ÚVO podľa primátora neprofesionálne zasiahlo do súťaže, preto ju radšej zrušil. Vyhrala by spoločnosť spomínaná v údajných  spisoch Gorila.

ZŠ Spojová. Ilustračné foto: BBonline.sk

Rekonštrukcia troch základných škôl na Golianovej, Spojovej a Triede SNP sa opäť odkladá. Dôvodom je ďalšie stroskotanie súťaže o dodávateľa stavebných prác. Kým v minulosti zrušil tender Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), tentoraz sa tak rozhodol primátor Peter Gogola. Dôvodom je podľa neho neprofesionálne zasahovanie ÚVO  do obstarávania. “V priebehu súťaže, ktorá definovala podmienku spracovať energotechnickú kalkuláciu na úsporu energií, pretože to je predmetom projektu, sme dostali list z ÚVO, ktorý nám prerušil súťaž a nariadil, aby sme túto podmienku stiahli. Jedinou podmienkou súťaže ostala cena,” povedal primátor na utorňajšom brífingu s novinármi. Podľa Gogolu mesto nevie iba na základe ceny súťaž vyhodnotiť. Navyše prax z iných miest ukazuje, že tam, kde bola jedinou podmienkou cena, došlo ku nekvalitne vykonaným prácam. “V konečnom dôsledku sa, tým že budovy prešli nekvalitnou rekonštrukciou, úžitková hodnota škôl znížila,” dodal Gogola.

Primátor kvôli zásahu ÚVO do súťaže podal na úrad žalobu. Navyše sa rozhodol súťaž zrušiť. Ako prezradil na zasadnutí Mestskej rady, súťaž by vyhrala spoločnosť EURO-BUILDING s cenou o polovicu lepšou ako ostatní uchádzači. Práve ona podala na ÚVO námietku, na základe ktorej úrad určil ako jediné kritérium súťaže cenu. Problémom je, že podľa primátora s firmou nemajú v iných mestách dobré skúsenosti. Ako príklad spomenul Kremnicu, kde na plavárni padol strop.

Rozhodnutie zrušiť súťaž podporil aj Ladislav Topoľský, predseda najsilnejšieho klubu v Mestskom zastupiteľstve SMER-SD – SNS – HZDS-ĽS: “Myslím si, že je to veľmi racionálne rozhodnutie. Vieme o danom subjekte, ktorý sa dostal na čelo súťaže, že jeho povesť nie je najlepšia. Predovšetkým nám ide o to, že keď už budeme školy rekonštruovať, aby už boli rekonštruované v najlepšej kvalite a tu nemáme záruku.” Mesto navyše našlo pochopenie aj na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré zastrešuje operačný program, z ktorého má byť rekonštrukcia financovaná. Ministerstvo predĺžilo lehotu čerpania peňazí, čím poskytlo priestor pre vyhlásenie novej súťaže.

Firma, ktorá podala námietku sa spomína aj v Gorile

Firma EURO-BUILDING a jej majiteľ Miloš Stopka sa nepriamo spomína aj v údajných uniknutých spisoch Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila z roku 2006. Hlavný aktér spisov, spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, o ňom rozpráva v súvislosti s obchodmi v energetickej oblasti, kde malo dochádzať ku korupcii súvisiacou s napojením na politické strany a poslancov vtedajšej NR SR.