S prižmúrením oka môžeme povedať, že máme pred sebou predĺžený víkend. Predsa len, 1. máj je sviatok práce a máme voľno a v piatok už začína víkend. Takže tu sú naše tipy na vaše voľné dni.

1_BB NámestieŠTVRTOK 1. MÁJ

Rozkvitnuté námestie

Na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa bude vítať máj tak, ako sa patrí. Veselo. O 14. hod. si deti môžu pozrieť divadelné predstavenie Mechúrik Koščúrik na vandrovke v podaní Divadla z Pasáže. O 15. hod. to bude tanečná šou Company Tanyasan a o 15.30 hod. zaznejú ľudové piesne. Vystúpia Veronika Bodnáriková, Pavol Majerík a Michal Filo so synom. Nebudú chýbať ani tvorivé dielne.

Bašável s Mladosťou v Záhrade

Interaktívny a nielen folkloristický program pre verejnosť pripravili na prvého mája Záhrada CNK a Univerzitný folklórny súbor (UFS) Mladosť. Od 15. hodiny bude Záhrada patriť deťom od 3 do 99 rokov. Vyšantiť sa môžu pri hrách a súťažiach a zatancovať si na zábave. Do tanca hrajú mladí banskobystrickí muzikanti. O 17. hod. je na programe stavanie mája a o 18. hod. Bašável s Mladosťou a hosťami Ľudová hudba Paľáčovcov z Hrochote, ĽH Ondreja Hlaváča z gemerského Gočova a muzikanti banskobystrických folklórnych súborov.

Máj zelený

Aj na banskobystrickom sídlisku Sásová – Rudlová sa bude stavať máj. Konkrétne na lúke pod Pikartom, na prvého mája o 17. hod. Samozrejme, vítaní všetci, nielen obyvatelia sídliska. V programe vystúpia ZAF (Združenie autentického folklóru) Pohronci, Detský folklórny súbor Matičiarik a bude aj Budzogáň s prekvapením.

Kvetena

Určite sa zájdite pozrieť aj na 16. jarnú záhradnícku výstavu Kvetena a 5. výstavu včelárstva a včelích produktov Med a včelárstvo. Obidve výstavy sú v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Začali sa v stredu 30. apríla a potrvajú do soboty 3. mája. Viac informácií tu…

3_Bojnice surikatyOtvorenie sezóny v ZOO Bojnice

Už tradične sa 1. mája otvára sezóna v ZOO Bojnice. Tohtoročné slávnostné otvorenie ZOO bude spojené s krstom malej ťavy dvojhrbej. Ako každú jar, tak aj teraz môžu návštevníci pozorovať viaceré mláďatá – surikaty vlnkavé, emu hnedé, kengury parma, kozy a ovce kamerunské. Začiatok o 15. hodine pri výbehu tiav dvojhrbých.

Krkavec – slávnostný šum krídel

Bojnice sú tento víkend aj tak trochu strašidelné! Od stredy do soboty 3. mája je Bojnický zámok dejiskom XXI. ročníka Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel…

Aj Čiernohronská železnica otvára sezónu vo štvrtok 1. mája. Viac info na www.chz.sk. Spolu so železničkou sa začína sezóna aj v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline. Viac v článku…

PIATOK 2. MÁJ

Mini festival 4 Kontinenty

Unisex, Kýbel mačiek, Sexy papučky revival, DJ Robo Gregor. Taká je zostava piatkového festivalu 4 Kontinenty v banskobystrickom Klube 77. A ako hovoria usporiadatelia festivalu je to „jedinečná hudobná udalosť interkontinentálnych rozmerov spájajúca v sebe naoko nezlučiteľné elementy a nastoľujúca nemilosrdne zrkadlo pravdy dnešnej spoločnosti…“

Banskobystrická skupina Unisex vo svojom repertoári kombinuje prvky rôznych štýlov, ako napríklad alternatívny pop alebo dance punk. Koncom roku 2011 vydali debutový album pod názvom Sexy papučky a na jeseň 2013 naň nadviazali druhým albumom Diamantové dedičstvo slovenskej pop-music, ktorý bol pokrstený v Klube 77 bratislavskou skupinou Billy Barman.

