Hokejovým baranom sa sezóna skončila, ale basketbalistky banskobystrickej Slávie tie najdôležitejšie zápasy ešte len čakajú. Bystrické pumy chcú dosiahnuť najväčší úspech v modernej histórii ženského basketbalu v meste pod Urpínom. V stredu 29. marca sa v hale na Štiavničkách môžu výrazne priblížiť finále. Zaplnená hala a skvelá atmosféra im môže výrazne pomôcť.

V prvom zápase série síce pumy zvíťazili až o 20 bodov, ale prvá semifinálová výhra sa nerodila ľahko. Húževnaté Ružomberčanky, hnané dopredu hlučným kotlom a početnou kulisou, sa viackrát dostali na kontakt a držali sa v hre až do záverečnej štvrtiny. „Prostredie v Ružomberku pridáva tomu, že to nikdy nevzdajú. Aj dnes to bolo vidieť, párkrát sa dostali na dosah, ale som rada, že sme sa potom znova zdvihli a ukázali sme, že to víťazstvo bolo zaslúžené,“ povedala po sobotňajšom, prvom zápase série trénerka Slávie Zuzana Žirková.

Séria sa presúva pod Urpín. Bystrické pumy by si rady užili takú podporu fanúšikov, akú mali doma Ružomberčanky. „Verím, že v stredu bude naša hala vypredaná, že opäť zlomíme rekord v návštevnosti na našom zápase,“ dúfa kanadská rozohrávačka Slávie Ceejay Nofuente.

Záujem o ženský basketbal v Banskej Bystrici stúpa. Zatiaľ čo v minulej sezóne sa najvyššie návštevnosti pohybovali nad číslom 200, v tomto ročníku navštívilo halu na Štiavničkách hneď niekoľkokrát približne 500 divákov. „Samozrejme, že ma to teší. Je tam vidno nadšenie tých detí, stále pribúdajú noví a noví fanúšikovia. Keď som do Bystrice chodila s Košicami, tak tu boli na baskete len rodičia a pár ľudí. O to krajšie je teraz pozerať sa z lavičky na plnú tribúnu. Verím, že sa naučia chodiť, a že dokážeme niekedy naplniť aj tie bočné sektory, lebo to by bola veľmi pekná spätná väzba našej roboty,“ povedala nám nedávno v rozhovore trénerka Žirková.

Šéfka lavičky Slávie v rozhovore odpovedala aj na otázku, čo je na ženskom basketbale najatraktívnejšie: „Atraktivita tých žien… (smiech) Samozrejme, je to úplne iné ako mužský basket, ale ja si myslím, že tam je stále čo vidieť. Je tam neskutočná bojovnosť a už aj taktická vyspelosť sa v ženskom baskete ukazuje. Keď sa k tomu pridajú diváci, tak tam vznikne neuveriteľne silná atmosféra pre obidve strany. Či už pre nás ako tím, ktorému to pomáha a ťahá nás to ďalej, alebo pre fanúšikov, pre ktorých je to spoločenský zážitok. Verím, že v stredu si diváci nájdu cestu do haly a v hojnom počte nás prídu povzbudiť, lebo my to naozaj potrebujeme. Rady by sme každého jedného človeka, ktorý príde, ocenili víťazstvom.“

Druhý zápas semifinálovej série basketbalovej Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a MBK Ružomberok má naplánovaný úvodný rozskok na stredu 29. marca o 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách. Ak bystrické pumy vyhrajú, tak si v sérii hranej na tri víťazné zápasy vybojujú postupový mečbal. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

„Som veľmi rada, že sme vyhrali prvý zápas a chcela by som touto cestou poďakovať fanúšikom, ktorí nás prišli podporiť aj do Ružomberka. Veľmi si to vážime. Sú naša energetická bomba! Každé družstvo malo chvíle, kedy na ihrisku dominovalo a rozhodovali detaily. A o tom to je. Detaily. Vieme, čo nám v zápase s Ružomberkom robilo problémy, a to sa budeme snažiť do ďalších zápasov dostať pod kontrolu. Želám si, aby sa hala na Štiavničkách naplnila a vytvorila sa opäť elektrizujúca atmosféra, akú sme už niekoľkokrát na domácej palubovke vďaka divákom zažili,“ hovorí pred stredajším duelom kapitánka Slávie Laura van Dalen.