Počas najbližších dní sa júl prehupne do svojej druhej polovice, čo v praxi znamená, že blížiaci sa víkend bude priať podujatiam nielen v Banskej Bystrici, ale aj v jej širšom okolí.

Na svoje si prídu najmä priaznivci legendárneho zoskupenia Boney M, nadšencov slovenskej populárnej hudby presvedčí o svojich kvalitách Kali a jeho dvorný producent Peter Pann. A to je len zlomok toho, na čo sa môžeme tešiť.

Piatok 15. júl

Župné trhy vo Zvolene

Námestie SNP, Zvolen – 10:00 h

Miestni producenti a farmári sa vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja vyberú medzi vás na Župné trhy. Priamo na námestí vo Zvolene si rozložia svoje stánky a naplnia ich rozmanitými lokálnymi výrobkami tradičnej remeselnej výroby a lahodnými produktmi miestnych fariem. Chýbať nebudú ochutnávky ani originálne výrobky z lokálnych surovín a s ohľadom na zachovávanie tradícií. Atmosféru podujatia spríjemní a podčiarkne sprievodný program – vystúpenie detského folklórneho súboru a tvorivé dielne.

Boney M a LEGENDY

Futbalový štadión, Zvolenská Slatina – 17:00 h

Fantastické spojenie dvoch hudobných svetov. Neočakávané. Vzbudzujúce údiv a nadšenie od prvej chvíle. Takáto kolekcia hitov pokope sa len tak nevidí a na Slovensku už vôbec. Už v piatok 15. júla zavítajú do Zvolenskej Slatiny Boney M a legendy československej hudby. Spomedzi legiend vystúpia Pavol Hammel, Janko Lehotský, Vašo Patejdl a Beáta Dubasová. Spojení v spoločnom, naozaj viac ako atraktívnom projekte. Teraz si ich vychutnáte v plnej kráse na strednom Slovensku spolu s ďalšou, tentokrát svetovou legendou, Boney M.

Leto v Regal záhrade – Peter Juhás

Regal Burger, Banská Bystrica – 18:00 h

V piatok 15. júla poteší návštevníkov letnej záhrady Regal Burgeru hudobník Peter Juhás. Jeho hudba sa nesie v štýle pop, funk a reggae. Peter sa predstaví so známymi cover verziami i svojou vlastnou tvorbou na pohodovom akustickom večeri. Môžete sa samozrejme tešiť aj na vodné fajky, dobré jedlo a drinky.

Country večer s Pacipacifikom

Námestie pri fontáne, Sliač – 18:30 h

Mestské kultúrne stredisko Sliač pozýva na koncert country skupiny PACIPACIFIK, ktorý sa uskutoční v piatok 15. júla od 18.30 h na námestí pri fontáne. Príďte stráviť letný podvečer v spoločnosti priateľov pri dobrej hudbe a špecialitách a chladených nápojoch. Vstup je voľný.

Deň s tradíciou 2022

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 19:00 h

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Banskobystrický samosprávny kraj vás pozývajú na podujatie s názvom Deň s tradíciou. Súčasťou podujatia bude program folklórnych a speváckych zoskupení, v rámci ktorého sa predstavia FS Urpín, Partizán, Senior Partizán, Hronky a Hojana z Banskej Bystrice, Javory a Liesky z Badína a Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca. V speváckom dome vystúpi Gabika Kováčiková a o zábavu sa postarajú Vanda a Miro Golianovci.

Space Cats v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Bratislavské trio SPACE CATS funguje na scéne od roku 2016. Majú za sebou množstvo klubových a festivalových hraní, spolupracovali aj s prešovským producentom Petijeem. Ich hudba je prierezom rôznych elektronických žánrov, ktoré členovia kapely obľubujú a interpretujú „naživo“ – beaty bubeníka Luboša Ambrozaia dopĺňa Miloš Bulík na basgitare, prehnanej cez množstvo efektových krabičiek. Najnovšou posilou do kapely je mladý jazzový klavirista a synťákový mág Peter Kunzo. Koncerty SPACE CATS sú známe veľkou mierou improvizácie – väčšina hudobných nápadov vzniká v reálnom čase priamo na pódiu. Tie najsilnejšie sa rozhodli zachytiť a rozpracovať do plnohodnotných skladieb na svojom debutovom, eponymnom EP, ktoré vyšlo na jeseň 2020.

