Talentovaní reprezentanti banskobystrického Dracula Gymu Veronika Smolková a Radomír Chovan majú za sebou prelomové zápasy na vrcholnej scéne MMA (zmiešané bojové umenia). Smolková si odkrútila premiéru v novej americkej organizácii. Chovan zas zvíťazil na turnaji organizácie FABRIQ MMA, ktorej šéfuje Attila Végh. Viac o svojich zápasoch povedali v rozhovoroch.

Smolková: Nedala som jej to ľahko, moje údery boli tvrdé

Ešte len 20-ročná rodáčka z Revúcej Veronika Smolková sa v noci zo soboty 18. februára na nedeľu 19. februára vo Phoenixe (Arizona, USA) postavila do svojho druhého profesionálneho zápasu. V tom prvom, v októbri minulého roka na DFN 8 v Banskej Bystrici, porazila v prvom kole Česku Elišku Pelechovú. Okrem toho vyhrala v roku 2022 na amatérskej scéne všetkých 10 zápasov. Reprezentantka banskobystrického Dracula Gymu tak už naplno zbiera zápasové skúsenosti na profesionálnej scéne, na ktorej ju zastupuje agentúra Mayerson Management. Tá má pod palcom aj špičkových slovenských zápasníkov, medzi nimi aj Ľudovíta Kleina, prvého Slováka v UFC.

Vďaka výkonom v roku 2022 si vyslúžila pozvánku do novej americkej organizácie United Fight League, ktorú založili veteráni UFC (najslávnejšia a najkvalitnejšia svetová organizácia MMA).  V 1. kole pyramídového turnaja UFL v bantamovej váhe sa Veronika Smolková stretla s domácou 27-ročnou bojovníčkou Zurinou Turrey. Zápas sa niesol v duchu prestrelky v postoji a trval celé tri kolá. Bodoví rozhodcovia „zdvihli“ ruku Američanke. Veronika zápas prijala napriek tomu, že jej súperka nesplnila váhový limit. Napriek prehre zaujala Smolková promotérov organizácie natoľko, že jej udelili ocenenie „výkon večera“.

Veronika Smolková (vpravo) a Zurina Turrey na vážení pred zápasom. Zdroj foto: UFL

Veronika, aké si mala pocity bezprostredne po oznámení výsledku?

V tej chvíli som necítila skoro nič, iba sklamanie a smútok. Prebehlo mi hlavou, že možno som už v organizácii skončila, či mi dajú ešte šancu. Proste som len plakala, lebo mi na tom veľmi záleží.

Berieš ako pozitívum aspoň to, že si si po prvýkrát vyskúšala, aké to je odbojovať všetky tri 5-minútové kolá?

Pre mňa by bolo pozitívom, keby vyhrám zápas v prvom kole. Ale tak no… aspoň som si vyskúšala zápas na tri kolá. Aspoň som zistila, že tie intervaly a všetko, čo môj hlavný tréner Riško Dobrotka s ďalšími trénermi nastavili, proste funguje. Kondičku som mala, vládala by som ísť ešte pokojne aj dve kolá. Za to sa na seba hnevám najviac, že som ešte vládala a mohla som dať do toho ešte viac. Už je ale po zápase. Tie tri kolá však boli dobrá skúsenosť.

Zaskočila ťa niečím súperka?

Súperka ma ničím až tak nezaskočila, lebo som vedela, že bude dlhá a vysoká. V zápase ma trápila jej výšková prevaha a dlhé ruky, ale viem, že aj s tým sa naučím pracovať. Zdokonalím všetko. Aj to, čo mi teraz nevychádzalo, mi raz vychádzať bude.

Zdroj foto: archív Veroniky Smolkovej

Čo ti dala táto skúsenosť – zápasiť v prestížnej americkej organizácii?

Určite mi to dalo veľmi veľa. Je to niečo úplne iné, ako zápasiť na Slovensku, alebo v Európe. Celkovo sme sa museli popasovať s veľa vecami. Myslím, že sme to zvládli celkom super. Otvorilo mi to viacero dverí, spoznala som nových, skvelých ľudí. Verím, že som ukázala, že som bojovníčka. Verím, že sa tam o pár mesiacov predstavím opäť. Dovtedy budeme makať úplne najviac ako sa dá.

Čo podľa teba z tvojej strany súperke „nechutilo“?

