Aj tento víkend si z našej ponuky podujatí môžete vybrať to, na čo máte chuť. Trebárs aj kapustnicu, stačí zájsť v sobotu do Nemiec. A čo tak benefičný koncert v opere či gitarový koncert v kostole v Podkoniciach? 

Benefičný koncert v opere

Štátna opera – piatok 7. november, 19. hod.

Malým pacientom z Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici bude venovaný v poradí už ôsmy Benefičný koncert Michala Červienku. Uskutoční sa v piatok 7. novembra o 19. hod. v Štátnej opere. Čítajte viac aj v tomto článku.

Punkrockový piatok v klube

Klub 77 – piatok 7. november, 19. hod.

Piatkový večer v banskobystrickom Klube 77 bude patriť punku a rocku. Zahrajú bratislavská skupina From Our Hands a No Puls z Trenčína.

Skvelý Julyen Hamilton

Divadlo Štúdio tanca – piatok 7. november, 19. hod.

Divadlo Štúdio tanca uvedie v piatok večer unikátne tanečné predstavenie svetovej osobnosti súčasného tanca, anglického tanečníka a choreografa Julyena Hamiltona. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Soirée FrancoFun

Teatro Mefisto – piatok 7. november, 19.30 hod.

V rámci Francúzskej kultúrnej jesene sa v banskobystrickom klube Teatro Mefisto (Nám. Štefana Moyzesa 17/A) uskutoční frankofónny hudobný večer (Soirée FrancoFun vol.1). Predstavia sa: PufflerQuartet (20. hod.) – Miriam Pufflerová (spev, flauta), Ondrej Rosík(- klavír), Coquillette (20.45 hod.) – Karolína Šťastná (spev), Peter Kottman (gitara, flauta), Patrik Gádoši (klavír), Henrik Wagner (cajon) a hostia Lívia Svitková a Branislav Višňanský (spev) a Neya (21.30 hod., gitara, spev).

Zborový spev na Radnici

Radnica – piatok, sobota 7. a 8. november

Milovníci zborového spevu sa tento víkend môžu tešiť na jedinečný zážitok. V piatok a sobotu v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice uskutoční 34. ročník festivalu zborového spevu Viliama Figuša – Bystrého. V speváckom defilé sa predstaví štrnásť speváckych zborov, z toho štyri banskobystrické, deväť slovenských a zbor Musica Viva z Báčskeho Petrovca v Srbsku, ktorý je partnerským zborom domáceho speváckeho zboru Collegium Cantus. Spevácke výkony súťažiacich bude hodnotiť odborná porota, ktorá ocení tri najlepšie zbory. Výsledky budú vyhlásené na galakoncerte v sobotu o 18.30 hod. Vstup na všetky festivalové koncerty je voľný.

Bratia Geišbergovci a Ocko

HaD OckoKlub HaD – piatok, sobota 7. a 8. november

Klub Hudby a Divadla (HaD) v Banskej Bystrici pripravil pre svojich návštevníkov dve zaujímavé podujatia – koncert bratov Mareka a Martina Geišbergovcov (v piatok 7. novembra 19. hod.) a one man show Romana Pomajba Ocko (v sobotu 8. novembra o 19. hod.). Čítajte viac aj v tomto článku.

Korben Dallas, Deti, Comeback, Pulp Fiction

Záhrada CNK – sobota, nedeľa 8. a 9. november

Tohtoročný festival Barbakan už tradične ponúka to najlepšieho z hudby aj filmu posledného obdobia. V prvý festivalový večer vystúpi v Záhrade bratislavská formácia Korben Dallas (sobota 8. november, 19. hod.). Nedeľa bude patriť filmom Deti Comeback a Pulp Fiction. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

 Kapustnica a zabíjačka na tanieri

Nemce – sobota 8. november, 11. hod.

Pri Kultúrnom dome v Nemciach sa túto sobotu uskutoční 8. ročník Celoslovenskej súťaže vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera. Rušno tam bude už od 9. hodiny rannej, samotné varenie kapustnice odštartuje o 11. hod. Každé súťažné trojčlenné družstvo (2 kuchári + asistent – podkladač ohňa) musí navariť minimálne 5 litrov kapustnice (čo kto vie a ako vie) a zároveň pripraviť zabíjačkový tanier. To všetko do 14. hodiny. Súťažiť sa bude aj o najlepšiu kuchárku a kuchára. V Izbe tradícií sa budú zdobiť vianočné perníky a núkať štrúdle aj iné koláče. Na počúvanie a do tanca zahrá počas dňa aj na večernej zábave banskobystrická skupina Galaxy a o 12. hod. vystúpi Univerzitný folklórny súbor Mladosť. Nebudú chýbať ani stánky plné dobrôt a ľudových výrobkov.

Gitarový koncert v kostole

Gitarovy koncert PodkonicePodkonice – nedeľa 9. november, 15. hod.

Vo Farskom kostole sv. Martina v Podkoniciach sa v nedeľu – pri príležitosti hodovej slávnosti sv. Martina, koná Gitarový koncert Miloša Slobodníka. Miloš Slobodník, banskobystrický rodák, sa venuje sólistickej a komornej hre. Ako sólista vystúpil na viacerých medzinárodných festivaloch, koncertoval v Maďarsku, Rakúsku, Taliansku. So súborom Bratislavské gitarové kvarteto sa popri domácom účinkovaní (napr. na festivale Bratislavské hudobné slávnosti) predstavil aj v Českej republike, Grécku, Juhoslávii, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Severnom Írsku a Taliansku. Ako sólista i komorný hráč realizoval viacero nahrávok pre rozhlas a televíziu. Na koncerte v podkonickom kostole zahrá skladby J. S. Bacha, M. Giulianiho, F. Molina, L. Brouwera a ďalšie.

Mokrá nedeľa v bábkovom divadle

BDNR – nedeľa 9. november

Nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí bude „mokrá“. Začne o 10. hod. interaktívnym mokrým predstavením pre batoľatá a ich rodičov Akvabatolárium (réžia Monika Kováčová).

Popoludní o 16. hod. to bude hravá klauniáda o silnom priateľstve Traja tučniaci a potopa sveta (Ulrich Hub).

Traja tučniaci musia čeliť zložitej a nebezpečnej situácii – veľkej potope sveta. Aj keď si často nerozumejú, predsa len stále hľadajú a nachádzajú spôsoby, ako spolu žiť, priateliť sa, pomáhať si a myslieť jeden na jeden druhého (réžia Marián Pecko).

Rozprávanie o Radvanskom jarmoku

Matejov dom Listovanie historiouMatejov dom – nedeľa 9. november, 15. hod.

Listovanie históriou s Vladimírom Sklenkom sa bude niesť v znamení jeho knihy Radvanský jarmok v minulosti. Hovoriť sa však bude nielen o jarmoku a jeho histórii, ale aj o jarmoku ako horúcom kandidátovi na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V nedeľu o 15. hod. v Matejovom dome. 

Jesenná záložka a medvede

Tihányivoský kaštieľ – nedeľa 9. november

Originálnu jesennú záložku do knihy si deti môžu vyrobiť na nedeľných tvorivých dielňach v Tihányiovskom kaštieli (od 9. do 12. hod. a od 13. a 17. hod.)

Zároveň si v tom istom čase môžu pozrieť zaujímavú výstavu  Medvede a my, ktorá v Tihányiovskom kaštieli potrvá do konca novembra.

 Výstavy

Vystava SVKUž len počas tohto víkendu máte možnosť uvidieť v Thurzovom dome výstavu Povodeň ´74, ktorá pre veľký záujem bola predĺžená do 9. novembra. Thurzov dom je v piatok otvorený od 9. do 17. hod., v sobotu a nedeľu od 13. do 17. hod.

Zaujímavú výstavu otvorili v piatok 7. novembra v Štátnej vedeckej knižnici – Čínsko-Slovenský dialóg výtvarného umenia. Špeciálna výstava obrazov umelca Yang Mingyi potrvá do 20. novembra 2014. V priestoroch ŠVK si ďalej môžete pozrieť výstavu makrofotografií Petra Pařízka Skrytý svet, výstavu fotografií čínskych fotografov Mestské sny a snaženia ako aj výstavu Jozef Gregor Tajovský Dramatický osud človeka – hlboko ľudský dramatik. ŠVK je v piatok otvorená od 10. do 18. hod., v sobotu od 9. do 12. hod.