Reprezentanti banskobystrického Dracula Gymu Veronika Smolková a Richard Dobrotka sa v závere septembra predstavili na Majstrovstvách Európy asociácie GAMMA v Gruzínsku. Veronika Smolková vyhrala finále v MMA strikingu aj klasickom MMA. Richard Dobrotka si taktiež odniesol titul majstra Európy v MMA strikingu.

GAMMA je jednou z najväčších svetových amatérskych organizácií v zmiešaných bojových športoch (MMA). MMA striking je disciplína, v ktorej sa boj odohráva v postoji, v malých rukaviciach. Banskobystričanka Veronika Smolková vyhrala v marci titul majsterky sveta v MMA strikingu v asociácii GAMMA. V utorok 27. septembra pridala aj titul majsterky Európy, keď v gruzínskom Tbilisi jasne prevýšila Španielku Carmen Lopez. Dominantný výkon Smolkovej vyvrcholil v treťom kole, v ktorom poslala súperku do dvoch počítaní, čím sa boj automaticky skončil a naša reprezentantka mohla oslavovať prvé zlato na ME v Gruzínsku.

Tréner Smolkovej: Makala na sto percent, zápasy si užívala

Na druhý deň, v stredu 28. septembra, sa Veronika Smolková postavila aj do finále v klasickom MMA, opäť v bantamovej váhe – do 61,2 kg. Reprezentantka banskobystrického Dracula Gymu opäť predviedla dominantný výkon. Česká súperka Natálie Trikalová dokázala vzdorovať celé tri kolá, a tak zvíťazila Smolková na body.

„Veronika sa pripravovala s trénermi na tento turnaj celé leto. Podarilo sa jej celú zúročiť prípravu do zápasov, ktoré vôbec nepodcenila. Makala na sto percent, zápasy si užila, vyskúšala si veľa nových vecí, ktoré mala natrénované, a podarilo sa jej to zavŕšiť víťazným koncom v dvoch kategóriách,“ pochválil svoju zverenkyňu tréner Robert Delič.

Banskobystrická reprezentantka Veronika Smolková má ešte len 20 rokov. Na základe obrovských úspechov na amatérskej scéne tak môžeme očakávať, že ju čaká sľubná kariéra aj v profesionálnom MMA. Smolková sa predstaví vo svojom prvom profesionálnom MMA zápase už v sobotu 22. októbra, a to doma v Banskej Bystrici. Vynovená hokejová Tipsport aréna totiž bude hostiť najväčší galavečer bojových športov, aký sa kedy v Bystrici konal – DFN 8. Súperkou domácej bojovníčky bude Češka Eliška Pelechová, ktorú môžu fanúšikovia poznať z televíznej reality show Oktagon Výzva. Veronika Smolková má po úspechoch v Tbilisi v tomto roku bilanciu 10:0, a to v zápasoch v MMA a MMA strikingu.

Dobrotka: Stále tomu nemôžem uveriť…

Na blížiacom sa DFN 8 sa predstaví aj ďalší reprezentant domáceho Dracula Gymu, ktorý sa stal v stredu majstrom Európy. Ešte predtým prežil Richard Dobrotka trpké sklamanie, keď v sa mu v prvom zápase na šampionáte v klasickom MMA roztrhlo obočie. Napriek tomu, že dovtedy v súboji dominoval, nepostúpil, keďže rozhodca zápas ukončil kvôli zraneniu slovenského borca.

Kvôli „cutu“ na obočí bol ohrozený aj Dobrotkov štart v MMA strikingu. Lekárskemu tímu sa však podarilo krvácanie zastaviť, a tak sa 29-ročný Banskobystričan postavil do štvrťfinále v MMA strikingu, taktiež v bantamovej váhe, kde na body zdolal úradujúceho majstra sveta. Finálovú účasť si Dobrotka vybojoval technickým knokautom ukrajinského súpera. Náš reprezentant sa vo finále stretol s domácim Gruzincom Bekom Gogaldzem a titul majstra Európy ukoristil už v prvom kole, keď súpera poslal k zemi nádherným high-kickom. Banskobystričan s prezývkou „Apache“, ktorý ešte pred októbrovým galavečerom na bystrickom zimáku stihne osláviť okrúhlu tridsiatku, sa taktiež predstaví na DFN 8, kde ho čaká premiéra v profesionálnom MMA.

„Bol som v očakávaní, že čo sa bude diať, lebo od začiatku som mal problém s tým cutom na oku. V každej sekunde sa mohlo stať, že mi to rozhodcovia stopnú a prehrám. Cítil som sa ale dobre. Vedel som, že to pôjde, lebo už na rozcvičke, keď som spravil pár nástupov na lapy, tak som vedel, že to pôjde. Bol som stopercentne pripravený, sústredený, a tak, ako to začalo, tak to aj skončilo. Vieme, že sme na správnej ceste, ktorej sa treba držať. Stále sa treba zlepšovať a uvidíme, kam to dotiahneme. Stále nemôžem uveriť tomu, čo sa stalo,“ potešil sa bezprostredne po zisku titulu majstra Európy v amatérskom MMA strikingu Banskobystričan Richard Dobrotka.

Moravčík: Naše méty sú vyššie

Úspechy zverencov tešia aj Vladimíra Moravčíka, šéfa Dracula Gymu: „Tvrdá práca sa zúročila. Dennodenné tréningy obidvoch zverencov priniesli najcennejšie kovy. Veľmi ma to teší. Toto je len začiatok, naše méty sú určite vyššie, aj v profi organizáciách. Veľmi sa týmto úspechom tešíme a vieme, že ideme správnym smerom.“

„Je to fantastický úspech a obaja si zaslúžia absolutórium. Sme veľmi šťastní, že práve klub z Banskej Bystrice s tak krátkou históriou dokáže vychovávať skvelých a úspešných športovcov. Ďakujeme všetkým fanúšikom a sponzorom, ktorí nás podporujú. Veľmi si to vážime. Poďakovanie patrí aj organizácii SOMMA, ktorá celý reprezentačný výjazd organizovala a zastrešovala.“ doplnil manažér Dracula Gymu Vladimír Piperek.

Úžasné výsledky bystrických bojovníkov sú tak skvelou pozvánkou na blížiaci sa galavečer DFN 8, ktorý sa už v sobotu 22. októbra uskutoční v banskobystrickej Tipsport aréne. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.