Stredoslovenské múzeum ponúka verejnosti počas celého roka mnoho zaujímavých podujatí. Výnimkou nie je ani aktuálny tretí marcový týždeň, kedy si na svoje prídu milovníci prírody, histórie či ľudového liečiteľstva a aj malí rytieri. 

Príroda bez hraníc

Tihányiovský kaštieľ: Utorok 14. marec – 17.00 h

Konzervačná biológia a správanie vybraných druhov zvierat je téma, ktorej sa na pravidelnom podujatí Príroda bez hraníc bude venovať ekológ Peter Mikoláš. Na príklade výskumu správania kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica) predstaví niektoré metódy štúdia etológie zvierat. Návštevníci podujatia budú spolu s ním hľadať aj odpoveď na otázku, či sa vedia kamzíky učiť.

Vrchársky kraj Novohradu – Návraty do minulosti

Thurzov dom: Streda 15. marec – 17.00 h

V unikátnych priestoroch Thurzovho domu sa v stredu 15. marca uskutoční prezentácia národopisne koncipovanej monografie Vrchársky kraj Novohradu – Návraty do minulosti, ktorej autorom je dlhoročný univerzitný pedagóg a historik Pavol Martuliak. Komplexný pohľad monografie ponúka čitateľom nielen najvýznamnejšie míľniky histórie ale aj informácie o vrchárskom nárečí, hmotnej kultúre, ľudovej architektúre či stravovaní. Zaujímavá je aj kapitola o folklóre, kde väčšinu piesní autor sám prespieval a ktorým sa dostalo i odborné notové spracovanie. Monografiu, ktorá ponúka faktograficky spracované jednotlivé zložky tradičnej kultúry, ale tiež vzácne autorove osobné, miestami emotívne návraty do minulosti, predstaví sám autor.

Ľudové liečiteľstvo a liečivá mágia v tradíciách našich predkov

Kúpele Sliač: Štvrtok 16. marec – 18.30 h 

S kurátorkami Stredoslovenského múzea Janou Koltonovou a Vladimírou Luptákovou sa vo štvrtok 16. marca môžete stretnúť v Kúpeľoch Sliač. Téma stretnutia je nesporne zaujímavá Ľudové liečiteľstvo a liečivá mágia v tradíciách našich predkov. Hovoriť sa bude o tom, ako sa Slováci samoliečili a… prežili. V minulosti ľudia verili v mágiu ľudového liečiteľstva. Aké talizmany a rituály využívali naši predkovia, keď nepomohol lekár či príroda? To sa dozviete na podujatí a naučíte sa aj základné postupy pri liečení, ktoré sa robili tak dlho, kým sa chorý nevyliečil. Podujatie sa koná v Spoločenskej miestnosti KH Palace.

Alžbeta Coborová alebo aj silná žena minulosti

Thurzov dom: Sobota 18. marec – 15.00 h

Príbeh silnej a šikovnej ženy, milujúcej matky a manželky, prinesie vo svojej prednáške do Thurzovho domu študentka Žilinskej univerzity Barbora Gogolová. Vo svojej prednáške sa bude venovať Alžbete Coborovej, významnej žene z rodu Thurzovcov, ktorá hrala významnú rolu po boku svojho manžela Juraja, ako aj vyvráteniu faktu, že žena nemusela v minulosti byť len gazdiná a matka v domácnosti. „Hneď po vstupe do manželstva sa začala vzdelávať, čím nadobudla a využívala svoje skvelé manažérske schopnosti, ktorými pomáhala najprv Jurajovi a potom aj synovi Imrichovi. Počas manželstva sa nielen starala o ich osem detí, ale vzdelávala sa, rozvíjala svoje myšlienky, až sa takmer vyrovnala Jurajovi. Naučila sa po slovensky a dokonca sa na štyri roky stal aj oravskou župankou, čím sa zapísala do slovenskej ženskej histórie,“ uviedla Barbora Gogolová, ktorá sa s prednáškou Alžbeta Coborová alebo aj silná žena minulosti predstaví verejnosti v rámci svojej študentskej praktickej aktivity.

Rozlúčka s výstavou Dvojníci – Menovci z prírody

Tihányiovský kaštieľ: Sobota 18. marec – 9.30 a 13.30 h

Nenechajte si ujsť poslednú príležitosť zažiť výstavu Dvojníci – Menovci z prírody, ktorá približuje pôvod názvoslovia rastlín, húb a živočíchov. Výstava upúta rôznymi perličkami zo života rastlín, húb a živočíchov a veľkým počtom ich kvalitných vyobrazení práve na základe spoločných vlastností. Komentované prehliadky (v cene vstupenky do múzea) sú o 9.30 a 13.30 h.

Rytierske dobrodružstvo

Matejov dom: Sobota 18. marec – 10.00 a 15.00 h 

Stredoslovenské múzeum, samozrejme, ani v tomto týždni nezabúda na deti a pozýva ich do Matejovho domu na tradičné sobotňajšie podujatie Rytierske dobrodružstvo, počas ktorého sa dozvedia všeličo zaujímavé o histórii mesta a dobe, v ktorej žili rytieri.

Viac informácií o podujatiach aj na Facebooku SSM.

Otváracie hodiny SSM (Thurzov dom, Matejov dom, Tihányiovský kaštieľ): utorok až sobota: 9.00 – 17.00 h, nedeľa a pondelok: zatvorené.