Banskú Bystricu čaká náročný rok. Ako veľmi si bude musieť nielen vedenie mesta, ale najmä jeho obyvatelia, uťahovať opasky, sa zrejme ukáže v prvej polovici februára.

Aj keď sa mesto chystá z mimorozpočtových zdrojov prostredníctvom svojich organizácií a firiem tento rok realizovať ďalšiu časť rekonštrukcie zimného štadióna, výstavbu nájomných bytov, či priblížiť rekonštrukciu Štadióna SNP na Štiavničkách, do vlastnej peňaženky bude musieť úrad siahať poriadne hlboko.

rozpocet ekonomika„Rozpočet bude veľmi reštriktívny. Orientuje sa len na veci, ktoré nám vyplývajú zo zákona, ktoré máme povinné. Veci, ktoré sú nadstavbou, tie v tejto chvíli nevieme garantovať,“ povedal primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Ďalšie detaily ale vedenie mesta nechce prezrádzať, nakoľko rokovania s poslancami podľa primátora ešte len prebiehajú. Isté je, že samospráve chýbali podľa predbežného odhadu na rok 2014 asi dva milióny eur. Mesto pritom teoreticky môže vchádzať do minúsu každým ďalším ďalším dňom. V rozpočtovom provizóriu má právo mesačne čerpať dvanástinu vlaňajšieho rozpočtu, čo neodráža aktuálny finančný vývoj.

Ako ďalej priblížil primátor, úrad sa pri tvorbe rozpočtu tentokrát neriadi prognózou daňových príjmov Ministerstva financií: „Táto prognóza sa vždy ukázala ako prestrelená. Tohto roku sme to naschvál nastavili na reálnu rovinu, a ak je pravda, že v druhom polroku dôjde k zlepšeniu ekonomického vývoja, tak radšej budeme príjemne prekvapení.“

Rozpočet  bude témou prvého riadneho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v tomto roku, ktoré sa uskutoční 11. februára.