Školský rok je na konci a zákonite tak prichádza začiatok letných prázdnin. V Banskej Bystrici sa tak môžu deti a ich rodičia tešiť počas prvého júlového víkendu na množstvo podujatí, ktorými môžu započať spomínané obdobie prázdnin. Veľkú pozornosť však púta aj koncert legendárnych Kandráčovcov a Kollárovcov, spustenie fontány vo vnútrobloku v Sásovej a športové podujatia Red Bull Urban Buly, či Majstrovstvá Slovenska v malom futbale.

Piatok 1. júl

Hurá prázdniny

Záhrada barokového kaštieľa, Hronsek – 16:00 h

Obec Hronsek srdečne pozýva všetky deti a rodičov, v piatok 1. júla o 16:00 h na slávnostné otvorenie detského ihriska v záhrade barokového kaštiela v Hronseku. Na programe sú okrem otvorenia ihriska aj dve divadelné predstavenia: Zlatá priadka a Janko a Marienka. Čaká na Vás zábava a sladké občerstvenie.

Vernisáž Spiš – Ozveny a tiene

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 18:00 h

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Banskobystrický samosprávny kraj vás pozývajú na fotografickú výstavu Spiš – Ozveny a tiene. Budete tak môcť obdivovať zábery spišského rodáka Alana Hyžu, ktorý zachytáva najmä krásy krajiny a ľudí. Súčasťou podujatia bude aj koncert BONBON – vystúpenie Petra Adamova, Pavla Bodnára, Roba Ragana a Lukáša Kubičina. Vernisáž začína o 18:00 h, samotné hudobné podujatia od 19:00 h. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Koncert Kubo Ursíny & Modrý vrch

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Koncert – oživenie legendárneho albumu Modrý vrch v podaní popredných slovenských hudobníkov. Modrý vrch je štvrtý a dnes priam kultový album Deža Ursinyho, ktorý vznikol v spolupráci s básnikom, osamelým bežcom Ivanom Štrpkom v roku 1981. Vstupenky na podujatie nájdete na tomto odkaze.

Kino v bazéne

Kino v bazéne, Tajovského 25, Banská Bystrica – 21:00 h

Príbeh Beatles poznajú všetci, príbeh Deža Hoffmanna málokto. Osud to však zariadil tak, že ich životné cesty sa pretli v najpríhodnejšom čase. Oni stáli na prahu celosvetovej slávy, on mal päťdesiat – vek, keď už mnohí pomýšľajú na odchod zo scény. Ich energia, nespútanosť a radosť zo života ho naplno očarili. Pri nich omladol, bol sopkou nápadov a robil to, čo vedel najlepšie – fotografoval. Urobil viac záberov Beatles ako ktokoľvek iný, zaznamenal všetky významné udalosti ich oslnivej kariéry. A nielen ich. Z jeho snímok slávnych hviezd šoubiznisu sa stali ikonické obrazy plné života, spontánnosti a pohybu. Súčasťou podujatia bude diskusia s režisérom Patrikom Lančaričom.

DJ EKG a Groovebox

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Legendárny DJ EKG mieri opäť do Ministry of Fun, tentokrát v rámci série pravidelných podujatí s názvom GROOVEBOX. Nenechajte si ujsť tanečnú party v najmodernejšom klube. O support sa postarajú Martin Cehelský a rezident DJ Mustee. Vstupenky v predaji na https://tickets.ministryoffun.sk alebo na mieste od 21:00 h.

Sobota 2. júl

Red Bull Urban Buly

Europa Shopping Center, Banská Bystrica – 9:00 h

Hokej sa vracia do ulíc a Banská Bystrica zažije už v piatok 2. júla premiéru Red Bull Urban Buly! Tenisky, hokejka a loptička – nič viac nie je potrebné. Poďte si zahrať hokejbalový turnaj, ktorý vám oživí spomienky na všetky pouličné zápasy s tvojimi kamošmi. Hrá sa 3 na 3 bez brankára. Dajte dokopy tím a vidíme sa na betóne! Pre viac informácií zavítajte na redbull.sk/urbanbuly, kde nájdete registráciu a pravidlá.

Gulášový výlet

Oddychové miesto Pod Skalkou, Malachov – 9:00 h

OZ Malachovská dolina pozýva svojich sympatizantov na 4. ročník podujatia s názvom Gulášový výlet. O bohatý program sa postará súťaž vo varení gulášu, jazda na koníkoch, sokoliari a výstava vtákov, preteky v pílení dreva na čas a chýbať nebude ani živá hudba.

