Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v stredu 13. apríla na domácej palubovke v telocvični Filozofickej fakulty UMB druhý zápas série o konečné 7. miesto v Niké Extralige žien. Z duelu, v ktorom sovičky ťahali proti Slovanu za kratší koniec, vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Prvá štvrtina patrila Slovanistkám, ktoré 11-bodovou šnúrou odskočili na 5:17. Sovičky sa následne vrátili do hry po trojkách Kataríny Mrváňovej a Jany Matejčíkovej, ale hostky dokázali reagovať, vďaka čomu viedli po 10 minútach 11:20. Banskobystrické univerzitné basketbalistky v druhej štvrtine znížili na 7 aj 6 bodov, k čomu ich nakopla ďalšími tromi presnými strelami spoza perimetra Mrváňová.

V úvode druhého polčasu stiahli hráčky UMB stratu na 2 body (34:36), ale belasé následne vďaka trojke Lüttmerdingovej a trom bodom Angelovej-Kolyandrovej odskočili na 8 bodov. Dve najviac bodujúce hráčky Slovana sa v posledných troch minútach tretej štvrtiny spoločne s Katerynou Kovalenko postarali o to, že hostky viedli po 30 minútach už 37:49. Túto stratu sa už sovičkám nepodarilo dohnať, hoci v priebehu štvrtej štvrtiny znížili 12-bodovou šnúrou na 51:58. Družstvo BK Slovan Bratislava tak vyrovnalo stav série o konečné 7. miesto v Niké Extralige žien na 1:1.

Na strane UMB sa v ofenzíve najviac darilo 15-bodovej Anne Kaliuzhnej, ktorá si pripísala aj 5 doskokov a 7 ziskov. So 14 bodmi jej sekundovala Katarína Mrváňová, ktorá premenila až 4 pokusy za tri body. O zvyšné dve trojky sovičiek sa postarala 9-bodová Jana Matejčíková, ktorá sa prezentovala aj 9 doskokmi. Klára Paulechová pridala k 8 bodom 11 doskokov. Na strane Slovana to opäť najviac padalo kapitánke Lucii Lüttmerdingovej, ktorá si pripísala double-double (19 bodov + 13 doskokov), pričom dala 3 trojky. Anna-Maria Angelova-Kolyandrova pridala k 15 bodom 5 doskokov a 5 asistencií. Pivotka hostiek a bývalá hráčka UMB Kateryna Kovalenko mala na konte 12 bodov a až 15 doskokov.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMBA Banská Bystrica: „Bol to zápas o prežitie v extralige. Nemôžem povedať, že by dievčatá nechceli, ale nemôžeme hrať tak, že súper strieľa 30 trestných hodov. Musí tam byť z našej strany aktivita v hre do koša. Padalo nám to na Slovane zvonku, skúšali sme to aj dnes, to je v poriadku. Musíme vedieť, kedy ísť do tej strely a kedy sa naopak pretlačiť pod kôš. Tri ich kľúčové hráčky mali štyri fauly a dve z nich dohrali zápas do konca. Celý zápas sme doťahovali výsledok a keď sme sa dotiahli na jednociferný rozdiel, tak už nám chýbali sily a energia, ktorú sme vydali. V rozhodujúcom zápase to bude o hlavách, pretože v nohách toho máme všetci rovnako. Máme širšiu lavičku, dúfam že aj zranená Rebeka Chovancová bude môcť hrať. Bude dôležité, aby sme vedeli využiť širšiu rotáciu. Cieľ sa nemôže zmeniť, do každého zápasu musíte ísť s tým, že chcete vyhrať.“

Anna Kaliuzhna, najviac bodov spomedzi sovičiek: „Dnes možno rozhodlo väčšie chcenie na strane Bratislavy. Nastúpili sme na palubovku koncentrované, len nám trošku ušiel úvod zápasu. Myslím si, že rozhodli aj naše chyby, keď Slovan postavil zónovú obranu, mali sme problém ju rozbiť. Dnes každej babe padalo, každej to niečo dalo a v sobotu ideme vyhrať. Máme výškovú prevahu, musíme viac zapájať vysoké hráčky a pomohol by nám aj rýchly protiútok.“

Katarína Nina Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB, štyri trojky v zápase: „Boli sme naozaj nastavené tak, že ideme vyhrať, aj sme chceli veľmi vyhrať. Nepodarilo sa… Pokiaľ ide o moje strely za tri body, tak som sa chytila a naozaj som nečakala, že dám v prvom polčase štyri trojky. V niektorých úsekoch to tím aj nakoplo a škoda, že nám súperky potom ušli. Bol to dobrý zápas z našej strany, musíme sa od neho odraziť a v sobotu určite pôjdeme za víťazstvom. Určite chceme vyhrať a spravíme pre to úplne všetko.“

Nenad Milošević, tréner BK Slovan Bratislava: „Keďže sme prehrali prvý duel, boli sme pred týmto zápasom pritlačení “chrbtom ku stene“. Asi mám najmladší tím v lige, baby majú obrovský charakter, čo dnes aj ukázali, keď sme odohrali jeden z najlepších a najrozumnejších zápasov v tejto sezóne. Tím Banskej Bystrice je veľmi dobrý, majú silné individuality, čo nám ukázali v Bratislave. Som rád, že sme vyrovnali stav série na 1:1. Neskladáme zbrane, ideme domov a dúfam, že vytiahneme nové tromfy. Urobíme všetko pre to, aby sme v sobotu odohrali dobrý zápas.“

Niké Extraliga žien – play-off o 7. miesto – 2. zápas – streda 13.04.2022 – FF UMB Tajovského 40 – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 56:67 (30:36)

Stav série: 1:1. Štvrtiny: 11:20, 19:16, 7:13, 19:18. TH: 12/19 – 26/30. Trojky: 6/26 – 5/26. Fauly: 24 – 19. Streľba z poľa: 19/74 (25%) – 18/59 (30%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tuRozhodovali: Bartoš, Obertová, Uhrin. Diváci: 50

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 15, Matejčíková 9, Paulechová 8, Turčanová (C) 4, Piperková 2 (Mrváňová 14, Háberová 4, Chovancová 0) Trénerka: A. Izáková

Zostava BK Slovan Bratislava a body: Lüttmerdingová 19 (C), Angelova-Kolyandrova 15, Kovalenko 12, Sobôtková 9, Barboričová 7 (Puzderová 3, Riecka 2, Laššáková 0). Tréner: N. Milošević

Videozostrih

Rozhodujúci tretí zápas série o 7. miesto sa odohrá v sobotu 16. apríla od 18.00 h v bratislavskom Dome športu.