Ďalší z tradičných regionálnych folklórnych festivalov spojených nielen z prezentáciou tradičného spevu a tanca, ale aj remeselného umenia a kultúry ľudovej minulosti, sa uskutoční v Detve. Folklórne Slávnosti pod Poľanou začínajú v piatok a potrvajú do nedele 9. júla.

Pre návštevníkov 52. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou je v Detve pripravených deväť scénických programov na hlavnej scéne prírodného amfiteátra, dvadsaťsedem sprievodných programov a trinásť výstav.

Hlavný program na amfiteátri bude na úvod, v piatok o 20.00 h, venovaný tamojšiemu rodákovi, profesorovi Štefanovi Nosáľovi. Poctu mu vzdajú tanečníci, hudobníci a speváci zo všetkých strán Poľany. Nasledujúci piatkový program Všelijaké cigánstva a žarty od 21.45 h je o humore v obyčajach i vo všednom živote ľudí.

V sobotu popoludní začne program o 16-tej hodine vystúpeniami detských folklórnych súborov. O 17.00 h vystúpia jubilujúce stredoslovenské súbory. Vystúpi FS Hriňovčan, oslavujúci svoje 45. výročie, banskobystrický folklórny súbor Urpín, ktorý oslavuje svoje 60. výročie, ale aj folklórna skupina Očovan. O 20-tej hodine sa už na amfiteátri rozozvučia gajdy, ktorým je venovaný program Gajdy a ich kultúra na Slovensku z cyklu hudobné dedičstvo. A po nich opäť na dosky prírodného amfiteátra vystúpia domáci s ľudovými hudbami, muzikami a osobitými hernými štýlmi. Program s názvom Vrchárske muziky z Podpoľania sa začne v sobotu o 20.30 hod. Tretí sobotný program, so začiatkom o 21.45 hod. S poklonou je výberom z tvorby folklórnych kolektívov od Bratislavy až po Vranov nad Topľou.

Tohtoročná 44. Krajanská nedeľa s názvom Masky a maškary v ľudovej kultúre začne o 13.30 h. Patriť bude súborom, skupinám a sólistom Slovákov žijúcich v Paríži, v rumunskom Nadlaku, v ukrajinskom Turya Remety, Slovákom z maďarských Tótkomlós, Rudabányácska a Püspökhatvan, z chorvátskeho Josipovac, zo srbských miest Hložany a Báčsky Petrovec, z Clevelandu z amerického štátu Ohio.

Podujatie bude sprevádzať jarmok tradičných ľudových remesiel, prezentácia salašníctva a pastierskeho folklóru, predstavovanie domácich regionálnych produktov, ale aj ukážky tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí, ich kuchyne a remeselného majstrovstva.

V predvečer slávností, vo štvrtok 6. júla, zavíta do Detvy jubilujúce 60 ročné Rádio Regina, RTVS Štúdio Banská Bystrica. Verejnosť je srdečne pozvaná na slávnostnú verejnú nahrávku Detva v rozhlase – Rozhlas v Detve so začiatkom o 18.00 hod. vo veľkej sále Domu kultúry A. Sládkoviča.

Novinkou tohtoročných folklórnych slávností je sprievod najkrajších mladúch z celého Slovenska od kostola na námestie. Mladé svadobné páry v tradičných svadobných krojoch z rôznych obcí Slovenska, sprevádzané ľudovou hudbou, verejnosť môže uvidieť kráčať v sprievode v nedeľu 9. júla o 11.30 hod. od Farského kostola sv. Františka Assiského po hlavné Námestie SNP.

Viac informácií o programe slávností nájdete na stránke podujatia.