Po minuloročnej prvej ochutnávke nultého ročníka, ktorý sa uskutočnil na prelome augusta a septembra minulého roka, do priestorov CNK Záhrada znova prichádza Kre:π festival!

Od štvrtka 4.9. do nedele 8.9. 2019 budete mať možnosť znova „ochutnať“ performatívne zážitky, ktoré sa tento rok budú vyznačovať špecifickým chápaním toho, čím vlastne sú či nie sú. Jedno je isté – nie sú tradičnými dielami! Nie je to divadlo, nie je to tanec, nie je to pohybová javisková forma, nie je to inštalácia, nie je to koncert. Ide o performanciu, ktorá vyžaduje viac ako len pasívneho diváka. Je to aktivita, ktorá nás núti prežívať, tvarovať vlastné chápanie sveta a umenia. Tento rok Vám ho na Kre:π festivale pomôže tvarovať viacero umelcov.

Autentickú, hravo a emocionálne spontánnu performatívnu jazdu vám ponúkne belgická trojica mužov, ktorí sa z formálne oblečených pánov zmenia na hravé deti v absurdnom prepletenci. Zoskupenie The primitives sa hneď v prvý deň predstaví s interaktívnym a komickým pohybovým dielom THREE OF A KIND, ktoré vo svojom prevedení nikdy nie je rovnaké.

V oblasti bizarnosti sa pohybuje aj netradičný „post porno koncert“ HLUČNÉ ŽIHĽAVY, ktorý je vo svojej hudobno-performatívnej forme absurdnou oslavou prázdnoty konzumnej spoločnosti. Netušíte čo si pod tým predstaviť? Príďte to zistiť vo štvrtok večer do sály Z1 a prežiť ďalší vnemovo nasýtený audio-vizuálny zážitok, tentokrát inšpirovaný filmom Sedmikrásky Věry Chytilové.

Piatok zahájime prvým „kusom“ tohto dňa, ktorý sa odohrá v záhradnej fontáne. Silná reflexia súčasného sveta a diania v ňom sa pretkáva dielom SUN YI-JOU, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na performance art, fotografiu, text, mixed media a verejné intervencie. Umelkyňa zaujímavým spôsobom pretavuje vlastné vnímanie žitej reality do svojho diela.

Performatívne telo – svoje vlastné – a jeho úlohu v diele, skúma tanečným performance Yuri Korec & Co.: Not a Solo (NESÓLO). Aké všetky významy môže v diele nadobudnúť? Ostáva stále samým sebou, alebo je výhradne umeleckým objektom? Príďte sa v piatok podvečer pozrieť do sály Z1 na to ako komunikuje týmto neobyčajne obyčajným prostriedkom.

Možnosť vykročiť z komfortnej zóny pasivity a stať sa aktívnou súčasťou netradičného diela ponúka „kus“ Jara Viňarského THE TOUCH OF THE OPEN. Fascinujúca možnosť dotknúť sa, rozpohybovať, preskúmať, pritúliť sa, zahryznúť sa či akokoľvek sa zúčastniť vytvára vo finále jedinečné dielo, ktorého hranice sú len hranicami našej vlastnej aktivity. Zúčastniť sa ho môžete v piatok večer v záhradnom parku.

Sobotu „načneme“ v záhradnom parku happeningom výtvarníčky Maji Štefančíkovej, ktorá sa zaoberá otázkami pamäte, diváckej percepcie, estetického zážitku a vnímania všeobecne. Príďte vykročiť z rámca každodennej skúsenosti prostredníctvom praktického cvičenia zameraného na jednoduché pohybové skúmanie a dramatické formy. Stačí sa prihlásiť na workshop s Majou a stať sa aktérmi happeningu!

Umelecké zoskupenie MED A PRACH so svojimi dielami na pomedzí divadelných predstavení, koncertov a inštalácií ponúkne na záver sobotného večera v priestoroch Akadémie umení dielo „symbiotického umenia“, v ktorom sa miešajú vnemy a neobyčajné zážitky rôznych druhov.

Vykročte zo svojej diváckej komfortnej zóny na Kre: π festival! Budete mať možnosť stať sa súčasťou hneď niekoľkých fascinujúcich diel performance art.

(Neviete čo performance je? Príďte k nám zistiť čím všetkým môže byť!)

Viac informácií nájdete na stránke na www.zahradacnk.sk.