Posledný marcový víkend priniesol prvé jarné kolo nižších futbalových súťaží. Viaceré mužstvá z Banskej Bystrice a okolia vstúpili do jarnej časti víťazne. S fotoaparátom sme zavítali na derby stretnutia Slovenská Ľupča – Medzibrod a Selce – Priechod.

Počas uplynulého víkendu boli v akcii aj treťoligisti z banskobystrického regiónu, RSC Hamsik Academy a FK Podkonice, ktorým sa venujeme v samostatnom článku. V sumári nižších súťaží mapujeme dianie v ligách Stredoslovenského futbalového zväzu a Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica.

Badín aj Šalková vonku bez bodov

Mužstvo štvrtoligového Badína odštartovalo jarnú časť v sobotu 25. marca na ihrisku Kysuckého Nového Mesta, kde sa ujalo vedenia v 17. minúte zásluhou Jána Viciana. Badínčania však nebodovali, keďže domáci otočili zápas vďaka 2-gólovému Alexovi Linhartovi.

Šalková hrala v prvom jarnom kole Majstrovstva regiónu IV. ligy v nedeľu 26. marca v neďalekej Kováčovej. Jediný gól stretnutia patril domácemu Prameňu, keď v závere prvého polčasu premenil pokutový kop Michal Vronský.

Zvolen, v ktorého kádri nájdeme viacero bývalých hráčov MFK Dukla Banská Bystrica, si v súboji tabuľkových susedov poľahky poradil so Staškovom. Na výhre 4:0 sa gólovo podieľali aj bývalí Duklisti Matej Starší a Ján Nosko.

Majstrovstvo regiónu – IV. liga – 14. kolo

MŠK Kysucké Nové Mesto – ŠK Badín 2:1

Góly: 30. a 73. Linhart – 17. Vician. ŽK: 88. Kubala – 20. Vician, 45. Valent.

Zostava ŠK Badín: Kučera – Medveď, Žilinec, D. Urgela (74. Kán), Caban, Kollár, Bíreš (C), Rafanides, Výlupok, Vician (74. A. Urgela), Valent. Tréner: M. Hudec.

ŠK Prameň Kováčová – FK Šalková 1:0

Gól: 45. Vronský (pen.). ŽK: 67. Laurinc – 83. Pet. Dobrík. Diváci: 150.

Zostava FK Šalková: Gnida – Pet. Dobrík (C), Pav. Dobrík, Štubniak, Šimčík, Palovič, Pázmány (58. Lašút), Lokša, Mikulec, Demeter (77. Tuček), Matis. Tréner: D. Vernarský.

MFK Zvolen – FK Slávia Staškov 4:0

Góly: 20. Starší, 26. Bocko (vla.), 54. Konder, 56. Nosko. ŽK: 74. P. Telúch (Zvolen). Diváci: 215.

Zostava MFK Zvolen: Krejčí – V. Tóth, J. Tóth (66. Sudimak), Konder (70. Sylvester), Bobok, Kalmár (46. P. Telúch), Nosko, Snitka (C), Muráň (46. Solivajs), Starší (73. Blahutiak), Vajda. Tréner: D. Tóth.

Medzibrod otočil derby v Ľupči

Obe mužstvá z blízkeho okolia Banskej Bystrice sa v prvom jarnom kole piatej ligy stretli vo vzájomnom derby stretnutí. Podľa oficiálneho zápisu sledovalo nedeľňajší duel 480 divákov, ktorí videli prvý gól už v 8. minúte. Slovenskú Ľupču poslal do vedenia Jakub Chromek, ale už v 12. minúte vyrovnal Ivan Šteiniger, ktorý Medzibrodu vypomáha z treťoligového RSC Hamsik Academy, tak ako viacerí ďalší hráči, v rámci spolupráce medzi klubmi.

V druhom polčase strhol víťazstvo na svoju stranu Medzibrod, keď v 71. minúte strelil svoj druhý gól v zápase Šteiniger. Medzibrod delí od priebežného prvého miesta v tabuľke V. ligy skupiny JUH len jeden bodík. Z tohto piatoligového derby vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

V. liga skupina JUH – 14. kolo

OFK Slovenská Ľupča – TJ Sokol Medzibrod 1:2

Góly: 8. Chromek – 12. a 71. Šteiniger. ŽK: 49. Lakomčík, 53. Ternuščák, 89. Chromek – 29. Domík, 89. Sojka. Diváci: 480.

Zostava OFK Slovenská Ľupča: Gašperan – Mádel (76. Ľuptovčiak), Medveď, Lakomčík (C), Hamza, Ternuščák, Vajda, Širka (67. Dula), Chromek, Čief, Foltáni (76. Studený). Tréner: M. Holécy.

Zostava TJ Sokol Medzibrod: Holko – Podkonický (60. Tréger), Belko (C), Pipich (84. Belluš), Ždánsky (60. Haviar), Šteiniger (90. Lacko), Domík, Bobrovský, Kohút, Sojka, Rajčok. Tréner: T. Dzúrik.

Derby vyhrali Selce, vyhrala aj Sásová, Hrochoť a Jakub

Šiestoligisti z Banskej Bystrice a blízkeho okolia vstúpili do jarnej časti úspešne, až na Priechod, ktorý sa v nedeľu predstavil v Selciach. V tomto derby videlo približne 300 divákov len jeden presný zásah. V 50. minúte rozhodol o výhre Seliec Jakub Klačan, ktorý skóroval hlavičkou od žrde po centri zo štandardky z pravej strany od Filipa Koctúra. Aj z tohto šiestoligového derby vám prinášame fotogalériu.

