Prázdniny sú v plnom prúde a aj počas nich sa núka množstvo podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť. V centre mesta sa uskutoční ďalší Urpín fest, v Detve jeden z najväčších sviatkov folklóru, na Fončorde začne tohtoročná séria Sídliskových večerníčkov a láka aj miestny amfiteáter.

FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI POD POĽANOU

Amfiteáter Detva, piatok 7. júl – nedeľa 9. júl

Už 52. ročník jedného z najväčších folklórnych podujatí na Slovensku. Pre návštevníkov Folklórnych slávností pod Poľanou je v Detve pripravených deväť scénických programov na hlavnej scéne prírodného amfiteátra, dvadsaťsedem sprievodných programov a trinásť výstav. Viac sa dočítate v našej samostatnej pozvánke.

V piatok sa začínajú 52. Folklórne slávnosti pod Poľanou

URPÍN FEST 2017

Urban Spot, piatok 7. júl od 16.35 h a sobota 8. júl od 11.45 h

Urpín fest prináša na svoje pódia hudobné skupiny tvrdšieho žánru z celého sveta. Na tomto festivale vystúpilo už dokopy vyše 100 hudobných kapiel, či už lokálnych alebo svetového mena. Tohto roku to nebude inak. Vystúpia kapely E!E, Resistence 77, Konflikt, Acidez, Total Chaos, Načo Názov a mnoho ďalších. Napokon však bez ohlasovaných The Expolited, ktorí zrušili všetky svoje aktuálne koncerty. Cena lístka na mieste na 2 dni: 30 eur, lístok na 1 deň: 18 eur.

VÝPOVEĎ O STAVE DUŠÍ

Robotnícky dom – exteriér, Robotnícka 3, piatok 7. júl o 19.00 h

Piesňové rozjímanie o veciach prísne verejných, životom ochutený folkový guľáš pesničkára Tomáša Pohorelca a jeho hostí – Maťa Urbana a Juraja Smutného.

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: CIGÁNI IDÚ DO NEBA

Amfiteáter, Cesta na amfiteáter 2, piatok 7. júl o 21.30 h

Ľúbostný príbeh Zobara a Rady je situovaný do rómskeho prostredia. Zobar v predvečer Nového roka spolu so svojimi priateľmi ukradne dôstojníkom z kasární kone a postupne ich predáva. Vojenská hliadka ho zraní. Raneného ho neskôr v kríkoch nájde Rada, ktorá sa o neho stará a ošetruje ho. Zobar sa do nej zamiluje na prvý pohľad, ale ona bez slova zmizne. Prvé premietanie tohtoročnej Prehliadky panoramatických filmov.

Európsky unikát na banskobystrickom amfiteátri – Prehliadka panoramatických filmov

DEŇ STROMU

Lesnícky skanzen Vydrovo pri Čiernom Balogu, sobota 8. júl od 10.30 h

V amfiteátri odovzdajú Ceny Jozefa Dekreta Matejovie, zasadia strom roka 2017 a vystúpi Maroš Bango, či hudobná skupina Hrdza, ale aj folklórne súbory Poľana a Živel, tanečná skupina folklórneho humoru Všetečníci a popoludní aj kapela Helenine oči a o 17-tej aj vokálna skupina Fragile. V rámci lesníckeho skanzenu budú počas dňa prebiehať ukážky remesiel a zaujmú rozličné zážitkové stanovištia.

SÍDLISKOVÝ VEČERNÍČEK – POLEPETKO

Fončorda, Spojová ulica pri detskom ihrisku, sobota 8. júl o 17.00 h

Po úspech minuloročných sídliskových večerníčkoch sa aj tento rok na vybrané sídliská vracajú divadelné predstavenia pre deti. Na Fončorde v sobotu podvečer vystúpi Divadlo Clipperton s predstavením Polepetko.

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Hala B Zimného štadióna, Hronské predmestie 4, sobota 8. júl o 17.00 h

V sobotu bude Hala B Zimného štadióna v Banskej Bystrici k dispozícii od 17.00 h do 18.30 h, avšak pozor – naposledy v mesiaci júl. Vstupné je aj tento rok vo výške 2 € pre návštevníkov nad 15 rokov, ostatní platia 1 €. Novinkou v tejto sezóne je možnosť využitia nových pomôcok a podpôr pre deti, pre ľahšie zvládnutie základov korčuľovania.

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI: AMADEUS

Amfiteáter, Cesta na amfiteáter 2, sobota 8. júl o 21.30 h

Píše sa rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) pôsobí ako dvorný skladateľ cisára Jozefa II (Jeffrey Jones). Keď k dvoru príde Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrôzou uvedomí, že božské hudobné nadanie, ktoré si prial mať on sám, dostal do vienka tento obscénne a roztopašný vtipkár. Salieri dohnaný žiarlivosťou k zúrivosti organizuje intrigy s cieľom zničiť Mozarta, k čomu je ochotný použiť všetky dostupné prostriedky. Možno aj vraždu. Pozrite si druhé z premietaní tohtoročnej Prehliadky panoramatických filmov.

POTULKY MESTOM: V MESTSKOM HRADE – 2. ČASŤ

Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 9. júl o 17.00 h

S historikom Jozefom Ďuriančikom sa návštevníci potuliek mestom môžu dozvedieť viac o staviteľovi a sochárovi Antonovi Pilgramovi. Účastnícky poplatok je aj tentokrát vo výške 2 €.