Myslím si, že nečakala, že toľko vydržím a budem taká tvrdá. Aj keď mi ruku nezdvihli, tak som bojovala z celého srdca a nechala som tam naozaj všetko. Aj keď som neudierala tak často, tak každý úder som sa snažila dať silný. Bojovala som, nedala som jej ľahko ani tú zem, ani strhy na zem jej nevyšli. Nemala to so mnou ľahké, moje údery boli tvrdé.

Chovan: Vyšiel mi variant D

O týždeň neskôr, v sobotu 25. februára bola v akcii ďalšia veľká nádej banskobystrického Dracula Gymu. Mladý, 19-ročný rodák z Kanianky a študent Strednej športovej skoly v Banskej Bystrici Radomír Chovan nastúpil na svoj prvý zápas na veľkom podujatí. Na turnaji v Nitre pod organizáciou FABRIQ MMA, ktorú založil Attila Végh, zaslúžene zdolal na body Radovana Lachkého.

Radomír Chovan (hore) v súboji s Radovanom Lachkým. Zdroj foto: FABRIQ MMA

Radomír, čo pre teba znamená výhra na takom podujatí, akým je turnaj organizácie FABRIQ MMA?

Tak výhra pre mňa znamená určite veľa, a to aj práve preto, že to bola vyhrá na takom veľkom podujatí. Ale zároveň aj preto, lebo každú výhru si cením a som za ňu rád.

Zvíťazil si na body zaslúžene, keď si dominoval, najmä teda vďaka tvojej hre na zemi. Ako z tvojho pohľadu zápas prebiehal a čo bolo rozhodujúce pre to, aby si zvíťazil?

Mal som v hlave viacero variantov na priebeh zápasu a vyšiel variant D. V podstate bolo určite dôležité ostať pokojný, nezblázniť sa a zbytočne nestresovať, lebo keď príde stres, prídu aj chyby. Ja som sa sústredil, bol som pokojný. Počas celého zápasu som počúval roh (trénerov) a rozpracoval som si zápas tak, ako som potreboval. Možno niektorým ľudom sa to nepáčilo, ale napríklad posledné dva zápasy som išiel čisto postoj. Predtým som to zas ťahal na zem. Proste to je o tom, ako mi sadne súper a robím to, čo mi vyhovuje v danej situácii.

Čím ťa potrápil súper? Čo bolo v tom zápase pre teba najťažšie?

Určite jeho sila, dynamika a srdce. Radko (Lachký) je silný a aj dynamický, ale hlavne má srdce bojovníka. S tým som rátal, že proste on to len tak ľahko nevzdá. A preto sa s takými súpermi najťažšie bojuje, lebo ani nemusíš byť na neviem akej úrovni, ale budú bojovať až do konca.

Vladimír „Dracula“ Moravčík, jeden z trénerov Radomíra Chovana. Zdroj foto: FABRIQ MMA

Keďže si vyhral, tak príprava bola asi dobrá…

Tak príprava bola podľa mňa nadštandardná. Mne proste nič v príprave nechýba. Ja prídem do Dracula Gymu a tam mám všetko, od trénerov až po pomôcky. Prípravu tvorili ako vždy Vladko Moravčík, Robko Delič, Riško Dobrotka, Riško Dobrotka starší, Janči Šuniar a manažér klubu Vladko Piperek, ktorého robotu všetci nevidia, lebo to je taká nedocenená robota z toho dôvodu, že on všetko vybaví a ja sa nemusím o nič starať. Takže on je veľmi dôležitý človek v mojej kariére a v každej príprave. A v neposlednom rade všetci chalani, s ktorými trénujem a posúvame sa navzájom. Príprava bola od kondičnej, silovej až po technickú stránku skvelá. Všetko malo hlavu a pätu. V príprave sme s chalanmi z gymu v podstate stále, len keď je zápas, tak sa zameriame viac na špecifické veci.

Aké sú tvoje vyhliadky do budúcna? Chceš si postupne získavať väčší a väčší kredit v organizácii FABRIQ MMA a prepracovať sa medzi hlavné ťaháky večera?

Moja predstava do budúcna je určite čo najviac zápasiť, či to je grappling, kickbox alebo thajský box, to je úplne jedno, ale primárne je pre mňa MMA. Určite budem rád, keď bude možnosť znova zápasiť na turnaji FABRIQ MMA. Zápas som mal medzi prvými na karte, ale v tomto štádiu mi je úplne jedno, v akom čase zápasím. Ja som rád, že mám príležitosť zápasiť na takýchto akciách. Určite by bolo pekné zápasiť medzi hlavnými zápasmi, ale ja by som bol spokojný, aj keby zápasím ako prvý na karte.