Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica čaká séria o konečné tretie miesto v Niké Extralige žien, ktorá odštartuje už v stredu 13. apríla na palubovke košických Young Angels. Pred sériou, hranou na dva víťazné zápasy, sme vyspovedali trénera Miloslava Michálika, ako aj hráčky Eriku Holíkovú a Shalaundu Burney-Robinson. Bystrické pumy odohrajú domáci duel v sobotu a vstup bude zdarma.

Bystrické basketbalistky majú za sebou neúspešné semifinále proti Ružomberku, v ktorom favoritovi podľahli 0:3 na zápasy. Proti Young Angels chcú pumy podať lepší výkon. „Dúfam, že budeme hrať lepšie ako v sérii proti Ružomberku, lebo to vôbec nebola naša hra. Nebolo to proste dobré. Musíme zlepšiť obranu, v útoku hrať kolektívne a bojovať. Pokiaľ ide o úspešnosť streľby, musíme zlepšiť nastavenie mysle. Nedali sme prvých pár košov a už sme mali dole hlavy. Musíme byť nastavené tak, že aj keď nedáme kôš, tak hlavu hore a ideme ďalej, ďalšie dáme,“ vyjadrila sa pred sériou proti Košiciam Erika Holíková, 19-ročná krídelníčka BK ŠKP 08. „Potrebujeme zlepšiť komunikáciu, nasadenie a hrať s väčšou energiou. To sú podľa mňa tri najdôležitejšie veci, ktoré musíme zlepšiť, aby sme boli úspešné,“ dodala 26-ročná pivotka púm Shalaunda Burney-Robinson, ktorá pochádza z Kalifornie.

Erika Holíková

Družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica odohralo v aktuálnej sezóne s Košicami päť zápasov a vo všetkých prípadoch na Young Angels nestačilo. Najvyrovnanejší bol domáci duel v nadstavbe, v ktorom zverenkyne trénera Miloslava Michálika favoritovi podľahli len 63:69. Pumy a anjelky sa už v jednom súboji o bronz v aktuálnej sezóne stretli, a to v Ružomberku v rámci Slovenského pohára, pričom po tretej štvrtine vyhrávali o jeden kôš, no napokon získalo bronz o 8 bodov družstvo Košíc. Young Angels sa v aktuálnej sezóne spoliehajú najmä na trojicu legionárok.

„Od januára, kedy sa posilnili o Keri Jewett-Giles, sa kvalita Košíc trošku zvýšila. Tá os Giles – Higgins – Fluker má obrovskú kvalitu, ich nezastavíme, ale musíme im to sťažiť. Samozrejme, popri tom treba dávať pozor aj na ostatné hráčky, aby sa popri nich nechytili. Treba byť pripravený na všetky varianty, hrať dobre v obrane, disciplinovane a po mentálnej stránke hrať s rozumom,“ opísal kvality Young Angels Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica. „Očakávam, že Košice budú hrať svoju zatiaľ najlepšiu hru, ale od nás očakávam to isté. Očakávam dobré zápasy. Pokiaľ budeme hrať tímovo, sústredene a sebavedomo, tak môžeme uspieť,“ dodala Burney-Robinson.

Shalaunda Burney-Robinson

Bystrické pumy sa tak pokúsia dosiahnuť historický úspech klubu. Doteraz je najlepším umiestnením BK ŠKP 08 štvrté miesto z minulej sezóny, na konci ktorej podľahli Bystričanky v sérii o bronz práve Košiciam, a to 1:2 na zápasy. Séria o tretie miesto v Niké Extralige žien odštartuje prvým duelom v stredu 13. apríla od 19.00 h na palubovke Young Angels.

Na zápas sezóny vstup zdarma

BK ŠKP 08 Banská Bystrica pozýva všetkých fanúšikov na domáci zápas, a to doslova. V sobotu 16. apríla bude totiž vstup do Športovej haly Dukla na Štiavničkách zdarma. Úvodný rozskok druhého duelu série medzi bystrickými pumami a Young Angels Košice je naplánovaný na 19.00 h. „Čaká nás posledný domáci zápas, ktorý si dovolím označiť prívlastkom zápas sezóny. Bojujeme o bronz pre Banskú Bystricu a budeme vďační za podporu každého fanúšika. Počas veľkonočných sviatkov to môže byť pre ľudí zaujímavé spestrenie programu a zároveň je to aj poďakovanie klubu fanúšikom, ktorí nás podporovali počas celej sezóny,“ vyjadril sa Milan Špiner, asistent trénera a manažér družstva bystrických púm.

„Dúfam, že príde čo najväčšia podpora a že si fanúšikovia užijú zápas. Pokiaľ ide o atmosféru v posledných domácich zápasoch, naši fanúšikovia majú dobrú účasť, ale niekedy by mohli viac povzbudzovať a byť živší. Keď sme hrali vonku, tak fanúšikov súpera bolo viac počuť ako našich, keď hráme doma,“ snaží sa naštartovať banskobystrických priaznivcov basketbalu Erika Holíková. Bez ohľadu na výsledok stredajšieho stretnutia v Košiciach bude práve sobotný duel pre pumy posledným domácim v tomto ročníku. „Chcela by som sa poďakovať fanúšikom za podporu počas celej sezóny. Skutočne oceňujem, že prídu a podporujú nás pri výhrach aj prehrách. Môžem fanúšikom sľúbiť, že pôjdem do zápasu so stopercentným nasadením, energiou a komunikáciou. Urobím, čo je v mojich silách, aby som pomohla tímu k výhre,“ odkázala priaznivcom Shalaunda Burney-Robinson.

V sobotu tak budete mať možnosť prísť zdarma na zrejme najdôležitejší zápas pre bystrické pumy v sezóne. V prípade výhry v stredajšom stretnutí budú môcť totiž spečatiť zisk bronzu, v prípade prehry v prvom dueli série zas budú bojovať o vynútenie si rozhodujúceho tretieho stretnutia. Kapacita Športovej haly Dukla na Štiavničkách je 847 divákov.

Program zápasov série o 3. miesto v Niké Extralige žien

1. zápas – streda 13.04. o 19.00 h: Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Košice)
2. zápas – sobota 16.04. o 19.00 h: BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Young Angels Košice (ŠH Dukla na Štiavničkách)
prípadný 3. zápas – streda 20.04.: Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Košice)