Jeseň v Banskej Bystrici ožíva aj práve vďaka Radvanskému jarmoku, trhu remesiel i výstave bonsajov. Svoje brány po lete pomaly otvára aj Štúdio tanca a Štátna opera.

358. RADVANSKÝ JARMOK A 18. TRH REMESIEL

t1_final-rj-visitBanská Bystrica, piatok 11. september, sobota 12. september a nedeľa 13. september 

Radvanský jarmok patrí medzi najstaršie jarmoky na Slovensku a v roku 2011 bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Námestie SNP bude venované – 760. výročiu udelenia mestských práv. Vrátime sa o niekoľko storočí dozadu, kde vytvoríme ilúziu dávnych čias vybudovaním stredovekého mestečka, v ktorom nebudú chýbať šermiarske turnaje, stredoveká krčma. Časť pri tržnici bude venovaná 10. výročiu zápisu fujary do zoznamu UNESCO. Počas troch dní majstri remesla priamo na jarmoku vyrobia fujaru. Priestor medzi galériou bude venovaný tradičnému bábkarstvu. Sprievodnými akciami sú vystúpenia folklórnych súborov, hudobných skupín, súborov historického šermu a výstava zvierat. Obľúbený je už tradičný burčiak a pohodu zabezpečujú aj obligátne kolotoče. Viac sa o programe dozviete v našom článku.

 XIII. NÁRODNÁ VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI

bb-10Múzeum SNP, piatok 11. september od 12. hod., sobota 12. september a nedeľa 13. september od 9. hod.

Národná výstava bonsajov a suiseki potrvá celý víkend v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. V piatok bude otvorenie výstavy, v sobotu doobeda sa uskutoční súťaž talentov a celodenný workshop pod vedením lektorov (Pavel Slovák, Vladimír Ondejčík, Milan Roskoš, René Lempeľ, Juraj Szabó) a slávnostný galavečer. V nedeľu si môžete obzrieť ukážky tvarovania stromčekov a zúčastniť sa workshopu. Počas výstavy bude prebiehať predaj bonsajov, náradia a literatúry.

ROOTS

Divadlo Štúdio tanca, piatok 11. september o 19. hod.

Príbeh človeka na ceste, ktorá ho zavedie na prekvapivé miesta. Zažíva pritom zvláštne veci, akoby niekto nechcel, aby sa dostal tam, kam smeruje… Organizátori svojich divákov očakávajú minimálne polhodinu pred predstavením, pretože obe predstavenia sú spojené s možnosťou zapojiť sa do výhry lukratívnych darčekov formou zlosovania anketových lístkov a taktiež zápisom verejnosti do tanečných kurzov.

ŽI PRE SVOJE SNY TOUR 2015

rc_tartarosRC Tartaros, piatok 11. september o 20. hod.

Koncert dvoch punkovo-rockových kapiel. Večer bude patriť zoskupeniu Compresor a The Averzia.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: VYSOKÉ TATRY

Parkovisko pri VÚB banke, sobota 12. september o 6.30 hod. až utorok 15. september

KST TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu do Vysokých Tatier. Odchod v sobotu ráno o 6.30 hod. z parkoviska pred VÚB, na nám. Slobody. Program sa spresní podľa počasia a záujmu účastníkov. V sobotu sa plánuje hneď vyraziť na túru alebo až po ubytovaní sa. Ubytovanie je zabezpečené v obci Stará Lesná v súkromí. Cena 9,- eur /osoba/noc. Stravovanie z vlastných zásob, kuchynka k dispozícii alebo v reštauračnom zariadení priamo v Starej Lesnej. Doprava vlastnými autami, cestovné náklady sú do 10,- eur. Návrat je naplánovaný na utorok 15. septembra do 18. hod. Na akciu je potrebné sa prihlásiť vopred telefonicky, kvôli doprave a ubytovaniu.

JASNÁ BAJKOVAČKA

jasna bajkovackaJasná, sobota 12. september o 13. hod.

Priamo z Chopku sa budú konať historicky prvé preteky – hromadný zjazd na bicykloch pod názvom „Bomby z Chopku“. V najvyššie položenom bike parku Rocky Mountain Bike World v Jasnej sa počas víkendu stretnú malí drobci s rodičmi, úplní začiatočníci, ale aj profi jazdci, aby sa rozlúčili s letom a vychutnali si posledné bikerske zážitky z nadmorskej výšky 2 004 m n.m. V sobotu  o 13. hod. zažije Chopok premiérový historicky prvý hromadný zjazd, kedy si členitý terén druhého najvyššieho kopca Nízkych Tatier vyskúšajú len tí, ktorí sa neboja extrémov. Štart je z výšky 2 004 m n.m., trať má dĺžku 5 175 m a prevýšenie 970 m. Najrýchlejší v cieli je víťaz. Bikeri sa z vrcholovej stanice lanovky na Chopku pustia po stredne ťažkej odjazdovej trati s názvom Summit Flatline, ktorou sa napoja na traverzovú zvážnicu až na Rovnú Hoľu,pokračujú cez stredne ťažkú freeridovú trať Deer Track z Priehyby až na Záhradky do cieľa.  Ďalšie preteky počas „bajkovačky“ odštartujú deti o 14.30 hod. V Kenzel detskom slalome si deti na detských bicykloch alebo odrážadlách zmerajú svoju šikovnosť v rôznych kategóriách. Atraktívne detské preteky v lokalite Záhradky si vychutnajú aj rodičia alebo diváci aj z pohodlia lanovky. Hlavný program uzavrie divácky najatraktívnejšia súťaž v skokoch na bicykloch – Ride & Fly, ktorá bude výberom najlepších skokanských výkonov bikerov cez drevenú prekážku. Víťazom sa stáva biker, ktorý skočí čo najďalej.  Bike park Rocky Mounatin Bike World v Jasnej so 17 km tratí rôznej náročnosti a bike lanovkami bude počas víkendu v prevádzke v sobotu 12.9. od 9.00-18.00 hod., v nedeľu 13.9. od 9.00-16.00 hod. Pre záujemcov je k dispozícii v lokalite Záhradky testovanie modelov bicyklov pre rok 2016 (elektrobicykle, downhillové bicykle ako aj cyklotrenažér) zadarmo, detská Kenzel zóna s cyklodielňou, prekážkovými dráhami, detskou jazdou zručnosti a detským mini slalomom, či požičaním kolobežiek a odrážadiel. Najmenší si budú zbierať pečiatky a súťažiť o zaujímavé ceny. Spevák Miro Jaroš zaspieva pesničky pre (ne)poslušné deti, pripravená je aj show s cvičeným psíkom, animácie a súťažné hry. Bikeri sa môžu tešiť na špeciálnu cenu lístka za lanovku len za 14 eur za celodenné jazdenie na oboch stranách Chopku.

FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FK SPARTAK TRNAVA B

Štiavničky – štadión SNP, sobota 12. september o 16. hod.

Futbalový zápas 7. kola DOXXbet ligy skupiny západ. Program ďalších futbalových zápasov v regióne nájdete tu…

ben koncert tanecny maly formatS TANCOM NA DLANI

Štátna opera, sobota 12. september o 16. a 19. hod.

V rámci verejnej zbierky pre Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici, Klub priateľov DFNsP a tanečný odbor ZUŠ J. Cikkera pozýva na benefičný koncert S tancom na dlani. Ťažko choré deti trávia v nemocnici týždne a mesiace. Bez kamarátov, bez známych, bez kolektívu zo školy či škôlky. Lekári im pomáhajú zvládnuť chorobu, rodičia sa snažia najmä o psychickú podporu. Deti však potrebujú zvládnuť aj školské učivo, aby sa po náročnej liečbe mohli vrátiť do tej svojej triedy, k spolužiakom, ktorých poznajú. A práve s učením im pomáhajú pani učiteľky a vychovávateľky zo Základnej školy pri nemocnici. Vďaka ich trpezlivosti, podpore, láskavosti a ochote deti preberú učivo a naučia sa všetko potrebné pre návrat do bežného života. Prijmite pozvanie na tanečné vystúpenie. Vstupné je desať eur. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

FELDEKOVCI NA ZÁMKU VÍGĽAŠ

t1_feldkovci-na-zamku-viglas-plagatVígľaš – zámok, sobota 12. september o 19. hod.

Špeciálny večer v podaní návštevy Feldekovcov na Zámku Vígľaš. Spievať bude Katarína Feldeková so zoskupením Kafe Band. Hovorené slovo bude patriť Ľubomírovi Feldekovi. Jeho hosťom bude Ondrej Kalamár. Vstupné je deväť eur.

MAKE AMOVE (DE) & GONSOFUS (RU/HU)

Záhrada CNK, sobota 12. september o 19. hod.

Koncert zaujímavých zoskupení. Šialený Berlín v Záhrade.  Kapela Make A Move, ktorá plní kluby a vyprázdňuje stoličky, príde konečne aj na Slovensko. Seba označujú ako live dance craze, a veruže neklamú. Gitara, basa, bicie, dychová sekcia a speváčka. Po nich nastúpi duo GONSOFUS – Saša Mamaev a Gábor Tokár už spolu najazdili stovky kilometrov po svete s ich plnotučnou hudbou, po ktorej netreba začať diétu. Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné je za tri eurá.

PEACOCK BALL & RENAISSENSE

RC Tartaros, sobota 12. september

Koncert Peacock Ball, ktorí hrajú rock´n´roll psychedelic a Renaissense a ich progres power.

CELOSLOVENSKÁ FILATELISTICKÁ BURZA

filatelisticka burzaDom slovenského misijného hnutia, nedeľa 13. september o 8. – 12. hod.

Aj túto nedeľu sa uskutoční celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet. V sobotu sa totiž uskutoční 32. ročník Dni filatélie Slovenska v Poštovom múzeu. Príďte si doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 13. september o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Hmyzí domček. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BAŠÁVEL S MLADOSŤOU

Záhrada CNK, nedeľa 13. september 14. hod.

Zábavné popoludnie s interaktívnymi hrami, tanečnou školičkou, muzicírovaním a tvorivými dielňami na ľudovú nôtu.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 13. september o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Zahrkajme si. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

kkb_copy_3_0KASCHAUER KLEZMER BAND

Lazovná ulica – Evanjelický kostol, nedeľa 13. september o 17. hod.

Hudobné zoskupenie KASCHAUER KLEZMER BAND vás srdečne pozýva na koncert CESTA POROZUMENIA. Jedinečná interpretácia klezmerskej hudby obohatená o prvky folklóru, klasickej i modernej hudby. Večer moderuje Juraj Genčanský. Predkapelou bude skupina G4 a HS Admirál. Vstupné je sedem eur.