Mäkkelä v Bosorke

Bosorka, Banská Bystrica – 20:00 h

Už tretí rok po sebe poctí banskobystrickú Bosorku návštevou pán s veľkým Pé – folkový mág pôvodom z Fínska, ktorý si hovorí Mäkkelä. Podľa slov organizátorov sa mu v Bosorke páči a srdečne vítajú všetkých, ktorí by radi ukázali, že aj Mäkkelä si získal srdcia priaznivcov folku.

Friday clubbing

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Banskobystrické „Ministry“ pripravuje počas víkendu ďalšie skvelé „žúrky“, počas ktorých sa budete môcť zabaviť v prostredí najmodernejšieho tanečného klubu! Už v piatok 15. júla je na programe pravidelná akcia pod názvom FRIDAY CLUBBING, počas ktorej zahrajú svoje sety trojica ELSY, DRAHOSH a YUHØS. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21:00 h.

NAADA – A Breakbeat, House & Techno Night

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21:00 h

SOVA Bar&Art Klub pozýva na špecialitku, do Banskej Bystrice totiž zavítajú skúsení DJi z Horného Ponitria, ktorí spolutvorili lokálnu klubovú scénu už od 90tych rokov. Ich dlhoročnou základňou bol klub Reset v Partizánskom, pravidelne hrávali na festivale Solid (Čereňany) a momentálne prispievajú každoročne svojim dídžejským umením na festivale Tužina Gro(o)ve, na ich vlastnom stejdži s názvom Elektrocentrála. V piatok 15. júla ich budete môcť vidieť a hlavne počuť v banskobystrickom klube Sova Bar&Art Klub. Ste srdečne vítaní!

Sobota 16. júl

Kordícky Extrém 2022

Kordíky – 8:30 h

Priaznivcov športu a vytrvalostného behu čaká v sobotu tradičné a zároveň mimoriadne obľúbené podujatie s názvom Kordícky Extrém 2022. Kultový beh hrebeňom Kremnických vrchov každoročne láka okrem hobby bežcov aj profi športovcov, čo ponúka ideálnu príležitosť zmerať si s nimi sily. Najväčšie trailové podujatie na Slovensku ponúkne tri rôzne dĺžky trate, konkrétne 26 km, 11 km a 5 km. Pre účastníkov bude v cieli pripravený guláš a najúspešnejších bežcov bude čakať aj medailové ocenenie.

30. ročník oslavy zvrchovanosti SR v Šumiaci

Šumiac – 9:00 h

Oslavy zvrchovanosti prebehnú v obci Šumiac, kde je už od skorých ranných hodín na programe bohatý kultúrny program. Už od 9. hodiny je na pláne hasičská súťaž DHZ o pohár starostky obce Šumiac, na ktoré nadviažu o hodinu na to otvorením remeselného trhu na námestí obce. Zároveň sa o 10:00 h začne výtvarná súťaž pre deti pri Šumiackej izbe. Od 14:30 h odštartuje kultúrny program, kde sa o ukážky tradícii postarajú FS Šumiačan a FS Magurák, žiaci ZŠ Šumiac, Veronika Bodnáriková či Pavol Majerík. O 17. hodine je na pláne zapálenie vatry zvrchnovanosti a celodenný program uzavrie o 20:00 h ľudová zábava, ktorá sa uskutoční vo veľkej zasadačke obecného úradu.

Medzinárodné Furmanské preteky na Masarykovom dvore

Jazdecký a športovo – rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš – 10:00 h

Jazdecký klub Masarykov dvor Vás srdečne pozýva na 1. ročník MEDZINÁRODNÝCH FURMANSKÝCH PRETEKOV ťažných koní, ktoré sa uskutočnia v sobotu 16. júla so začiatkom o 10. hodine na Masarykovom dvore. Furmani budú súťažiť v nasledovných disciplínach: Súťaž A – Furmanský slalom so záťažou, Súťaž B – Ťažký ťah v páre s drevom a Súťaž C – Ťažký ťah v saniach v jednotke. Najmladší návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie dvojice MICI & MŇAU z obľúbeného televízneho programu JOJKO. Vstupné sú 4 eurá a bližšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Začnite s vysťahovaním!

Špania Dolina – 12:00 h / 16:00 h

Spoznajte málo známe príbehy z obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ktoré sa odohrali v Španej Doline s historikom Lukášom Volentierom z Múzea SNP. Zažijete vyhlásenie SNP, dozviete sa viac o pôsobení partizánov v dedine a v jej blízkom okolí a ocitnete sa vo výcvikovom tábore. Dobovú atmosféru budú dotvárať hrané scénky klubov vojenskej histórie Západ, Ostrô a Stred Zvolen. Svojimi príbehmi nás navyše poctí aj jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP pán Vladimír Strmeň. Na programe sú hneď dve prehliadky, prvá so začiatkom o 12. hodine, druhá odštartuje o 16:00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť v online predpredaji alebo priamo na mieste podujatia 15 minút pred začatím prehliadky.

