Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica zopakovali úspech z minulej sezóny, keď cez Šamorín postúpili do semifinále ženskej extraligy. V ňom sa bystrické pumy stretnú s majstrom – MBK Ružomberok. O svoje dojmy pred semifinálovou sériou, hranou na tri víťazné zápasy, sa podelil tréner Miloslav Michálik, ako aj líderky Laura van Dalen a Lucia Striešová.

Prvý zápas série je na programe v sobotu 26. marca od 17.00 h v ružomberskej hale Koniareň. V nej sa odohral aj posledný vzájomný zápas prvého a štvrtého celku tabuľky Niké Extraligy žien, a to v rámci semifinále Slovenského pohára. Bystrické pumy v ňom v závere februára favorita potrápili, keď prehrali len o 7 bodov.

„Každý zápas je iný, takže si nemôžeme povedať, že keď sme hrali s nimi vyrovnane minule, tak teraz to bude rovnaké. Musíme sa na Ružomberok dobre pripraviť a snažiť sa podať čo najlepší výkon. Nejdeme do semifinále z pozície favorita, čo môže byť pre nás aj dobré, nemáme na sebe žiadny tlak. Môžeme len prekvapiť. Myslím si, že si môžeme tie zápasy užiť. Po dvoch víťazstvách máme dobrú náladu, ale Ružomberok je úplne iný súper. Zo zápasov proti Šamorínu však môžeme byť namotivované,“ povedala pred semifinále Lucia Striešová, kapitánka bystrických púm.

Družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica postúpilo medzi najlepšie štyri tímy v najkratšom možnom čase, keď Šamorín zdolalo doma aj vonku. V domácom zápase zvíťazili pumy jasne o 34 bodov. V Šamoríne sa už výhra rodila ťažšie, no Bystričanky si napokon vypracovali 16-bodový náskok.

„Bola to určite náročná séria, aj keď výsledok z prvého zápasu tak nevyzeral. Druhý zápas proti Šamorínu ukázal, že to nebolo také ľahké. Štvrťfinálová séria nás povzbudila a myslím si, že sme v nej podali veľmi dobrý výkon. V semifinále si už nenavyberáme. Áno, vieme hrať proti Ružomberku. Pokiaľ hráme päť na päť, tak si myslím, že je to vyrovnané. Potrebujeme však zastaviť ich rýchle protiútoky. Ja očakávam dobrý basketbal. Chceme ukázať to, ako sme sa posunuli. Verím, že tá séria bude kvalitná a ukážeme to najlepšie, čo vieme,“ vyjadrila sa po stredajšom tréningu Laura van Dalen, jedna z líderiek tímu.

Silu Ružomberka, ktorý chce obhájiť titul, si uvedomuje aj tréner bystrických púm Miloslav Michálik: „Poznáme kvalitu Ružomberka. Je to jedno disciplinované družstvo, ktoré hrá veľmi dobre v obrane. Majú naozaj dobre rozobraté všetky defenzívne varianty. V útoku sú hráčky Ružomberka nebezpečné či už z perimetra, alebo z dolného postavenia. Sú veľmi disciplinované, dokážu byť agresívne, čiže to pre nás určite nebude jednoduchá séria. Tie posledné zápasy ale ukázali, že aj my vieme hrať proti takýmto súperom. Náš výkon musí byť podriadený disciplíne a tímovosti, pretože zrejme nebude rozhodovať jedna hráčka, ale vyslovene kolektívny výkon.“

Pumy môžete prísť podporiť v stredu

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v Športovej hale Dukla na Štiavničkách v stredu 30. marca, kedy privítajú Ružomberok v druhom zápase semifinálovej série už o 16.00 h. Zápas tak nebude kolidovať so štvrtým súbojom štvrťfinálovej série hokejovej extraligy, ktorý odohrajú barani proti Zvolenu od 18.30 h. Cena jednotného vstupného na duel medzi pumami a Ružomberkom je 3 €. Zápas bude organizovaný bez kapacitných obmedzení. „Fanúšikom môžeme sľúbiť, že sa budeme snažiť hrať čo najlepšie a tak, aby si to užil aj divák. Dúfam, že to budú dramatické zápasy,“ odkázala priaznivcom Lucia Striešová.

Posledný domáci duel odohrali pumy proti Ružomberku ešte v závere januára, v rámci nadstavbovej časti. Bystričanky vtedy podľahli Ružomberku o 10 bodov, no majster rozhodol o svojej výhre až v poslednej štvrtine. Lodivoda tímu BK ŠKP 08, Miloslava Michálika, sme sa tak opýtali na to, čo v predošlých vzájomných zápasoch družstvu chýbalo k tomu, aby dotiahlo zápas do víťazného konca, a čo bude potrebné k splneniu tohto cieľa.

„Jednoznačne konštantnosť. To sa potvrdilo aj proti Šamorínu. Keď sme podali konštantný výkon v priebehu celých štyridsiatich minút, tak sme nemali problém. Aj v zápasoch, ktoré sme s Ružomberkom tesne prehrali, sme mali hluchý moment, ktorý trval päť-šesť minút, a vtedy si Ružomberok dokázal vybudovať rozhodujúci náskok. Potrebujeme podať jeden konsolidovaný a zodpovedný výkon v priebehu celých štyridsiatich minút,“ odpovedal Michálik.

Najviac bodujúcou hráčkou MBK Ružomberok v tejto sezóne je aktuálne Miroslava Praženicová, bývalá hráčka Banskej Bystrice, ktorej patrí s 296 bodmi (14,8 bodu na zápas) 6. priečka v rámci celej extraligy. Spomedzi púm si v tomto ročníku pripísala najviac bodov (225) pivotka Nina Janštová. Z pohľadu bodového priemeru je na tom z tímu BK ŠKP 08 najlepšie rozohrávačka Kyra Lambert, ktorá dala v priemere 14 bodov na zápas (7. miesto).

Prvý zápas semifinálovej série sa odohrá v sobotu 26. marca od 17.00 h v Ružomberku. Druhý duel je na programe v stredu 30. marca od 16.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách. Séria sa následne vráti späť do ružomberskej Koniarne (sobota 2. apríl). Ak nebude finalista po troch stretnutiach jasný, pokračovať sa bude v Banskej Bystrici (streda 6. apríl), poprípade až rozhodujúcim piatym duelom na Liptove (sobota 9. apríl).