Banskobystrické námestie v sobotu 7. septembra opäť rozkvitne pestrofarebnou krásou slovenských ľudových krojov a pripomenie odkaz a tradície našich predkov, ich šikovné ruky, ich piesne, tance, muziku. 

Aj druhý ročník Dňa slovenského kroja sa uskutoční počas Radvanského jarmoku, ktorý si píše už 362. ročník. Vlani sa na dni kroja predstavilo 2 679 ľudí v krojoch. V histórii rekordov je to najviac ľudí v krojoch na jednom mieste. Preto táto udalosť právom patrí do Knihy slovenských rekordov. V nej sa margo „krojovaného“ rekordu okrem iného píše: „Počítanie účastníkov v Banskej Bystrici malo svoje špecifiká. Trvalo od 11:00 do 17:30 hodiny, asistenti pokusu boli na určených miestach v piatich uliciach, ktoré vyúsťovali na námestie. Ich úlohou bolo opečiatkovať ruku každého návštevníka v kroji, započítať, zakliknúť ho na ručnom počítadle. Najviac frekventovanou ulicou bola Kapitulská, kde bolo narátané až 928 ľudí…“ 

Spomienka na Deň slovenského kroja 2018:

 

Na začiatku tohto týždňa, teda pár dní pred podujatím, bolo na Slovenský deň kroja prihlásených viac ako dvetisíc účastníkov a účastníčok v kroji. Registrácia na www.denkroja.sk stále pokračuje a zaregistrovať sa možno ešte aj v deň podujatia, v sobotu 7. septembra, v parku pod Pamätníkom SNP. Je celkom možné, že vlaňajší rekord v počte krojovaných ľudí na jednom mieste bude prekonaný. 

Slovenský deň kroja 2019 na banskobystrickom námestí, uprostred jarmočného ruchu, oficiálne otvoria o 9.50 h. Hneď po otvorení nasleduje program speváckych zoskupení z obcí a regiónov Ozývaj sa, hlase. Od 11.30 h bude pódium patriť detským folklórnym súborom a skupinám, predstavia sa v programe Na baňu klopajú.  

Výnimočným zážitkom určite bude krojovaný sprievod mestom s názvom V Bystrici na rinku, ktorý bude prezentáciou krásy slovenského ľudového umenia votkaného, všitého, vyšitého, nariaseného v krojoch. Sprievod sa začína o 14.00 h.  

Čas na slávnostné otvorenie druhého ročníka Slovenského dňa kroja nastane o 14:00 h. Pozdravy z rôznych kútov Slovenska a originálne kroje prinesú do Banskej Bystrice obyvatelia slovenských miest a dedín počas vyhlásenia výsledkov 10. ročníka súťaže Dedina roka 2019 (14.30 – 17.00 h). 

Galaprogram Roduverní, ktorý je pripomienkou 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika, sa začne o 17:00 h. Zvony sú tento rok jedným z motívov Radvanského jarmoku a je im venovaný program Zvon (19.00 h), ale aj výstava Zvony a spiežovce v priestoroch Radnice, či ukážky odlievania a výroby zvonov.  

Deň kroja vyvrcholí večernou Poctou majstrovi Kubánkovi (20:45 h) a programom 70 rokov (21.00 h). Slovenský ľudový umelecký kolektív si v tomto roku pripomína 70. výročie svojho vzniku a v programe 70 rokov ponúka pohľad na podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto výnimočného umeleckého telesa. Choreograf a tanečník, jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku Juraj Kubánka, bol dlhoročným umeleckým vedúcim SĽUKu a jeho diela v programe 70 rokov reprezentujú tradície súboru. 

Organizátorom Slovenského dňa kroja je týždenník Slovenka, v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska.