Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica uhrali prvú šestku. V piatkovom stretnutí posledného kola základnej časti prevýšili súpera z Nitry, ktorého poslali do predkola play-off. Baranom zahral do karát aj výsledok v Bratislave, a tak sa radujú z postupu do štvrťfinále, v ktorom vyzvú Spišskú Novú Ves.

Ešte pred úvodným buly vedenie HC ’05 Banská Bystrica ocenilo Andreasa Štraucha, ktorý v rámci 47. kola na ľade Slovana odohral svoj 500. zápas v extralige. Predstavitelia banskobystrického klubu zároveň odovzdali zástupcovi Svetielka nádeje výťažok 5 650 € z dražby špeciálnych dresov, v ktorých hrali barani duel 44. kola proti Novým Zámkom.

Stretnutie posledného kola základnej časti pod Urpínom prinášalo od úvodu atraktívny hokej. Prvú šancu si sám vypracoval Samuel Buček, ale obrancovia HC ’05 ho pred bránou odzbrojili. Vzápätí mali barani k dispozícii prvú presilovku, ktorú aj využili. Tlak v pásme hostí zakončil v 5. minúte strelou z ľavého kruhu Carter Turnbull a puk napokon prepadol Samimu Aittokalliovi za bránkovú čiaru – 1:0.

Nasledujúce minúty priniesli svižnú hru, pričom Nitrania čakali na protiútoky, po ktorých dokázali hroziť. Aktívny bol najmä Buček, ale brankár Gašper Krošelj náročné situácie vo svojom bránkovisku zvládol s prehľadom. V 12. minúte potešil banskobystrických priaznivcov obranca Frank Hora, ktorý išiel na ofenzívny výlet, vystrelil a z druhej dorážky rozvlnil sieť – 2:0. Krátko nato prihral Roman Faith spoza brány šikovne pred pravú žŕdku Chrisovi Langkowovi a bolo 3:0. Vo zvyšnej časti prvej tretiny ešte zverenci Raima Helminena ubránili prvé oslabenie.

Prostrednú časť duelu otvoril nastrelenou pravou žŕdkou najlepší strelec a najproduktívnejší hráč domácich Turnbull, ktorý sa o pár sekúnd neskôr dostal do šance medzi kruhmi opäť, a tentokrát trafil brankára Aittokallia. Zápas mal parametre play-off, čo potvrdil aj tvrdý, ale čistý hit Andrewa Nielsena na Brenta Gatesa v polovici zápasu, po ktorom ostal útočník Nitry ležať na ľade. O niekoľko desiatok sekúnd sme už sledovali druhú presilovú hru baranov. Aj počas nej tribúny jasali, ale Alex Výhonský dorážal puk do brány kurčuľou a arbitri odhalili jeho pohyb nohou proti puku.

Hráči HC ’05 však nepoľavovali a kráčali k trom bodom, no fanúšikov baranov nenechával chladných priebežný stav 2:2 v Bratislave. Bystrický tím totiž okrem svojho 3-bodového zisku potreboval aj to, aby Slovan uhral s Liptovským Mikulášom iný výsledok ako 2-bodové víťazstvo. V závere druhej tretiny hrali domáci svoju tretiu presilovku. Skrátil ju Turnbull, ale nie svojou peknou strelou, ktorou trafil hneď dve žŕdky, ale následným faulom.

V úvode tretej periódy čelili domáci úspešne oslabeniu troch proti štyrom a potom aj proti piatim. Krošelja neskôr podržala jeho ľavá žŕdka pri strele Marka Stachu, vzápätí trafil konštrukciu na opačnej strane po protiútoku Langkow. Hostia sa potom vrátili do zápasu, keď sa v 45. minúte presadil v početnej prevahe strelou od modrej čiary Alex Cotton – 3:1. Presilovku 5 na 3 si zahrali aj barani a trojgólové vedenie im v 48. minúte prinavrátil zblízka Marcus Vela, keď mu zľava prihral Langkow – 4:1. Slovan sa ešte v závere druhej časti ujal vedenia a live tabuľka posielala HC ’05 do prvej šestky.

Nitrania za daných okolností nepostupovali, a tak museli riskovať, čo domáci potrestali  v 53. minúte. Tomáš Matoušek vysunul do samostatného úniku Výhonského, ktorý prekonal Aittokallia – 5:1. O góly nebola núdza a hráči Nitry krátko nato opäť využili početnú prevahu, keď sa z dorážky presadil Tomáš Hrnka – 5:2. Záverečné minúty okorenila šarvátka, do ktorej sa zapojil aj Krošelj, a duel tak dochytal Eugen Rabčan. Hostia ešte v následnej presilovke znížili na 5:3 zásluhou Cottona. Hokejisti Banskej Bystrice si už ale tri body postrážili a svoju úlohu v postupovom scenári splnil aj Slovan, takže sa radujú z postupu do štvrťfinále play-off, v ktorom vyzvú Spišskú Novú Ves.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Raimo Helminen, tréner baranov: „Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu. Hráči boli hladní a v prvej tretine sme hrali dobre, dali góly a stále tvrdo pracovali. Som veľmi spokojný s tým, ako sme hrali v prvej tretine. Aj v druhej tretine to bolo celkom dobré, ale v tretej sme mali trochu problémy. Naše hlavy nefungovali ako mali a boli sme nedisciplinovaní. V tých momentoch by sme mali hrať lepšie, ale máme tri body, ktoré sme potrebovali. Je to dobrá vec pre organizáciu, hlavne pre tím. Asistent trénera mi hovoril o minuloročnej sérii so Spišskou Novou Vsou, že bola na sedem zápasov, ale viac neviem. Spišská je ale veľmi dobrý tím. V každom zápase sa pokúsime zvíťaziť.“

Roman Faith, útočník baranov, dve asistencie: „Sme veľmi radi, lebo sme mali strašne veľa kolísavých pasáží v sezóne, teraz na konci znovu. Takže som veľmi rád, že sme tú šestku spravili, aj keď si myslím, že nám veľa ľudí neverilo. Vynikajúca prvá tretina, konečne z našej strany. Dovolím si tvrdiť, že sme celý zápas kontrolovali od gólu na 3:0. Som rád za dve asistencie, ale počas celej sezóny som na tom pracoval, aby tá forma bola lepšia ku koncu. Dúfam, že to nezakríknem a bude sa to len zlepšovať do konca sezóny. Ani som doteraz nevedel, že ideme hrať proti Spišskej. Myslím, že Bystrica s nimi minulý rok prehrala 3:4, siedmy zápas doma, čiže asi je čo vracať. Dúfam, že jeden zápas uchmatneme v Spišskej. V predsezónnych rankingoch sme neboli ani v tej šestke, ale celú sezónu sme sa v nej držali a nakoniec sme ju spravili. Ku koncu to bol väčší boj a som rád, že nám to vyšlo. Dnes sme si to postrážili ako mužstvo profesionálneho ľadového hokeja a vyhrali sme. S tlakom sme sa dnes vyrovnali a určite nám pomohli tie tri góly. Oveľa lepšie sa ide na ihrisko s tým, že vediete.“

Alex Výhonský, strelec piateho gólu baranov: „V šatni je určite radosť, za to sme bojovali. Dnes sme chytili štart, čo si myslím, že veľmi pomohlo tomu priebehu. Bol trošku náročnejší záver, to si musíme ustrážiť do ďalších zápasov. Bolo to napínavé, celý ten rok, celá tá liga bola vyrovnaná. Sme radi, že sa nám to podarilo. Teraz si treba oddýchnuť a pripraviť sa na štvrťfinále. Bol to dobrý rok pre túto ligu. Nepamätám si, kedy to bolo takto vyrovnané a či vôbec, takže sme radi, že sa to podarilo. Spišskej máme čo vracať. Trošku som sa smial pred zápasom, že možno to tak nejakí hokejoví bohovia chceli, keďže to bol trpký záver minulej sezóny. Máme čistú hlavu a ideme krok za krokom. V základnej časti sme si prešli všeličím. Na začiatku som pôsobil niekde inde, odišiel tréner, prišiel nový, čo je súčasť športu. Lepilo sa to potom trošku za behu. Aj tí noví chlapci, ktorí prišli, sa zo začiatku trošku hľadali. Teraz to začína fungovať vo viacerých formáciách. Treba už len vyladiť nejaké detaily do play-off, aby sme vedeli, čo robiť.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Pokiaľ domácich pustíte do vedenia 3:0, tak to sa ťažko otáča. Mohli sme si to uhrať, uhrali si to domáci. V tabuľke sme sa nejakú dobu pohybovali na pozíciách, ktoré by nám to zaručovali, ale teraz mužstvo nemá potrebnú formu. Tímy okolo nás nás pretlačili, hlavne v tých vzájomných súbojoch. Tú šestku a tie body sme si mohli nahrať ďaleko skôr, s tímami, ktoré boli papierovo slabšie.“

Tomáš Hrnka, strelec druhého gólu Nitry: „Neni sme spokojní. Začiatok sme vôbec nezachytili, prehrávali sme 3:0 a celý zápas sme sa nedostali do toho, čo by sme chceli hrať. Dali sme góly z presiloviek na konci, ale takýto dôležitý zápas musíme začať úplne inak. Vnímame to všetci ako negatívnu vec, ale od zajtra začíname trénovať na Trenčín. Sami sme si to skomplikovali, je nám to všetkým jasné, ale čo už, nemôžeme byť dlho smutní. Musíme sa vybrať tou cestou, že ideme makať a v pondelok si to rozdáme s Trenčínom.“

Tipos extraliga – 50. kolo – piatok 08.03.2024, 18.00 h – Tipsport aréna, B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (3:0, 0:0, 2:3)

Góly a asistencie: 5. Turnbull (Faith, Wilkins), 12. Hora, 13. Langkow (Faith, Gašpar), 48. Vela (Langkow, Turnbull), 53. Výhonský (Matoušek, Bíreš) – 45. Cotton (Jackson), 54. Hrnka (Gill, Jackson), 60. Cotton (Hrnka, Jackson). Presilovky: 2/5 – 3/6. Rozhodovali: Baluška, Stano – Kacej, Durmis. Diváci: 2711.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (58. Rabčan) – Bačik (A), Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka (C), D. Stránský, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Gašpar – Štrauch, Petriska, Macek – Plančár.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HK Nitra: Aittokallio (Brežinec) – Mezei (C), Cotton, Gajdoš, Kousa, Stacha, Bača, Fatul, Valent – Buček (A), Gill, Bubela – Jackson, Gates, Newell – Bajtek, Čederle, Lacka – Pobežal, Hrnka (A), Bačo.

12 HC 19 Humenné 50 13 1 5 31 121:198 46

Baranov čaká prvý zápas štvrťfinálovej série v pondelok 18. marca v Spišskej Novej Vsi.