Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v druhú marcovú sobotu bodovali naplno v Skalici, a vykročili tak víťazne do ťaženia v skupine o udržanie sa. Strelecký účet v drese Dukly si otvoril Dominik Veselovský a parádny gól strelil Martin Rymarenko.

Mário Auxt urobil v základnej zostave avizované zmeny oproti duelu s Košicami. V základe nastúpil Dominik Veselovský, svoj súťažný debut si odkrútila zimná posila Ivan Mensah a po treste za karty už bol k dispozícii Dávid Richtárech.

Napriek silnému vetru a nie najlepšiemu terénu si obe mužstvá v prvom polčase vypracovali viacero príležitostí. Tá prvá patrila v 4. minúte domácim, keď z ľavého okraja päťky zakončoval Adam Gaži, ale Matúš Hruška si bližšiu tyč pokryl. V úvodnej štvrťhodine hrozili aj hostia, ale lopta po strele Veselovského spoza šestnástky preletela ponad brvno a s prudkou strelou Róberta Polievku z ľavej strany pokutového územia si poradil Matěj Luksch. Gólman Skalice zneškodnil aj zakončenie po trávniku v podaní Martina Rymarenka, ktorému lopta v blízkosti ľavého rohu päťky nesadla ideálne.

Potom mal viac práce brankár Dukly. V 24. minúte vyrazil na roh pod brvno smerujúci projektil Adama Krčíka, ktorý prenikol do pokutového územia. O desať minút neskôr si Hruška poradil aj s málo razantnou hlavičkou najlepšieho strelca domácich Daniela Smékala. Bezgólový stav však nevydržal v platnosti do prestávky. V 39. minúte vyrazili zverenci Mária Auxta do brejku, Timotej Záhumenský poslal prízemnú prihrávku do ohňa, ktorú netrafil Polievka ani Luksch, a tak lopta prešla až na zadnú tyč k Veselovskému, ktorý do odkrytej brány strelil svoj prvý gól v drese MFK Dukla – 0:1. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr mohol zdvojnásobiť vedenie hostí Polievka, ktorý sa dostal za obranu Skalice, lenže tiesnený Oliverom Podhorinom zakončil vo vzduchu vysoko nad bránu.

Po zmene strán hralo mužstvo Dukly s vetrom. Možno aj ten pomohol krásnemu futbalovému momentu, ktorý videli diváci v Skalici v 54. minúte, no plný kredit treba dať Rymarenkovi. Útočník Dukly po zisku lopty na polovici súpera vypálil z voleja z približne 30 metrov a nachytal na hruškách Lukscha, ktorý s touto ranou nepočítal. Rymarenko tak pridal svoj deviaty gól v aktuálnej ligovej sezóne, pričom na Záhorí skóroval aj na jeseň.

Po hodine hry to skúsil dvakrát spoza šestnástky Dávid Richtárech. Prvou strelou natiahol Lukscha a druhou tesne minul ľavú tyč. Domáci zdramatizovali duel v 76. minúte, keď spoza pokutového územia vystrelil parádne k ľavej tyči Krčík – 1:2. Zverenci Pavla Majerníka sa v závere zápasu pokúšali o vyrovnanie centrami pred bránu. V 85. minúte mal ich najväčšiu šancu na vyrovnanie striedajúci Alex Sobczyk, ale Hruška na bránkovej čiare loptu skrotil. V nadstavenom čase mohol pridať poistku striedajúci Jakub Považanec, lenže z pár metrov proti Lukschovi ani na dvakrát nepochodil. Hostia už tesné vedenie udržali a po zisku troch bodov im patrí najvyššia priečka v skupine o udržanie sa.

Povedali o zápase pre prítomných zástupcov médií

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Dnešný zápas dosť ovplyvnil ten silný vietor. V prvom polčase si domáci vytvorili tlak, nejaké šance. My sme to ustáli. Ťažko sa z toho vychádzalo, podarilo sa nám ísť z brejkovej situácie do vedenia, potom sme tam mali ešte jednu vyloženú šancu. Polčas sme ustáli vo vedení. V druhom polčase sa nám, s pomocou vetra, podarilo zvýšiť náskok. Samozrejme, domáci chceli byť úspešní, tak sa ku koncu viac tlačili. Mňa mrzí akurát gól, ktorý sme inkasovali, ale záver sme ustáli a zápas zvládli.“

Dominik Veselovský, prvý gól v drese Dukly: „Dôležité víťazstvo pre naše sebavedomie, pre celú kabínu. Povedali sme si, že máme ďalšiu motiváciu, hrať o tú Európu, tak musíme ísť naplno každý zápas. Cítil som sa dobre, s Robom a „Rymom“ nám to dobre funguje, hráme tak aj na tréningu a som rád, že mi to tam padlo. Keďže oni sú vysokí, nechceli sme to nakopávať, lepšie sa nám hrá po zemi, tak sme skúšali kombinovať, čo nám vyšlo aj pri tom góle.“

Martin Rymarenko, strelec druhého gólu Dukly: „Výhra je určite dôležitá z pohľadu psychiky, pretože po minulom týždni sme boli sklamaní a aj tento týždeň bol v znamení pochmúrnej nálady. Snažili sme sa ale na ten zápas nastaviť, podarilo sa nám to a zaslúžene sme vyhrali. Pri mojom góle som videl, že Marek Hlinka ide do súboja a všimol som si, že brankár, ktorý vykopával loptu, je stále mimo. Tak som sa to snažil z jednej trafiť na bránu a bol z toho pekný gól. Kľúčové bolo naše nastavenie v hlavách. Obaja sme mali rovnaké podmienky, ihrisko aj vietor, ale popasovali sme sa s tým dobre a odohrali sme dobrý zápas. Všetci vieme, že vpredu nie sme nejakí bujaci, že sme skôr technickí hráči, tak sme sa to snažili zámerne držať na zemi, aj keď to bolo dnes ťažšie, ale darilo sa nám to.“

Niké liga – skupina o udržanie sa – 1. kolo – sobota 09.03.2024, 15.00 h – Skalica

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 76. Krčík – 39. Veselovský, 54. Rymarenko. ŽK: 55. Smékal, 87. R. Hudec (RT), 89. Krčík, 89. Nagy – 83. Považanec. Rozhodovali: Ruc – Straka, Kuba. Diváci: 512.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Mensah, Godál, Migaľa – Pišoja, Hlinka, Richtárech (81. Považanec), Záhumenský (75. Marquinho) – Veselovský (75. Slebodník) – Polievka (C) (81. Depetris), Rymarenko (90. Ľupták).
Tréner: M. Auxt.

Zostava MFK Skalica: Luksch – Krčík, Hradecky, Podhorin, Černek – M. Nagy (C), Hollý (59. Mášik) – Morong, Gaži (59. Matejov) – Haša (79. Sobczyk), Smékal.

6 23 0 4 19 14 50 -36 4

Nasledujúci zápas odohrajú futbalisti MFK Dukla v sobotu 16. marca od 15.00 h na domácom trávniku proti Zlatým Moravciam.