Basketbalistky BK ŠKP 08 vycestovali v stredu 13. apríla do Košíc, kde o 19.00 h nastúpili na prvý duel série o bronz, ktorá sa hrá na dva víťazné zápasy. Bystričanky vzdorovali domácim Young Angels tri štvrtiny, no favorit v poslednej 10-minútovke bodovo odskočil a ujal sa vedenia 1:0 na zápasy. Stav série môžu bystrické pumy vyrovnať v sobotu, kedy bude vstup do haly na Štiavničkách zdarma.

Pumy vstúpili do zápasu trojkou Zuzany Vargovej, ktorú krátko na to napodobnila aj Lucia Striešová (4:6). Košičanky v ďalšom priebehu 9-bodovou šnúrou otočili na 17:8, no hostky aj vďaka dvom presným strelám spoza perimetra v podaní Eriky Holíkovej znížili do konca prvej štvrtiny na 21:19. V druhej štvrtine sa začala presadzovať aj Kyra Lambert, po ktorej dvoch trojkách v rade viedli pumy 27:30. Záver druhej štvrtiny však zvládli lepšie Young Angels, ktoré vďaka 6-bodovej sérii vyhrávali po polčase 36:32.

Košičanky vstúpili do druhej polovice zápasu lepšie a po trojke Denisy Blanárovej viedli v 24. minúte o 10 bodov. Hráčky BK ŠKP 08 tak opäť museli doťahovať stratu, ale túto úlohu zvládli. Hostky vrátila do hry trojkou na 48:41 kapitánka Striešová, ktorá následne pridala ďalší kôš. Po dvojke Janštovej sa za tri body presadila Holíková a po nej opäť Striešová. Pumy tak po výbornom úseku (2:14) razom viedli o jeden bodík, ale Košičanky si pred koncom tretej štvrtiny prinavrátili vedenie (52:51). V poslednej 10-minútovke sa už Bystričankám nedarilo v zakončení, pričom neustrážili domácu pivotku Channon Fluker, ktorá dala v štvrtej štvrtine 10 bodov. Young Angels sa tak vďaka dominantnému výkonu v štvrtej štvrtine ujali vedenia 1:0 na zápasy v sérii o bronz.

Pumám sa darilo najmä spoza perimetra, keď premenili až 9 z 21 trojkových pokusov. Aj keď hráčky BK ŠKP 08 domáce anjelky tesne preskákali (36 – 38), pod košom sa viac darilo Košičankám, ktoré dali z priestoru „vo farbe“ až 46 bodov, zatiaľ čo pumy 22. Young Angels sa mohli opäť spoľahnúť na svoje legionárky, keď si pivotka Channon Fluker pripísala double-double (24 bodov + 13 doskokov) a trio Fluker – Higgins – Jewett-Giles sa celkovo postaralo o 54 bodov.

Na strane púm sa darilo kapitánke Lucii Striešovej, ktorá zaznamenala 13 bodov, z toho tri trojky, 5 doskokov a 7 asistencií. Zápas vyšiel aj Erike Holíkovej, ktorá si pripísala taktiež 13 bodov, zaznamenala až 71-percentnú úspešnosť streľby, pričom premenila všetky 3 svoje trojkové pokusy a pridala aj 3 zisky. Do zostavy púm sa vrátila rozohrávačka Kyra Lambert, ktorá sa prezentovala 10 bodmi (2 trojky) a až 8 asistenciami.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Tri úseky hry, ktoré sme prehrali 9:0, nás stali veľa síl na to, aby sme sa opäť dostali do zápasu. Až 25 strát v zápase o tretie miesto je príliš veľa, inkasovali sme po nich 25 bodov a tu môžeme hľadať príčinu našej prehry. V rozhodujúcich momentoch sme mali problém ubrániť Fluker, čo bol  ďalší faktor prehry. Snažili sme sa pobiť o víťazstvo, ale dnes to jednoducho nevyšlo, lebo súper bol lepší. Vieme, s ktorými vecami máme  problém, tie sa musíme snažiť do ďalšieho zápasu odstrániť. V niektorých úsekoch zápasu sme sa dokázali  pobiť, hrať tvrdo a agresívne, čo je dobrý predpoklad byť úspešný v ďalšom zápase.“

Lucia Striešová, kapitánka bystrických púm: „Myslím si, že sme neodohrali zlý zápas. Bojovali sme ako jeden tím a darilo sa nám premieňať voľné strely za tri body. So súperom sme držali krok tri štvrtiny a aj napriek výpadkom, kedy súper odskočil bodovo, sme sa vždy dokázali vrátiť do zápasu. Dnes rozhodla posledná štvrtina, kde sa nám nepodarilo nijako eliminovať Fluker a to si myslím, že bolo asi rozdielové. Ešte však stále nie je nič stratené a o predĺženie série zabojujeme v sobotu.“

Erika Holíková, hráčka BK ŠKP 08: „Počas celého zápasu sme mali problémy so vstupmi do štvrtín, kde si Košičanky vždy vybudovali náskok a my sme ho následne museli dobiehať. V prípade štvrtej štvrtiny sa nám to však už nepodarilo. Za pozitívum dnešného zápasu považujem našu bojovnosť a ochotu pobiť sa o dobrý výsledok. V sobotu si určite budeme pred domácim publikom chcieť vynútiť tretí zápas tejto série a verím, že na to máme.“

Niké Extraliga žien – play-off o 3. miesto – 1. zápas – streda 13.04.2022 – Košice

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 75:61 (36:32)

Štvrtiny: 21:19, 15:13, 16:19, 23:10. Rozhodovali: Fuska, Donovalová, Karnay. Diváci: 100. Stav série: 1:0 (na dva víťazné zápasy)

Zostava Young Angels Košice a body: Fluker 24, Higgins 18, Blanárová 13, Jewett-Giles 12, Dulovičová 0 (Kristlová 4, Bohušová 2, Ošťádalová 2, Urbanová (C) 0, Rodáková 0). Tréner: R. Dvorščák

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová (C) 13, Lambert 11, Burney-Robinson 10, Vargová 9, Grigerová 2 (Holíková 13, Janštová 2, van Dalen 1, Neuschlová 0) Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak).

TH: 10/14 (71 %) – 4/9 (44 %), trojky: 3 – 9, fauly: 12 – 15, doskoky: 36 – 38, asistencie: 19 – 20, zisky: 12 – 9, straty: 17 – 25, bloky: 5 – 0, streľba z poľa: 31/63 (49 %) – 24/64 (37 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Videozostrih

Pumy môžu vyrovnať stav série a vynútiť si rozhodujúci tretí duel v sobotu 16. apríla, kedy privítajú Young Angles Košice v Športovej hale Dukla na Štiavničkách o 19.00 h. Vstup na zápas je zdarma.