Majstrovstvá Slovenska v malom futbale

Mestský futbalový štadión Radvaň-Kráľová, Banská Bystrica – 9:00 h

Banská Bystrica bude po zápasoch Majstrovstiev Európy vo futbale do 19 rokov a pred EYOF 2022 hostiť ďalšie športové podujatie, ktoré svojím významom presahuje hranice regiónu. Počas prvého júlového víkendu privíta nový Mestský mládežnícky štadión v Radvani-Kráľovej najlepšie tímy Slovenska v malom futbale. Až 77 tímov zabojuje počas soboty 2. júla a nedele 3. júla o tituly v troch kategóriách na Niké Majstrovstvách Slovenska v malom futbale 2022, ktoré budú počtom účastníkov najväčšie v histórii. Viac informácií nájdete v našom samostatnom článku.

Kultúrno-športový deň v Radvani

„Radvanská záhrada“, Banská Bystrica – 9:00 h

Podujatie pre deti sa uskutoční aj v novovytvorenej „Radvanskej záhrade“, a to už v sobotu 2. júla v čase od 9:00 h, pri príležitosti ukončenia školského roku a začiatku prázdnin. V rámci akcie, ktorú podporili aj známi športovci Marek Hamšík, Michal Handzuš, Richard Zedník a Vladimír „Dracula“ Moravčík, prebehnú tanečné aj spevácke vystúpenia a ukážky hasičskej techniky badínskych dobrovoľníkov. V rámci programu sa uskutoční autogramiáda hokejistov HC 05 Banská Bystrica a chýbať nebude skákací hrad, maľovanie na tvár a rôzne športové aktivity.

Leto s Letrom

Lúka pod Letrom, Tatranská ulica, Banská Bystrica – 10:00 h

Od 10. hodiny sa deti v Sásovej môžu tešiť na bohatý program, v rámci ktorého vystúpia Saška Baška, Lukáš a krkavec Dávid, Ajka a Majka a Bobo a Noky. O spevácke vystúpenie sa postará Lenka Martos a súčasťou podujatia budú aj rôzne súťaže a animácie, či detská diskotéka. Rozmanitosť programu dotvoria tvorivé dielničky, jazda na koni, maľovanie na tvár, guláš párty a skákací hrad.

5. ročník Mičinského okruhu

Futbalové ihrisko Horná Mičiná – 10:00 h

Obecný úrad Horná Mičiná pozýva všetky deti na športovo-zábavný program, ktorý sa uskutoční v sobotu 2. júla na futbalovom ihrisku, a to hneď v dvoch blokoch. Prvý bude patriť 5. ročníku cyklotúry, v rámci ktorej budú k dispozícii dva okruhy – väčší a pre rodiny s deťmi menší. Od 14. hodiny si ratolesti budú môcť užiť skákací hrad, hasičskú techniku, jazdy na štvorkolke, penovú šou a športové hry. Občerstvenie bude zabezpečené v podobe gulášu a palaciniek.

Prázdninový deň rodiny

Koleso, Ľubietová – 14:00 h

Kultúrna a školská komisia v Ľubietovej všetkých srdečne pozýva v sobotu 2. júla na podujatie s názvom Prázdninový deň rodiny. Chýbať nebudú zábavné súťaže a rôzne prekvapenia (od 14:00 h), detská diskotéka (od 15:00 h) a o 17. hodine zavŕši program ĽH J. Majera s Hrajteže mi, hrajte. O občerstvenie sa postará opekačka a veľa sladkých dobrôt.

Čerešňová hostina

Obecný úrad Kordíky – 15:00 h

Obecný úrad na Kordíkoch pozýva na podujatie s názvom Čerešňová hostina. O bohatý kultúrny program sa postará Karol Konárik, tvorivé dielne pre deti, Ľudová hudba Hron, šermová šou Bella Torres a DJ Snopko. Chýbať nebude tombola, vyhodnotenie súťaže o najlepší čerešňový koláč a v rámci sprievodného programu si návštevníci budú môcť vychutnať napríklad grilované špeciality, guláš, cukrovú vatu a pre deti bude pripravený skákací hrad alebo maľovanie na tvár.

Spustenie fontány v Sásovskom vnútrobloku

Vnútroblok Tatranská – Sitnianska – Strážovská, Banská Bystrica – 17:00 h

Obyvatelia Sásovej sa môžu v sobotu 2. júla tešiť na spustenie fontány, ktorá pribudla v rámci prác pri revitalizácii vnútrobloku ulíc Tatranská, Sitnianska a Strážovská. Hlavným lákadlom bude hudobné vystúpenia Lukáša Adamca, svoje činnosti predstaví KC Sásová, chýbať nebude tvorivá street-art galéria a rušno bude aj na dopravnom ihrisku, kde bude dohliadať na „pravidlá premávky“ mestská polícia.

18. INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL ŠPANIA DOLINA 2022

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 17:00 h

Ani dva roky pandémie COVID-u 19 nezabránili zachovať kontinuitu a neprerušiť každoročnú pravidelnosť populárneho International Jazz Festivalu, ktorý sa uskutočňuje v Španej Doline. Organizátori si na sobotu 2. júla pripravili už 18. ročník, v rámci ktorého vystúpia Kahoma Trio (CZ), Traditional Club Revival & hostia a Miloš Železňák Acoustic trio. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Kandráčovci & Kollárovci OPEN AIR 2022

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 18:00 h

Kandráčovci s Kollárovcami vyrážajú po veľkom úspechu opäť na svoje ŽIVOTNÉ TURNÉ, na ktorom zaznejú ich najväčšie hity a ešte oveľa viac! MEGA TURNÉ OPEN AIR 2022 zavíta do Banskej Bystrice počas leta 2022 a svojim rozsahom a kapacitou sa môže stať najväčším turné, aké kedy na Slovensku vôbec vzniklo. Unikátna bude aj nová show plná svetelných efektov, podporená pyrotechnikou, kvalitným zvukom a zložená výlučne z najväčších hitov KANDRÁČOVCOV a KOLLÁROVCOV, ktoré zaručene roztancujú a rozospievajú celé publikum.

KDEKRADEMOR

SNG Zvolenský zámok – 18:00 h

Herecká spoločnosť NOTDIS z Turnova prináša komediálnu adaptáciu Bocacciových príbehov z Dekameronu s prvkami commedia dell’arte a pouličného divadla na Zvolenský zámok.

Parkour Meeting Banská Bystrica

Stredná športová škola, Banská Bystrica – 18:00 h

Parkour má v Banskej Bystrici dlhoročnú tradíciu a práve v tomto meste sa každoročne konalo najväčšie medzinárodné stretnutie nadšencov umenia pohybu Parkour Meeting Banská Bystrica. Po dvojročnej prestávke spôsobenej koronakrízou sa už 10. ročník tohto podujatia uskutoční opäť a je sa veru na čo tešiť. Štvordňové podujatie otvoria v sobotu 2. júla o 18:00 h v športovej hale Strednej športovej školy.

Helloween – United Alive World Tour Part II

Futbalový štadión Zvolenská Slatina – 19:00 h

Spomínate si na Helloween – Pumpkins United ? Kto to zažil, nemôže zabudnúť. Obrie svetové turné, ktoré zasiahlo aj Slovensko a na ktorom Helloween s navrátivšími členmi z najslávnejšieho obdobia pútalo toľko pozornosti, že koncerty skupinu videlo v rokoch 2017- 2018 viac ako 1,5 milióna fanúšikov po celom svete! Skupina sa ku svojim verným fanúšikom vráti a to megakoncertom, ktorý sa uskutoční v sobotu 2. júla na ihrisku vo Zvolenskej Slatine. Vstupenky dostupné na tomto odkaze.

Dorota Nvotová & Transport

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:30 h

Speváčka, herečka a cestovateľka Dorota Nvotová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej scény. Pri vydávaní svojich hudobných albumov sa síce neponáhľa, ale zato je to vždy veľká udalosť. Svoje umelecké cítenie predvedie návštevníkom v Hogo Fogo Jazz & Art Club, a to už v sobotu 2. júla od 19:30 h. Vstupenky je možné zakúpiť len na mieste.

Video oldies party Ruda Tučeka

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Ak už nie počas celého roka, tak minimálne k letu odjakživa dobrá hudba a tanečná zábava patrili. V našom regióne ich k širokej verejnosti už celé desaťročia medzi ľudí prináša dídžej Rudo Tuček. A staré dobré časy s rokmi overenými hitmi pokračujú. Odštartovať nimi môžete aj aktuálne leto, a to už v sobotu 2. júla v najväčšom a najmodernejšom tanečnom klube – Ministry of Fun v Banskej Bystrici.

Nedeľa 3. júl

Cesta histórie stredného Slovenska

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Cesta histórie stredného Slovenska s kurátorom nikdy nebola zaujímavejšia. Zažite prehliadku novou stálou expozíciou Tranzithistory. Odkryte spoločne tajomstvá bohatej histórie nielen Banskej Bystrice, ale celého kraja. V expozícii sú zastúpené predmety z archeologických výskumov, histórie, etnografie, výtvarného umenia, numizmatiky a geológie. Odhaľte tajomstvá dejín s výkladom kurátora v Thurzovom dome v novej stálej expozícii Tranzithistory.

Letné kino s Cameronom: Terminátor 2: Deň zúčtovania

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený nielen z noviniek, ale aj z obľúbených detských titulov, dokumentov, či artových a hororových klasík. Prvý júlový víkend budete môcť zakončiť sledovaním snímky z dielne legendárneho Jamesa Camerona, v ktorej si hlavnú úlohu zahral Arnold Schwarzenegger. Ten opäť stvárňuje Terminátora. Viac informácií o premietaní nájdete na BBonline.sk v časti Podujatia.