Basketbalistky banskobystrickej Slávie týždeň po vysokom víťazstve nad Piešťanskými Čajkami porazili na domácej palubovke aj súperky z Ružomberka. Proti MBK je to pre bystrické pumy najvyššia výhra v sezóne.

Prvá štvrtina šlágra 4. kola nadstavbovej časti Niké Extraligy žien priniesla atraktívny basketbal. V úvode sa vo vedení striedali oba tímy, potom si tesné vedenie vypracovali domáce, a to najmä vďaka trojkám Natálie Martiškovej, Kseniye Malashky a Kristýny Brabencovej. Hráčky Ružomberka však držali krok a po 10-tich minútach zaostávali len o 4 body (22:18).

V druhej časti zdobila slávistky výborná defenzíva, čoho výsledkom bolo navyšovanie náskoku. Po 3-bodovej strele Božice Mujović to v polovici 16. minúty to bolo po prvýkrát o dve cifry (34:23). Pumy pred televíznymi kamerami a takmer päťsto divákmi nepoľavili ani potom a prvý polčas zakončili 11-bodovou šnúrou, pričom svoju druhú trojku pridala Mujović a vzápätí aj Brabencová. Po polčase viedli domáce takmer o dvadsať (45:26).

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej vyhrali aj tretiu štvrtinu, viedli po nej už o 23 bodov, a nedovolili tak súperkám vrátiť sa do zápasu. Ako proti Čajkám, tak aj proti Ružomberku víťazkám Slovenského pohára padalo z diaľky. Šancu dostali aj mladé hráčky z lavičky, Liana Užovičová a Carlota Sofia da Cruz, pričom druhá menovaná trafila v závere stretnutia deviatu trojku Slávie.

Štvrtá štvrtina však patrila hráčkam MBK, ktoré nakrátko stiahli stratu na 12 bodov. Do konca zápasu ostávali dve a pol minúty a domáce už nečakanú drámu nepripustili, keď v závere navýšili náskok na 20 bodov. Išlo o najvyššie víťazstvo Slávie nad Ružomberkom v aktuálnej sezóne. Bystrické pumy tak s istotou skončia po nadstavbovej časti najhoršie na druhom mieste. V nadstavbe sú zatiaľ stopercentné, pričom v extralige ťahajú 6-zápasovú víťaznú šnúru. Keď prirátame Federálny pohár, Slovenský pohár a Alpsko-jadranský pohár, tak na konte majú už 9 výhier v rade.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Vedeli sme, čo môžeme od nich čakať, to sa potvrdilo. Škoda tej poslednej štvrtiny, kde sme sa nechali stiahnuť nejakým tým tempom a nechali ich naštartovať. Sedem útočných doskokov za poslednú štvrtinu, no, keď už ich necháte naštartovať, potom už to ide, ťažko sa to stopuje. Ale dobre, výsledok je fajn. Musíme v tom pokračovať, nielen 30 minút, ale musíme ísť 40 minút všetci. Všetci. V prvom polčase sme robili veci, ktoré sme mali. Pridala sa k tomu znova tá streľba za tri body, to nám pomáhalo. Vedeli sme, čo budú hrať v obrane, to sme sa snažili využiť. Formu môžeme udržať len tým prístupom, že budeme hrať 40 minút a nie 30. Viem, že to niekedy nejde, ale proste to tak musí byť. Nás čakajú ťažké zápasy, už v sobotu s tým Triglavom bude naozaj ťažký zápas, keďže porazili aj Čajky. Ja verím, že to zvládneme a v nedeľu sa znova pobijeme.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 17 bodov a 11 doskokov: „Bol to dobrý zápas. V štvrtej štvrtine sme síce poľavili a začali strácať, ale potom sme zápas zavreli. Je to pre nás dobré víťazstvo, na ktorom má zásluhu celý tím. Spoluhráčky ma hľadali, koše padali a navzájom sme si verili. To je spôsob, akým víťazíme. Musíme pokračovať v napredovaní, toto je len ďalší krok v príprave na play-off, takže sa len musíme naďalej zlepšovať.“

