Onedlho sa prehupneme do druhej polovice marca, ale v Centre nezávislej kultúry je do konca mesiaca ešte stále mnoho podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť.

Prijmite pozvanie do Záhrady. Príďte diskutovať o Zelenej Bystrici, živej vede a umení. Zúčastnite sa workshopov a navarte Teplú polievku.

Zelená Bystrica: Musíme sa správať zodpovedne

Pred približne dvomi rokmi boli vedeckej aj laickej verejnosti prezentované výsledky výskumu k ekosystémovým službám lesa realizovaného Národným lesníckym centrom. Výsledky priniesli dáta ako ekonomicky oceniť rôzne funkcie lesa a tiež, ako vníma verejnosť rôzne ekosystémové služby.

„Touto diskusiou nadväzujeme na sériu prezentácií a diskusií v rámci stretnutí s verejnosťou vedenou občianskou iniciatívou Zelená Bystrica. V období klimatických zmien potrebujeme byť informovaní a správať sa zodpovedne, a týmito stretnutiami sa snažíme prispievať k väčšej osvete, ako aj k umožneniu kladenia otázok zo strany verejnosti. Vítaní sú všetci. Obyvatelia, aktivisti, poslanci, lesníci, poľovníci, ochranári, úradníci z verejných inštitúcií. Všetci, ktorým záleží na budúcnosti životného prostredia, v ktorom žijeme,“ vyjadrila sa vedecká pracovníčka Národného lesníckeho centra vo Zvolene Zuzana Sarvašová.

Obohacujúcu diskusiu a zrozumiteľnú prezentáciu Zuzany Sarvašovej, ktorá výrazne prispieva popularizácii vedy, moderuje Csilla Droppová z občianskej iniciatívy Zelená Bystrica. Podujatie Zelená Bystrica: Platby za ekosystémové služby lesa začína vo štvrtok 16. marca o 18.00 h.

Filozofická fakulta UMB: Diskusia o živej vede a večer s filozofiou

V Záhrade sa bude diskutovať s prodekankou pre pedagogickú činnosť na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela Nadeždou Zemaníkovou nielen o banskobystrickej germanistike, ale aj o zložitých procesoch v slovenskom vysokoškolskom prostredí. Diskusiu Živá veda FF UMB moderujú v pondelok 20. marca o 17.00 h Zuzana Bariaková a Daniela Kováčová.

Tretie zo série podujatí organizovaných Katedrou filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pod názvom Večery s filozofiou v Banskej Bystrici sa zameria na reflexiu súčasného umenia. O tom, čo umenie je a či nám môže sprostredkovať nejaké poznanie, možno aj toho, čo znamená byť slobodnými, sa porozpráva Michal Šedík s Mirou Keratovou zo Stredoslovenskej galérie. Podujatie Učí nás umenie byť slobodným? začína vo štvrtok 23. marca o 17.00 h.

Umelecké workshopy v Záhrade: workshopy pre všetkých

Majstrovský kurz maľby & Stencil workshop je umeleckým workshopom pre mladých, starších, profesionálov aj amatérov. Naučte sa vytvárať krajinu v štýle impresionizmu alebo vytvorte vlastné logá, značky a slogany cez šablóny. Lektormi kurzu sú Natalia Oniks a Sergio Molina. Umelecký kurz sa uskutoční v nedeľu 26. marca o 16.00 h.

Medzinárodný deň viditeľnosti transrodových ľudí: Teplá polievka vol.1

Komunitné stretnutie Teplá polievka vol.1 je pre všetkých, ktorí majú chuť spoločne zdieľať priestor, informácie a priateľské recepty na kvír polievky budúcnosti. Vo štvrtok 31. marca o 16.00 h je na stretnutie pozvaný každý, kto je kvír, zvedavý, či priateľský, aby si prišiel navariť čo najdelikátnejšiu kvír polievku. Pridajte sa zdieľajte aký priestor, diskusia, informácie, či eventy by pridali stredoslovenskej polievke čo najlepšiu chuť.

Čo si navaríš, to budeš mať! A LGBTI+ komunita je na tom rovnako. Či už ponúkate postrehy, otázky alebo odpovede, teplá polievka je otvorená vašim chutiam. Príďte nám povedať, čo do teplej polievky patrí.

Čo je teplá polievka?

Teplá polievka je iniciatíva zrodená z túžby rozšíriť, stmeliť a zdieľať pocit komunity a priateľstva. Našou ambíciou je vytvárať bezpečný, rešpektujúci priestor pre stretnutia „na živo“, zdieľanie skúseností, informácií a podnecovať k vzájomnej pomoci aktivizácií komunity.

Bližšie informácie o kompletnom programe v Centre nezávislej kultúry Záhrada nájdete tu. Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.