Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotňajšom semifinále Alpe Adria Cupu po prvom polčase strácali, ale v druhom stav otočili a zdolali slovinského súpera ŽKK Triglav. V nedeľňajšom finále sa tak stretnú s domácimi Piešťanskými Čajkami. Zápas však kvôli zraneniam nedohrali dve opory.

V úvode súboja dvoch posledných premožiteľov Piešťanských Čajok sa ujali vedenia bystrické pumy, ale druhý celok slovinskej ligy aj vďaka trom trafeným trojkám v prvej štvrtine a 10-bodovej šnúre viedol 11:17. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej do konca prvej časti manko stiahli, na 18:19 znížila spoza oblúka Lindsey Pulliam. Slávistky v druhej štvrtine len doťahovali, a hoci v úvode 19. minúty znížili späť na rozdiel jediného bodu, záver prvého polčasu ovládol druhý tím skupiny B. Hráčkam Triglavu naďalej padalo spoza perimetra a pri 54-percentnej úspešnosti streľby za tri body pridali v druhej desaťminútovke ďalšie tri trojky. Slávia tak po polčase zaostávala o 7 bodov – 34:41.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie pumy, keď úsekom 11:3 otočili na 45:44 a súper musel reagovať time-outom. Po ňom pokračovali slávistky v zlepšenom výkone a tretiu štvrtinu napokon vyhrali aj vďaka dvom trojkám Kristýny Brabencovej 21:10. Pred štvrtou štvrtinou tak viedli 55:51. Banskobystrickému tímu vyšiel aj úvod záverečnej časti a na začiatku 34. minúty viedol po prvýkrát o dve cifry – 63:53. Po time-oute hosťujúceho družstva už hráčky Slávie náskok na úrovni okolo desiatich bodov kontrolovali a postúpili do finále Alpe Adria Cupu, v ktorom v nedeľu 10. marca o 17.00 h vyzvú Piešťanské Čajky. ŽKK Triglav si tak skalp aj druhého slovenského súpera v súťaži nepripísal. Slávia sa stretne s Čajkami už po šiestykrát v sezóne.

Hneď dve hráčky Slávie zaznamenali double-double. Pivotka Patricia Bura si pripísala 17 bodov a 11 doskokov, Lindsey Pulliam zas 13 bodov a 16 doskokov. Pumy si v rámci všetkých súťaží pripísali už desiatu výhru v rade. Negatívami sú však zranenia v banskobystrickom tíme. Zápas nedohrala Kseniya Malashka ani Božica Mujović. Trénerke Žirkovej navyše chýbala Natália Martišková, ktorá podporovala spoluhráčky z lavičky v civile, keďže kvôli zraneniu nedohrala predchádzajúci extraligový duel s Ružomberkom.

Povedali po zápase (zdroj: slaviabb.sk)

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ťažký zápas, vedeli sme o tom, potvrdilo sa to. Nebola náhoda, že vyhrali s Čajkami. Hrali dobre, padalo im všetko, kdežto nám všetko v prvom polčase vypadlo, ale bolo to tým, že sme to museli nejakým spôsobom zlomiť. Možno sme boli zvyknuté v poslednej dobe, že všetko pôjde len tak. Tým pádom sme sa museli zakusnúť do toho a povedali sme si v šatni, že v tom budeme pokračovať, lebo toľko im nemôže padnúť, ale museli sme začať v obrane. A naozaj sme to zlomili. Natália dostala proti Ružomberku koniara, takže je mimo. Kseniya má zlomený prst a zranila sa aj Božica. Musíme hrať s tým, čo máme, nič iné nám neostáva. Verím, že sa zomkneme a zabojujeme o čo najlepší stav, o čo najlepší výsledok, aby sme domácej kulise ukázali, že vieme hrať v akejkoľvek zostave.“

Carlota Sofia da Cruz, hráčka Slávie: „Vedeli sme, že je to silný súper. Chceli sme postúpiť do finále, takže sme bojovali. Od začiatku sa nám to úplne nedarilo, nevstúpili sme do zápasu s našou typickou rýchlosťou a agresivitou, ale potom sme sa do toho dostali. V prvom polčase sme mali nedostatky v obrane, hlavne v koncovkách, že sme vynechávali posledné kroky, a z toho plynulo, že nakoniec vystrelili a padali im trojky.“

Alpe Adria Cup – semifinále – sobota 09.03.2024, 19.30 h – Diplomat aréna, Piešťany

Slávia Banská Bystrica – ŽKK Triglav 69:60 (18:19, 34:41, 55:51)

Štvrtiny: 18:19, 16:22, 21:10, 14:9. Rozhodovali: Ženiš, Turčin, Kubík. Diváci: 250.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bura 17/11 doskokov, Pulliam 13/16 doskokov, Mujović (C) 11, Holíková 5, Malashka 0 (Brabencová 11, Bogićević 10, da Cruz 2, Striešová 0).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava ŽKK Triglav a body: Šarić 14, Bubnič (C) 11, Vrečer 5, Burgar 6, Dragar 2 (Stavrov 11, Kvrgič 6, Grebenc 5, Hlebec 0). Vyfaulované: 33. Vrečer, 36. Dragar, 40. Šarić.
Tréner: R. Matevžič.

TH: 25/33 – 13/18, trojky: 4/14 – 7/25, fauly: 18 – 23, doskoky: 55 – 38, asistencie: 5 – 13, zisky: 9 – 7, straty: 16 – 19, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 20/66 (30%) – 20/59 (33%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.