Týždeň ubehol rýchlo a my sme tu opäť s ponukou pozvánok na víkendové podujatia. Bohatá a rôznorodá je najmä piatková ponuka, no je z čoho vyberať aj v sobotu a nedeľu.

Piatok 18. marec

Gastro Cup

Národný dom, Banská Bystrica – 8:00 h

V piatok a v sobotu sa v priestoroch Hotela Národný dom koná 6. ročník Gastro Cup 2022 – Memoriál Jána Michnu. Podujatie začína v piatok ráno a aj keď sprievodný program nebude prebiehať podľa pôvodných plánov, je sa na čo tešiť a verejnosť je na prezentačno-súťažnej výstave kuchárov a cukrárov vítaná.

Jeleňatý a Kravatý aj Kukolka

Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h

Aj počas tretieho literárneho víkendu si v čitárni nákupného centra Europa prídu na svoje veľkí aj malí čitatelia a milovníci kníh. Literárny piatok otvorí o 16:00 h autorské čítanie. Eva Urbanová bude čítať zo svojej knihy Jeleňatý a Kravatý. O 17:00 h sa návštevníci a návštevníčky čitárne zoznámia s knihou Kukolka, ktorá opisuje realitu 90. rokov na Ukrajine z pohľadu malého dievčatka, prerozprávanú prekladateľkou knihy Paulínou Šedíkovou Čuhovou. Program bude pokračovať podnetnou diskusiou Zuzany Bariakovej so Slavomírom Sochorom, CO-funderom Artforum a PR managerom vydavateľstva Literárna bašta. Viac informácií nájdete tu.

Poézia naša milá

Podkrovie SOS, Banská Bystrica – 17:30 h

V Podkroví Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 35) sa v piatok uskutoční komorný poeticko-hudobný program venovaný Svetovému dňu poézie
a 200. výročiu narodenia Janka Kráľa. V programe s názvom Poézia naša milá sa predstavia autori Danica Hrnčiarová-Šišláková, Igor Grossman, Katarína Mosnáková Bagľašová, Erik Kriššák,  Karolína Kántorová a Jana Borguľová (referát k výročiu Janka Kráľa). Hudbou a spevom večer v Podkroví spríjemnia Martina Mojžišová (operný spev), Viktor Svetlík (klavír), Roman Buhovecký (gitara, spev), Jozef Mareš (klávesy), Štefan Gazdík (gitara), Paula Petríková (akordeón), Ema Koštialová (ľudový spev) a Ondrej Druga (akordeón). Výtvarná scéna Milan Kondáč.

Po červenej domov

Kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica – 18:00 h

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2 roky), Kolomankom (4 roky) a Jankom (6 rokov) sa vydajte na dvojmesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… Po červenej domov je príbeh o veľkých plánoch, chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… príbeh o ceste a deťoch, ktoré učia nás, dospelákov, ako žiť!

Nenechajte si ujsť banskobystrickú premiéru filmu Po červenej domov, po ktorej nasleduje diskusia o tomto dobrodružstve. Vstupné je dobrovoľné a celý zisk bude poputuje na pomoc ukrajinským utečencom na Slovensku.

Po červenej domov:

Helverova noc – na podporu Ukrajiny

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 18:30 h

Špeciálne predstavenie inscenácie Helverova noc, ktoré sa uskutoční v piatok o 18:30 h vo veľkom štúdiu Divadla Akadémie umení,  bude venované Ukrajine. Helverova noc od Ingmara Villquista ukazuje ako môže silnejúce násilie a militarizmus postihnúť nielen spoločnosť, ale aj to, ako môže preniknúť do osobnejších oblastí bližšie k domovu. Zobrazuje víziu ľudského správania, keď už nie je kam utiecť. On a Ona. Spomienky, láska, hnev strach a porozumenie… Počas jed(ineč)nej noci. Nadčasový príbeh ľudskej tragédie (kdesi na začiatku bližšie nešpecifikovanej genocídy), ktorý sa môže odohrávať kdekoľvek a kedykoľvek. Čiže aj tu i teraz… Réžia: Matúš Hollý, pohybová spolupráca: Dávid Szöke. V hlavných úlohách: Simona Hagarová, Róbert Sipos.

Celý výťažok z dobrovoľného vstupného bude venovaný kampani #KtopomôžeUkrajine. Rezervácia na: divadlo@aku.sk alebo 0908 669 932.

Kolowrat + Archívny chlapec v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Kolowrat a Archívny chlapec sú stálicami slovenskej alternatívnej scény, no ich koncerty sú v posledných rokoch zriedkavé a vzácne. Spája ich hlavne umenie robiť kvalitné texty s pridanou hodnotou, preto ich vystúpenia určite potešia nielen uši ale aj dušu. Tento večer v Záhrade bude iste príjemný. Viac informácií nájdete tu.

Búrlivá plavba životom

Charlie Pub, Banská Bystrica – 19:00 h

Búrlivá plavba životom je názov albumu Štefana „Oskara“ Kovácsika, ktorý v piatok pokrstia v Charlie Pube (Nám. SNP 15). Zahrajú a zaspievajú: Andy Samuel Hudák (spev), Štefan Oskar Kovácsik (gitara), Štefan Huszárik (gitara), František Feďo Gašparík (basgitara) a Lubo Lichý (bicie). Vstup je voľný a prvých 100 pív je zdarma!

Vzostup a pád – Andy Samuel Hudak feat. Štefan Oskar K.:

Povedz loď!

Klub 77, Banská Bystrica – 19:30 h

„Krštiny“ budú v piatok večer aj v Klube 77. Filip Jánošík & Hotoví Umelci, hrajúci „zbojnícky rakenrol“, pokrstia svoj debutový album Povedz loď! Tešiť sa môžete nielen na ich autorskú tvorbu, ale aj na originálne poňatie svetových hitov od Gorillaz, Eda Sheerana, Slobodky, Pary či White Stripes v slovenskom šate. Hosťami večera budú bratia Bošeľovci, Švepes, Reunion, Bezpokory, Matej Smutný a Dominik Lauko. Viac informácií nájdete tu.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci show 2022:

Sobota 19. marec

Banícka história v Barbakáne

Barbakán, Banská Bystrica – 10:00 h

Pri príležitosti výročia založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorá vznikla 16. marca 1495, sprístupnili v Barbakáne zážitkovú expozíciu. Predstavuje banícku históriu Banskej Bystrice i okolitých miest a obcí, najmä z čias Medeného hámra. Banskobystričania ale aj návštevníci mesta sa môžu tešiť na virtuálnu realitu, živé obrazy, ale napríklad aj informácie o medi podávané zaujímavým výkladom v slovenskom, nemeckom i anglickom jazyku. Interaktívna zážitková expozícia v Barbakáne bude otvorená denne od 10:00 do 18:00 h.

Literárna sobota s Duškou a Luškou

Europa SC, Banská Bystrica – 12:00 h

Poznáte Dušku? A hovorí vám niečo Luška? Nie? A čo Kristína Tormová? Už v sobotu sa môžete tešiť na posledný kúsok z jej pera, príbeh dvojičiek Dušky a Lušky. V knihe stretnete aj maminku Minku, Chalanka, macocha, psicu Sponku, zúrivé sestry Soňu a Broňu, susedu, ale aj rôzne iné čarovné bytosti. Kniha je napísaná tak, aby ste si ju s deťmi mohli čítať spoločne a zažívať pri tom špeciálny ľúbivý čas… Z knihy O Duške a Luške budú v sobotu v Europa SC čítať Radoslava KubalováKlára Kubíková, členky UNIS UMB  (12:00 – 16:00 h).

Vitajte, bociany

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Na víkendových tvorivých dielňach deti privítajú bociany biele, ktoré sa k nám vrátili z ďalekej Afriky. Dozvedia sa, že záchrancom vtáčieho hniezda ohrozeného nelegálnymi činnosťami sa môže stať každý z nás. Stanú sa nimi aj ony počas dielní, v ktorých si opäť vytvoria niečo milé (v sobotu aj nedeľu od 13:00 – 17:00 h). Inšpirovať sa môžu na výstave Sedím na vedení a je mi dobre, ktorú v Tihányiovskom kaštieli sprístupnia v piatok 18. marca. Výstava podnieti zamyslieť sa nad tým, aké by to bolo,  stať sa na deň dravcom v krajine významne zmenenej činnosťou človeka, kde sú elektrické vedenia neoddeliteľnou súčasťou funkčnej modernej spoločnosti.  Súčasťou výstavy je aj téma vtáčej kriminality, ktorá bude detským návštevníkom prezentovaná hravým spôsobom. Tihányiovský kaštieľ je počas víkendu otvorený od 13:00 do 17:00 h, počas pracovných dní (utorok – piatok od 9:00 do 17:00 h). Výstava potrvá do 12. júna.

Janko a Marienka pod balkónom

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Rozprávka Janko a Marienka, ktorú Divadlo pod balkónom zahrá deťom v sobotu o 17:00  h a v nedeľu o 10:30 h, je známy príbeh o súrodencoch, ktorí sa stratia v lese a… veď viete. Autor scenára a režisér Martin Vanek sa pri jej písaní inšpiroval známou rozprávkou O perníkovej chalúpke a deti sa z rozprávky dozvedia, ako sa nestratiť. V rozprávke sa, pravdaže, bude aj spievať. Hudbu zložil Belo Felix, ktorý spolu s Martinom VanekomJánom Haruštiakom napísal aj texty. Autorom výtvarných návrhov je Michal Lošonský, kostýmy, scénu a bábky s láskou vytvorili Júlia HaruštiakováMiroslava Zelníková.

Divadlo pod balkónom – Janko a Marienka:

Mozartov čarovný basetový roh

Kráľovská sieň, Zvolenský zámok – 18:00 h

V rámci Zvolenskej hudobnej jari sa v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku uskutoční koncert komorného telesa Lotz Trio, pomenovaného po fenomenálnom nástrojárovi basetových rohov Theodorovi Lotzovi. Trio účinkuje v zložení Robert Šebesta, Ronald ŠebestaIgor Františák.

Dáša Libiaková a Staré dobré časy band

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Sobotný večer v Hogo Fogo Jazz & Art Club bude tentoraz patriť slovenskej jazzovej dive Dáši Libiakovej a kapele Staré dobré časy band, ktorí ponúknu návštevníkom klubu krásu swingových evergreenov tak, ako to vedia len oni. Máte sa na čo tešiť.

Queer time

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Queer time je programový formát, ktorý vznikol z iniciatívy Matúša Vraštiaka alias Chantall Licorne, miestnej drag queen zo zoskupenia Action Sisters. Ide o prvú akciu svojho druhu v Banskej Bystrici, ktorej cieľom je predstaviť rôzne podoby tohto umeleckého žánru a životného štýlu so všetkým, čo k tomu patrí. Na tejto veľkolepej akcii vás čakajú nápadité kostýmy, vtipné slovo i spev, účesy a líčenie, spontánnosť i manierizmus, paródia, lip-sync či divadlo. V bohatej zostave sa predstavia začínajúce aj etablované umelkyne a umelci zo Slovenska, ktorí/é búrajú stereotypy o rodovej identite, sexuálnej orientácii či hraniciach sebavyjadrenia. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 20. marec

O parku v parku

Mestský park, Banská Bystrica – 14:00 h

Obľúbené Potulky mestom organizuje mesto už 15 rokov. Témy sa každý mesiac menia a sú venované významným udalostiam, známym banskobystrickým osobnostiam, lokalitám či konkrétnym budovám v meste pod Urpínom. Marcové Potulky mestom povedú do mestského parku. Spolu so sprievodkyňou Lýdiou Búlikovou objavíte príjemné zákutia parku a dozviete sa zaujímavosti z jeho minulosti. Podujatie sa koná od 14:00 h v parku.

O Ponickú fujarku

Kultúrny dom, Ponická Lehôtka – 14:00 h

V Ponickej Lehôtke bude v nedeľu veselo. Koná sa tu regionálne kolo celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky hudobného folklóru detí pre okres Banská Bystrica O Ponickú fujarku. Súčasťou podujatia bude školička spevu tradičných piesní Spievame s Martinou Fodorovou.

Cisárové nové šaty

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

Baroková crazy komédia Cisárove nové šaty na motívy rozprávok H. Ch. Andersena je určená pre deti od troch rokov. Priamo pred vašimi očami vyrastie replika barokového divadla so všetkým, čo k tomu patrí. Portálovými stĺpmi zdobenými sochami, červenou oponou, nádhernými maľovanými meniacimi sa bočnými sufitami a horizontom, dokonalým magickým svietením, dymom a replikami dobových kostýmov. V príbehu sa „pomiešajú“ Andersenove rozprávky a ich hlavní hrdinovia zachraňujú alebo nivočia svojich rozprávkových kolegov. Šimon Spišák, režisér inscenácie, dokáže humor, vtip, láskavosť a ľudskosť „vydolovať“ aj z tej najsmutnejšej témy. Viac informácií nájdete tu.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Ako sa hračky stanú skutočnými… alebo aj láskavý príbeh o tom, čo všetci potrebujeme najviac. O tom, aké je dôležité ľúbiť. Aké je dôležité snívať. Aké je dôležité chápať. To je rozprávka Zamatový zajačik, ktorá na deti čaká v nedeľu v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Zamatový zajačik:

Expedičná kamera opäť v Bystrici

Kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica – 17:00 h

Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta v Barabášovom filme Salto je kráľ, kajakovanie v Angole, príbeh o hľadaní odvahy počas behu z Dukly na Devín, výstup Máru Holečka v Peru, plnenie snov v Kanade i 1000 mil Adventure race… To všetko a ešte viac uvidíte na prehliadke filmov Expedičná kamera v Kinosále Múzea SNP. Nenechajte si ujsť šesť filmov plných dobrodružstva. Program a ďalšie informácie nájdete tu.

Salto je kráľ: