Mesiac marec je už tradične spájaný s knihou. Množstvo aktivít podporujúcich záľubu v čítaní doplní aj najväčšie banskobystrické nákupné centrum prostredníctvom literárnych víkendov, organizovaných pod záštitou Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bella. Na svoje si počas najbližších piatkových a sobotných dní prídu milovníci kníh aj celé rodiny. 

Príbehy v riadkoch ukryté

Knihy v sebe od nepamäti ukrývajú múdra, z ktorých čerpáme svoje znalosti. Sprostredkúvajú informácie z čias našich predkov, učíme sa z nich a sú v mnohorakých podobách dennou súčasťou našich životov. Okrem vzdelávacieho rozmeru majú však moc nás cez slová pospájané do viet preniesť do deja pútavých príbehov, zobrať nás na cesty do rozmanitých končín zeme, či imaginárnych krajín, ako aj do hlbín duší hlavných protagonistov.

„Pre mňa osobne čítanie otvára dvere do fikčných svetov, v ktorých síce platia podobné zákonitosti ako v tom reálnom svete, ale môžem ich sledovať a analyzovať, zažívať a prehodnocovať a prostredníctvom nich tak meniť, snáď k lepšiemu, i svoj vzťah k realite okolo. Navyše, čítanie je filozofia života, ktorú môžeme mať všetci spoločnú,“ hovorí o svojom vnímaní čítania Mgr. Eva Urbanová, PhD. – literárna kritička, univerzitná učiteľka a autorka, ktorá bude jednou z čitateliek diel počas literárnych víkendov.

Burza kníh a pomoci

Počas celého mesiaca venovaného knihám majú návštevníci nákupného centra možnosť priniesť svoje knihy do burzy, ktorá bude prebiehať v centrálnom priestore nákupného centra. Kúpou kníh za symbolické sumy sa tak darujúci aj kupujúci môžu podieľať na pomoci deťom s onkologickým ochorením. Celá vyzbieraná suma poputuje občianskemu združeniu Svetielko Nádeje, ktoré pomáha deťom lepšie sa vyrovnať s ich neľahkým osudom.

„Burzy kníh sú populárnou aktivitou poslednej doby. Okrem praktického rozmeru nesú v sebe aj ten ekologický, keďže jedna kniha poslúži viacerým čitateľom. Počas tej našej môže zároveň návštevník skutočne pomôcť deťom a podporiť tak atmosféru solidarity, ktorá je v dnešnej dobe tak potrebná,“ pripomína princíp spoločenskej zodpovednosti Margaréta Saktorová, Marketing Manager Europa SC.

V centrálnom priestore budú zároveň prebiehať sprievodné workshopové aktivity pre rodiny s deťmi, na ktoré ste všetci srdečne pozvaní.

Detailný program najbližších štyroch literárnych víkendov sledujte na sociálnych sieťach Europa Shopping Center.