Občianske združenie za! amfiteáter pripravilo počas piatka 7. júla a soboty 8. júla o 21.30 hod, pre milovníkov filmu už druhý ročník podujatia Prehliadka panoramatických filmov.

Počas Prehliadky môžete na amfiteátri vidieť snímky Cigáni idú do neba (1975), jeden z najúspešnejších sovietskych panoramatických filmov, a Amadeus (1984), dielo režiséra Miloša Formana, ktorým si pripomíname jeho tohtoročné 85. narodeniny.

Oba filmy budú premietané v „kráľovskom formáte“ zo 70mm filmových materiálov a obraz teda vyplní celú plochu premietacieho plátna s rozmermi 32 x 15 m. Podujatie na banskobystrickom amfiteátri je unikátne v rámci celej Európy – panoramatický film premietaný pod holým nebom nikde inde neuvidíte.

„Éra panoramatických 70mm filmov začala pred vyše 60-timi rokmi v roku 1955 a vrchol prišiel v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Neskôr bolo možné ešte vidieť na 70mm formáte zväčšené niektoré úspešné filmy. Potom nastal útlm a málokto veril, že sa 70mm filmy ešte vrátia. Ale zázraky sa dejú a v súčasnosti sa opäť začínajú objavovať, “ hovorí premietač Letného kina Ivan Školuda.