Ani počas prvých októbrových dní nebude v našom regióne núdza o rôzne podujatia. Ponuka je opäť bohatá, stačí si len vybrať! Prinášame vám pár tipov, vďaka ktorým si môžete spestriť najbližšie dni.

Piatok 1. október

Seniori Partizán a hostia

MKS Slovenská Ľupča – 18:00 h

Kultúrne vystúpenie, v ktorom oni sú ešte mladí, vy zrelí, čo môže predstavovať ideálne spojenie. Láska k tancu je pojítko, ktoré vytvára úsmev na tvárach, iskru v očiach a spokojnosť v dušiach. Príďte si aj vy pre šálku inšpirácie, osladiť život a vylepšiť náladu.

DJ session s tónmi saxofónu v SYMPL.

Reštaurácia Sympl., Europa SC, Banská Bystrica – 19:00 h

V piatok 1. októbra sa Sympl premení na miesto nadýchané jedinečnou atmosférou! Klasickú DJ session s DJ Alexom Shelestom tentokrát doplní špeciálny hosť! Moderná hudba sa tak bude miešať s melodickými, jazzovými tónmi saxofónu a vás čaká nezabudnuteľný zážitok, ktorý v Banskej Bystrici nikde inde nezažijete. Stôl je možné si rezervovať na tel. čísle 0918 367 850.

 

BassFest+ 2021

Katedrála sv. F. Xaverského, Banská Bystrica – 19:00 h

Jedenásty ročník dnes už celosvetovo známeho a uznávaného festivalu zavíta aj do Banskej Bystrice. Ako obvykle aj tento ročník prinesie viacero zvučných mien lektorov, interpretov a iných hostí nie len z kontrabasového sveta.

landless, NoControl + support: I Am The Verdict v Klube 77

Klub 77, Banská Bystrica – 19:00 h

Kapela landless odprezentuje svoj debutový album, ktorý vyšiel 10. septembra. Tešiť sa môžete na energickú show plnú melodického spevu a emotívnych pasáží. Špeciálnymi hosťami bude kapela NoControl, v ktorej účinkuje aj známy slovenský gitarista Jimi Cimbala a banskobystrická kapela I Am The Verdict. Podujatie sa uskutoční v známom Klube 77 a prebehne v režime OTP. Vstupenky k dispozícii na tomto odkaze.

This is EPIC!

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Na novej klubovej noci v Ministry of Fun s názvom This is EPIC! sa vám predstaví vždy jeden z rezidentov sesterského klubu EPIC Praha. Tentokrát sa priaznivcom tanečnej hudby predstavia Richard Reynolds, Dlugosh a Anndy, teda mená, ktoré sú v Banskej Bystrici dobre známe. Nenechajte si ujsť ďalšiu výnimočnú klubovú noc v prestížnom Ministry of Fun!

Sobota 2. október

Krok za krokom

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10:00 h

Prvú októbrovú sobotu sa v Banskej Bystrici koná netradičné športové podujatie Krok za krokom, ktorého účastníci a účastníčky budú mať možnosť vyjadriť svoj vzťah k mestu. Charitatívne zamerané podujatie podporí OZ Svetielko nádeje. Viac informácií nájdete aj v našom článku na webe.

Otvorenie Náučného chodníka Banskou dolinou

Špania Dolina – 11:00 h

OZ Banský región pozýva všetkých na slávnostné otvorenie „Náučného chodníka Banskou dolinou“, ktorý je súčasťou I. etapy Barborskej cesty. Otvorenie chodníka bude súčasťou slávnostného predstavenia historickej baníckej stupy (mechanizmus poháňaný vodou),  tzv. drvičky kameňa.

Horehronské slávnosti zborového spevu

Brezno – 13:00 h

Brezno opäť ožije vďaka 15. ročníku Horehronských slávností zborového spevu. Festivalová prehliadka speváckych zborov Matice slovenskej sa uskutoční počas soboty 2. októbra v Evanjelickom chráme Božom od 13:00 h.

Začnite s vysťahovaním

Kalište – 14:00 a 17:00 h

Písal sa rok 1944. Večer 29. augusta krátko po 20:00 h podplukovník generálneho štábu Ján Golian vyslal vojenským posádkam heslo „Začnite s vysťahovaním“. To bol signál na začiatok Slovenského Národného povstania. Jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín, aj vďaka ktorej Slovensko stálo na strane víťaznej koalície. Vydajte sa spoznať osud miesta, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou dejín Slovenského Národného povstania v regióne Stredné Slovensko – vypálenú obec Kalište. Počas prehliadky pochopíte osudy ľudí navždy spojených s týmito významnými historickými udalosťami. Viac informácii a možnosť zakúpiť si lístky nájdete TU.