4 Kontinenty začínajú o 19.hod. Malá ukážka toho, čo vás čaká (okrem iného):

[youtube jx__mM-ce2Q 640 390]

VerTeDance & Divadlo Archa: Simulante Bande

Pohybová inscenácia skúmajúca relatívnosť pojmu hendikep a krehký kozmos medziľudských vzťahov. To je v krátkosti zhrnutie večerného predstavenia v Záhrade CNK, v piatok 2. mája (19. hod.). Pražská tanečná skupina VerTeDance, ktorej domovskou scénou je Divadlo Ponec, je jedinou českou skupinou, ktorá získala dvakrát najprestížnejšie ocenenie v oblasti súčasného tanca – Cenu za tanečnú inscenáciu roka (2005, 2012). Predstavenie Simulante Bande vzniklo v koprodukcií VerTeDance a Divadla Archa (Praha). Choreografia: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, dramaturgia: Lukáš Jiřička, interpretácia: Alena Jančíková, Helena Arenbergerová, Zuzana Pitterová, Petr Opavský, hudba: DVA, svetelný design: Pavel Kotlík, scéna, kostýmy: Masha Černíková.

SOBOTA 3. MÁJ

Country za stodolou

23. ročník medzinárodného festivalu country hudby a tancov je venovaný pamiatke jeho zakladateľa Dana Struhára. Uskutoční sa v sobotu 3. mája od 11. hod. v Lesníckom skanzene vo Vydrove a v Kultúrnom dome Čierny Balog. Na festivale sa predstavia skupiny Vodopád, Silent Rain, Tien, Stoptime, Krok, Drevená tráva, Tulibanda a ďalší.

6_koncert HronsekKoncert francúzskej barokovej hudby

V drevenom artikulárnom kostole v Hronseku zaznejú v sobotu tóny francúzskej barokovej hudby. Profesionálne komorné trio, ktoré tvoria Zuzana Branciard (husle), Arnaud De Pasquale (čembalo), Lucile Boulanger (viola da gamba). Koncert sa začína o 18. hod., vstupné je dobrovoľné.

In The Name of Cobain

Koncert výborného českého revivalu legendárnej skupiny Nirvana sa uskutoční v sobotu o 20. hodine v banskobystrickom Cult Clube. Máte sa na čo tešiť. Títo chlapci hrajú s rovnakým nasadením, ako kedysi hrala Nirvana.

Route 66

Priaznivci motošportu, a motorkári zvlášť, si určite nenechajú ujsť otvorenie moto-sezóny na slovenskej Route 66, s ukončením vo Vydrovskej doline. Začína sa vo Zvolene (Metro, 8.30 – 8.45 hod.), trasa ďalej vedie cez Banskú Bystricu (Hotrodcafe), Slovenskú Ľupču, Hronec – tam sa udeje pokus o vytavenie loga SK ROUTE 66, nasleduje Čiernohronská železnica (Chvatimech – Vydrovo) a súbežný prejazd s parnou lokomotívou pre offroady. Na Čiernom Balogu – Vydrovo budú pripravené motosúťaže, exhibície, rockové kapely, stánky s tematikou Route 66, guľáš, držky a iné pochúťky, ale aj krst CD českej metalovej kapely SUFFER AGE.

EA v Záhrade

Skupinu EA tvoria Sisa Latková a Róbert Borodajkevyč. Ich tvorba je mix elektroniky (ambientu), brilantnej gitary a zmyselných vokálov. Vidieť skupinu EA na pódiu znamená zažiť niečo veľmi originálne. Sisa a Roberto pôsobia na pódiu veľmi prirodzene, vyžarujú kvantá energie a čarujú svojimi výraznými hudobnými motívmi. EA disponuje zriedkavou kvalitou, ktorá nie je bežná na súčasnej scéne: kvalita, pôvab a vášeň. Nimi dokážu napĺňať a strhnúť ostatných do svojho sveta… Presvedčte sa sami, v sobotu 3. mája o 19. hod. v Záhrade CNK v Banskej Bystrici.

NEDEĽA 4. MÁJ

Tvorivé dielne

Prvé májové nedeľné tvorivé dielne v Thurzovom dome budú venované minciam a bankovkám. Deti si na nich môžu navrhnúť vlastnú bankovku a vlastnoručne vyrobiť mincu. Samozrejme, z hliny (od 14. do 18. hod.). V Tihányiovskom kaštieli v Radvani si deti vyrobia lastovičku ako symbol jari (od 9. do 12. a od 13. do 17. hod.)