedú sa sokoliari kráľa Svätopluka, aj gajdoši a gajdošíci, remeselníci… a bude aj rozprávka Janko a Marienka. Zahrá banícka dychovka zo Šalgotarjánu a legendárna kapela Lojzo. Nebudú chýbať ani ukážky varenia horehronských prekladancov.  Na nádvorí Radnice si v sobotu môžete pozrieť expozíciu drevených hutníckych strojov  (10:00 – 18:00 h), no a jarmočné námestie bude v sobotu patriť Dňu slovenského kroja.

Bačovský deň aj krojová handľovačka

Kultúrny dom, Čierny Balog – 10:00 h

Deň plný tradícií, zábavy aj chutného jedla zažijete v sobotu v Černom Balogu. Na dvanástom Balockom bačovskom dni sa o dobrú náladu postarajú Ľudová hudba Ďatelinka z Detvy a Folklórny súbor Jánošík z Fiľakova. V ponuke bude baraní guláš, baranie hrče, ovčiarske výrobky a všeličo ponúkne aj remeselný jarmok. Za asistencie domácej Folklórnej skupiny Kýčera sa spolu s bačovským dňom koná aj Krojová handľovačka s burzou krojov, remeslami a hand made výrobcami a školou tanca so Stanislavom Marišlerom.

Športový deň detí

Futbalové ihrisko TJ Slovan, Sliač Kúpele – 10:00 h

Sliačskemu športovému dňu detí, ktorý je zároveň aj rozlúčkou s letom, dominuje, ako inak, rôzne športové súťaže. Tí najmenší, škôlkári, si zmerajú sily v Detskej atletickej olympiáde, pre všetky vekové kategórie je určený Hobby beh, rodičia si zasúťažia v kopaní penált či v žonglovaní s loptou a futbalové súťaže sú pripravené aj pre deti. Podujatie spestria ukážky vojenskej hasičskej techniky, ako aj kynologické, bublinková šou, súťaž vo varení gulášu a koncert skupiny Prievan.

 Medzibrodská bitka o haruľu roka

Medzibrod – 11:00 h

V Medzibrode chystajú na sobotu už osemnástu Haruľovú show. Vôňa harule sa bude miešať s muzikou rôznych žánrov. Zaznie folklór, dychovka, rock aj ABBA a budú aj tance. Čítajte viac na:

Ideme na výlet

Aula SZU, Banská Bystrica – 15:00 h

Motýľ Štístko a víla Poupěnka prichádzajú do Banskej Bystrice a prinášajú so sebou úplne nové predstavenie Jedeme na výlet, plné pesničiek a dobrej nálady. Po predstavení nebude chýbať autogramiáda a spoločné fotenie.

Nedeľa 8. september

Nedeľa na jarmoku

Nám. SNP, Barbakan, Banská Bystrica – 10:00 h

Aj posledný deň Radvanského jarmoku ponúkne svojim návštevníkom bohatý kultúrny program. Na námestí od 10:00 h vystúpia Dychová hudba Selčianka, vokálna skupina Voising aj David Bílek s kapelou MED, a po poďakovaní remeselníkom príde na pódium Folklórna skupina Bystrina (14:30 h). Pri Barbakane Teatro Neline zahrá rozprávku O lúke, motýľovi a kvetinovej víle (11:00 h), Šajbianske pršťoke pokrstia svoj nový album Keď si ja zaspievam a Cigánske srdce predvedie temperamentnú rómsku hudbu a tance.

Tvorivé dielne

SSG Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 10:00 h

V nedeľných tvorivých dielňach si deti vyrobia ekofľaše – pestrofarebné, bezpečné, ktoré sa len tak ľahko nerozbijú a poslúžia nielen v školských laviciach ale aj na výletoch, prechádzkach, pri športovaní.

Zvolenská oddychovka

Nám. SNP, Zvolen – 11:00 h

Zvolenské námestie ovládne v nedeľu dychovka. Na štvrtom ročníku festivalu dychových hudieb Zvolenská oddychovka zahrajú orchestre a dychové hudby z Valaskej, Liptovskej Lúžnej, Považskej Bystrice, Veverskej Bitýšky a Zvolena.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Novú divadelnú sezónu v Bábkovom divadle na Rázcestí otvára rozprávka Zamatový zajačik, príbeh o tom, ako sa hračky stanú skutočnými.

Slam poetry v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

To najlepšie z českej a slovenskej slamovej scény pod taktovkou Tomáša Straku. Pri mikrofóne sa vystriedajú: oravská poetka a slamová femme fatale Mara, feministická smršť plná vášne Dani Citráková, Jemná aj brutálna Potopa Baša, košický básnik a znovobjaviteľ slovenskej slamovej scény Straka a sarkastický Dejv.