Festival Deň architektúry (aj v nedeľu!)

Záhrada: Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica – 14:00 h

Počas soboty a nedele sú v Záhrade CNK pripravené až dve z celkových piatich podujatí patriacich do festivalu Deň architektúry. V sobotu sa od 14:00 h môžete tešiť na výtvarné diela z obdobia rokov 1945 – 2021 a ich význam vo verejnom priestore, a to aj spolu s kurátorkou Zuzanou L. Majlingovou a fotografom Jánom Viazaničkom. Výtvarné diela boli vďaka podpore projektu Hlava 5 pevnou súčasťou architektúry, interiérov a exteriérov budov a architektonických komplexov predchádzajúcej doby. V nedeľu bude témou Mestský park ako kultúrna pamiatka a jeho revitalizácia.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Máte radi zábavu, radi tancujete, bádate a spievate? To všetko vám ponúknu dve škriatkovské princezné, Fónka a Tónka, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov.

Tanečné predstavenie „ŽENY 2020“

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Vraj nikdy nestretnete dvakrát tú istú ženu. Vďaka tanečnému predstaveniu „ŽENY 2020″ budete môcť nazrieť do hĺbky ženskej duše, ktorá sa bude pokúšať porozumieť samej sebe na základe štyroch cyklických fáz opisovaných v knihe Cyklická žena od Mirandy Grayovej. Premenlivosť ženského tela a psychiky je kľúčovou v tvorbe tanečného a výrazového materiálu predstavenia. Lístky na predstavenie nájdete na tejto stránke.

Close Harmony Friends

Kultúrne centrum, Slovenská Ľupča – 19:00 h

Kultúrne vyžitie sľubuje aj vokálna skupina Close Harmony Friends, ktorá odohrá koncert známych zahraničných hitov rokov minulých i súčasných. Osem spevákov, bez hudobných nástrojov, len svojimi hlasmi, vám predvedú svoje umenie už v sobotu 2. októbra od 19:00 h v Kultúrnom centre v obci Slovenská Ľupča. Lístky sú v predaji v Infocentre, alebo priamo pred koncertom.

Iron Maiden Revival

Sásovská piváreň, Banská Bystrica – 20:00 h

Fanúšikov kultovej skupiny Iron Maiden poteší vystúpenie ich Revival bandu, ktoré sa uskutoční v prostredí Sásovskej pivárne na Rudohorskej ulici v Banskej Bystrici. Príďte si vychutnať naživo hity ako Fear of the Dark, Running Free alebo The Trooper.

Phlegmatic Dogs

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h 

Demian a Slava sú dvaja kamaráti z Ruska, ktorí si robia čo chcú! A tak prídu prezentovať svoju Basshouseovú tvorbu priamo do Banskej Bystrice! Ruské duo sa po prvýkrát predstaví v Ministry of Fun, support im počas noci budú robiť stálice v podobe rezidentov Ministry – DJ Dave a Mustee. Prídťe si vychutnať neopakovateľnú atmosféru basshouse-u!

 

Nedeľa 3. október

Africké trhy v Banskej Bystrici

365.labb, Banská Bystrica – 9:00 h

Milovníci exotických plodov si opäť prídu na svoje. Priestory centra 365.labb na Lazovnej ulici túto nedeľu ovládnu vône, chute a farby exotického ovocia. Zásobu čerstvého aj sušeného ovocia z Ugandy, voňavého korenia zo Zanzibaru, kávy a džemov privezie do Banskej Bystrice Virunga. Viac informácií nájdete tu.

Zoberte deti do múzea!

Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Zoberte deti do múzea! Nechajte ich hravou formou objavovať históriu mesta Banská Bystrica priamo v Matejovom dome. Vydajú sa na cestu plnú pokladov, odhalia fascinujúci život našich predkov alebo zistia, aké ťažké to mali tovariši, ktorí sa chceli stať majstrami vo svojom remesle. Vyskúšať si budú môcť aj rôzne repliky, ktoré múzeum pre ne pripravilo aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

Bábkové divadlo na Rázcestí: Africké rozprávky

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Čarovný svet múdreho Baobabu a namysleného Jablka v slovensko-africkej rozprávkovej ceste za priateľstvom. Druhé pokračovanie projektu Rozprávková geografia, ktorého zmyslom je priniesť príbehy a rozprávky z celého sveta. Hľadať mosty a spojenia medzi rôznorodými národnými rozprávkami ako podnet pre objavenie vzájomných odlišností a súčasne podobností medzi národmi a etnikami. Viac informácií nájdete aj na stránke Bábkového divadla na Rázcestí.