Deň obce Lučatín

Futbalové ihrisko Lučatín – 14:00 h

Obec Lučatín srdečne pozýva na Deň obce Lučatín, ktorý sa uskutoční v sobotu 16. júla v areáli futbalového ihriska. Program začne o 14. hodine, a to vystúpením ZŠ a MŠ Lučatín, po ktorom sa predstaví FS Debnár. Nasledovať bude príhovor starostu obce a po ňom príde na rad odovzdanie putovnej varechy. Svoje umenie predvedú aj FS Vysoká, hudobná skupina BANDaSKa a chýbať nebude tombola, súťaže v cornhole a pití piva. Bubnovú show predvedie MARIBONDO, pre deti bude pripravený skákací hrad, penová show a detský kútik. Samozrejmosťou bohatého programu bude aj diskotéka. V priebehu celého dňa sa budú môcť návštevníci nasýtiť poľovníckym gulášom, langošmi či haruľou.

Špaňodolinský štiarc 2022

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 14:00 h

Obec Špania Dolina a O.Z. ZVYKY A TRADÍCIE pozývajú na 23. ročník podujatia s názvom Špaňodolinský štiarc. Ako už býva zvykom, návštevníci si budú môcť vychutnať ukážky varenia tradičného baníckeho jedla, miestnej špeciality zvanej „štiarc“.

30. ročník osláv zvrchovanosti v Medzibrode

Areál futbalového ihriska, Medzibrod – 15:00 h

Obec Medzibrod a MO SNS Medzibrod pozývajú všetkých ľudí na 30. ročník osláv zvrchovanosti, ktoré sa uskutočnia v sobotu 16. júla v areáli futbalového ihriska. Podujatie odštartuje futbalovým turnajom starých pánov, ktorí si zasúťažia o putovný pohár Jožka Zemana. Od 18. hodiny vystúpi spevácka skupina Borovô, po ktorých bude nasledovať skupina Hrmavica. Program vyvrcholí o 21:00 h slávnostným zapálením Vatry zvrchovanosti. Vstupné je zadarmo a o občerstvenie bude postarané.

Radvanské leto v Divadelnej kaviarni

Aula SZU, Banská Bystrica – 16:00 h

Divadelná kaviareň Emily pokračuje v Radvanskom lete a na sobotu 16. júla si pripravili pre návštevníkov grilovačku, v rámci ktorej sa o hudobný sprievod postarajú Kováčovci z Hrochote s ich ľudovou hudbou.

Paci Pac v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 16:00 h

Nechajte sa vtiahnuť do sveta fantázie a prežite rozprávkové chvíle v každom veku. Pýtate sa kde? V pôsobivom prírodnom prostredí na Donovaloch už trinástu sezónu existuje, pre malých i veľkých, jedinečná rozprávková dedinka Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet. V sobotu 16. júla zavíta do Habakukov známa dvojica, ktorá si hovorí Paci Pac, aby urobili radosť všetkým deťom, ktoré budú v tom čase na výlete.

Priechodské Rockové Slávnosti

Futbalové ihrisko Priechod – 17:00 h

Už pomaly každý rock sa koná príjemné popoludnie plné rockovej muziky, a to v okolí krásnej prírody v obci Priechod pri Banskej Bystrici. Inak tomu nebude ani počas soboty 16. júla, kedy sa návštevníci tohto festivalu môžu tešiť na kapely Broken Rain, M2D, HuMan Hills a The Passage. Podujatie štartuje o 17. hodine a chýbať nebude guláš a pivo.

JD WALTER – Nikitin/Bugala/Šrámek/Griglák/Ševčík

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20:00 h

Do banskobystrického „Hogo Fogo“, kde nedávno otvorili výnimočnú letnú terasu, zavíta spevák, skladateľ a inovátor JD Walter so špičkovou slovenskou kapelou v zložení JD Walter (spev), Nikolaj Nikitin (sax), Michal Bugala (gitara), Ľuboš Šrámek (klavír), Juraj Griglák (kontrabas) a za bicie sa posadí Marián Ševčík.