Carlota Sofia da Cruz, 17-ročná hráčka Slávie: „Prvý polčas sme začali s agresivitou a rýchlou hrou. Hrali sme pekne, kolektívne. Aj v obrane nám to celkom išlo. Boli situácie, ktoré nám nevyšli z hľadiska komunikácie, čo sme plánovali v druhom polčase zlepšiť. To sa nám nie až tak podarilo, ale učíme sa každým zápasom. V závere zápasu, keď súper znížil, sme sa vrátili k svojej hre a ukázali, že my sme tu doma. Strelená trojka ma potešila. Som veľmi vďačná, že som si mohla zahrať, bolo to náročné, ten tlak a zdvojovanie, takže mám sa čo učiť. Bude náročné udržať formu, keďže už sa blíži koniec sezóny, aj tréningy sú intenzívne, ani v zápasoch nemôžeme poľaviť, ale snažíme sa. Musíme to skoordinovať aj s oddychom, regeneráciou, ale aj byť stopercentne prítomné na tréningu.“

Juraj Suja v TV prenose, tréner MBK Ružomberok: „Treba pogratulovať Banskej Bystrici k výbornému ofenzívnemu výkonu v prvom polčase, trafili sedem trojok, celkovo deväť z 23. Mňa mrzí naša obranná katastrofa v prvom polčase, dostať 45 bodov je neskutočné niečo. Musíme si to vyriešiť doma, lebo takto sa nedá prísť do Banskej Bystrice, s takým obranným nastavením, aj keď neviem prečo, lebo dievčatá trénovali výborne, ale dnes to ostalo v šatni. V druhom polčase to zrazu šlo, zrazu sme mali tlak na loptu, na prvú prihrávku, čo v prvom nebolo.“

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – 4. kolo – streda 06.03.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 74:54 (22:18, 45:26, 61:38)

Štvrtiny: 22:18, 23:8, 16:12, 13:16. Rozhodovali: Kúkelčík, Uhrin, Stopka. Diváci: 475.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 17/11 doskokov, Bura 10, Martišková 10, Mujović (C) 8, Malashka 5 (Brabencová 20/3 trojky, da Cruz 3, Užovičová 1, Holíková). TCH: 33. Z. Žirková.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 16, Buknová (C) 10, Havranová 7, Štefančová 6, Hadačová 0 (Kaliuzhna 8, Mikovčáková 5, Michaličková 2, Jarošová 0, Urbanová 0, Ďuratná 0).
Tréner: J. Suja.

TH: 11/16 – 11/17, trojky: 9/23 – 3/15, fauly: 17 – 19, doskoky: 34 – 37, asistencie: 14 – 11, zisky: 6 – 11, straty: 17 – 17, bloky: 6 – 3, streľba z poľa: 27/57 (47%) – 20/62 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – nadstavba o 1. až 4. miesto po 4. kole

# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 Piešťanské Čajky 778:498 5/0 (100,00%) 4/1 (80,00%) 9/1 90,00%
2 Slávia Banská Bystrica 759:583 4/1 (80,00%) 4/1 (80,00%) 7/3 70,00%
3 MBK Ružomberok 616:589 3/2 (60,00%) 1/4 (20,00%) 4/6 40,00%
4 ŠBK Šamorín 387:870 0/5 (0,00%) 0/5 (0,00%) 0/10 0,00%

Basketbalistky Slávie odohrajú nasledujúci domáci extraligový zápas v stredu 13. marca od 18.00 h, keď v Športovej hale Dukla privítajú ŠBK Šamorín. Ešte predtým ich počas najbližšieho víkendu čaká v Piešťanoch finálový turnaj Alpe Adria Cupu. V semifinále sa v sobotu 9. marca o 19.30 h stretnú so slovinským celkom ŽKK Triglav.