Kali & Peter Pann

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 20:00 h

Legendárne duo Kali & Peter Pann asi netreba nejak zvlášť predstavovať, spoločne vypredávajú koncertné sály, haly a amfiteátre už niekoľko rokov po sebe a tentokrát opäť zavítajú aj do Banskej Bystrice, kde zabavia tisícky ľudí na banskobystrickom „amfíku“. Celé podujatie sa uskutoční v sobotu 16. júla od 20. hodiny a vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

DADA LIFE (SE) v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

KICK OUT THE EPIC MOTHERF**ER! Šialená show legiend, ktoré si hovoria DADA LIFE po prvý krát v MINISTRY of FUN! Túto noc si určite nenechajte ujsť! O support sa postarajú Anndy a duo Dave & Emty. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21:00 h.

Letný kinematograf v kúpeľnom parku

Kúpele Sliač – 21:00 h

Návštevníci kúpeľného parku areálu Kúpeľov Sliač si budú môcť v sobotu 16. júla vychutnať kultový film s názvom Mamma Mia! Mladučká Sophie (Amanda Seyfried) žije so svojou bláznivou matkou Donnou (Meryl Streep) na idylickom gréckom ostrovčeku, kde vedú zľahka upadajúci rodinný hotelík. Sophie sa bude čoskoro vydávať. Pokiaľ si Donna robí v tejto súvislosti iba praktické starosti, Sophie rieši jediný problém – kto ju odvedie k oltáru. Nájdený matkin denník totiž odhalil, že sa Donna v kritickej dobe blízkej Sophiinmu počatiu spustila hneď s tromi mladíkmi. Podnikavé dievča, ktoré zdedilo matkinu excentrickosť, nelení a všetkých troch pozve na svadbu. A oni – rozšafný obchodník Sam (Pierce Brosnan), upätý bankár Harry (Colin Firth) a svojrázny dobrodruh Bill (Stellan Skarsgård) – prídu. Do obradu zostáva dvadsaťštyri hodín. Počas nich bude nevesta musieť nájsť toho pravého. A pretože Donna nemala o príchode týchto troch pripomienok hriechov mladosti ani poňatia, bude veselo i bez svadby. A navyše, všetci tancujú a spievajú chytľavé piesne legendárnej skupiny ABBA!

Nedeľa 17. júl

Sídliskové večerníčky – (NE)BOJ SA!

Detské ihrisko Podlavica – 17:00 h

Vedeli ste o tom, že deti nosia havrany? Teda aspoň konkrétneho hrdinu predstavenia s názvom (NE)BOJ SA!, ktorému sudička prisúdi krásu a silu, ale uberie z bystrej mysle a šikovnosti a nechtiac mu naostatok daruje úplnú nebojácnosť. Čo všetko sa môže stať pri tejto šialenej kombinácii sa dozviete vo veselej rozprávke – bábkohre o hľadaní strachu a nájdení lásky, ktorá vznikla na motívy rozprávky Pavla Dobšinského. Svoje umenie predvedú Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec z Potulného divadla J+T.

PANSLAM – Slam poetry tour

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Šiesty ročník celoslovenskej slamovej tour s medzinárodným presahom. Príďte sa pozrieť na špičky Československého slamu, ohodnotiť ich výkony a vychutnať si drinky s priateľmi i umelcami. Vstupenky vo výške 2 eurá bude možné zakúpiť priamo na mieste.

Letný kinematograf v kúpeľnom parku

Kúpele Sliač – 21:00 h

Návštevníci kúpeľného parku areálu Kúpeľov Sliač si budú môcť v nedeľu 17. júla vychutnať kultový film z roku 2014 s názvom Čo sme komu urobili? Claude a Marie Verneuilovi sú milovníci starého dobrého Francúzska a silne veriaci katolíci, ktorí sú vo svojom okolí váženými občanmi. V duchu konzervatívnych hodnôt vychovávali i svoje štyri dcéry. Moderná doba je však iná a tak musia postupne zniesť tri svadby, ktoré rozhodne nie sú podľa ich predstáv. Prvá dcéra si totiž vezme moslima, druhá žida a tretia sa vydá za Číňana. Jedinou nádejou na poriadnu svadbu v kostole je najmladšia dcéra, ktorá sa zamilovala do katolíka Charlesa. Má to však jeden háčik…

Letné kino s Cameronom: Pravdivé lži

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený nielen z noviniek, ale aj z obľúbených detských titulov, dokumentov, či artových a hororových klasík. V nedeľu 17. júla si budete môcť spestriť neskorý večer sledovaním snímky z dielne legendárneho Jamesa Camerona s názvom Pravdivé lži v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom. Viac informácií o premietaní nájdete na BBonline.sk v časti Podujatia.