Už v sobotu hostila druhá Sásová posledný Sliač. Domáci potvrdili papierové predpoklady. Už v prvej minúte otvoril skóre Oliver Ďurta, ktorý v závere prvého dejstva zvyšoval svojím druhým gólom už na 3:0. Medzitým sa po vyše polhodine hry presadil aj Martin Sedliak. V 75. minúte dal výsledku konečnú podobu 4:0 Adam Banáš.

Jakub sa v nedeľu predstavil v Krupine, kde prehrával už od 12. minúty. Hostia však predviedli skvelý záver. V 86. minúte vyrovnal na 1:1 Adam Lukáč a v samom závere dokonali obrat, keď si domáci dali vlastný gól.

Zaujímavý zápas sa hral aj v nedeľu v Hrochoti, kde sa predstavil Bacúch. Od 17. minúty hrali po šarvátke dvoch hráčov obe mužstvá o desiatich. Bacúch sa v závere prvého polčasu ujal vedenia, ale v 69. minúte prišiel po druhej žltej karte o ďalšieho hráča. Hrochoť hneď na to trestala zo štandardky, z ktorej skóroval Róbert Sláva. V 81. minúte dokonal obrat domácich Iosif Baitar.

VI. liga skupina C – 14. kolo

ŠK Sásová – FK Slovan Kúpele Sliač 4:0

Góly: 1. a 41. Ďurta, 33. Sedliak, 75. Banáš. ŽK: 66. Zemko, 78. Horňák (obaja Sliač). Diváci: 100.

Zostava ŠK Sásová: Čavoj – Uhliarik, Brašeň, Král (70. Šabo), Kobzák (58. Banáš), Markovič, Tkáč, Ďurta (70. Turčan), Veselovský, Savić (C), Sedliak (86. Stacho). Tréner: A. Dubovický.

MFK Strojár Krupina – TJ ŠK Sokol Jakub 1:2

Góly: 12. Strhársky – 86. Lukáč, 90. Križan (vla.). ŽK: 78. Valica, 88. Križan – 80. Binda.

Zostava TJ ŠK Sokol Jakub: Pecho – Mišány, Kupec, Kútik (C), Lupták, Lukáč, Janík (80. Kubacký), Klinec, Hudec, Bednár (69. Binda), Badinský (51. Datko). Tréner: P. Zlevský.

ŠK Hrochoť – FK 09 Bacúch 2:1

Góly: 70. Sláva, 81. Baitar – 42. Brozman. ŽK: 17. Baitar, 53. Škamla, 86. Uhliar – 25. Ďurčík, 44. Stasík, 80. Harvanka. ČK: 17. Poničan – 17. Lenďák, 69. Stasík (po druhej ŽK). Diváci: 110.

Zostava ŠK Hrochoť: Greško – Uhliar (88. Mazúch), Škamla, Baitar, Berky, Hrnčiarik, Poliak, Bezděka (46. Zátroch), Hraško, Sláva (C), Poničan. Tréner: J. Šimkovič.

FK Selce – OFK 1950 Priechod 1:0

Gól: 50. Klačan. ŽK: 54. Penov, 69. Hrudkay – 26. Rebek. Diváci: 300.

Zostava FK Selce: Jančiar – Blaško, Ondrejka (85. Mesík), Poljovka, Straka, Kurta, Klačan, Ríša, Koctúr (C), Penov (79. Šimko), Hrudkay. Tréner: R. Radoš

Zostava OFK 1950 Priechod: Vesel – Reptiš, Vajda (C), Šinkovkin, Rakyta, Zehnal, Vozár (72. Nazhimiden), Rebek (72. Slobodník), Barta, Sultangaliyev (84. Trnka), Štulajter. Tréner: N. Dikácz.

Ľubietová otočila v Heľpe, Malachov zdolal béčko Podkoníc

V nedeľu na obed začal duel dvoch tímov zo spodku tabuľky 7. ligy ObFZ BB. Heľpa otvorila skóre proti Ľubietovej už v 5. minúte, ale už od 9. minúty hrala o desiatich po ručnej brzde stopéra a následnom vylúčení. Napriek početnej nevýhode pridali domáci v 24. minúte druhý gól a v 53. minúte zvýšili už na 3:0. Hráči Ľubietovej však krátko na to skórovali a následne po dvoch góloch Michala Diena, pričom druhý dal z penalty, vyrovnali na 3:3. Baník napokon skvelý obrat na 3:4 dokonal v 88. minúte zásluhou Frederika Sauku.

V rovnakom čase privítal Malachov druhý Lučatín, ktorý je oficiálne B-tímom treťoligových Podkoníc. Domácich poslal v 19. minúte do vedenia z bieleho bodu Ján Bartolovic, ale už o niekoľko desiatok sekúnd neskôr si dali vlastný gól. V 35. minúte prinavrátil Malachovu vedenie Peter Pikula, ale Lučatín opäť reagoval, tentokrát v 43. minúte zásluhou Valenta Lazára. Po zmene strán padol už len jeden gól, ktorý patril Malachovu. V 61. minúte rozhodol o cennom triumfe domácich svojím druhým presným zásahom Bartolovic.

Horné Pršany zdolali Staré Hory gólom v závere

Hráči Tajova cestovali v sobotu v rámci prvého jarného kola najnižšej súťaže do Šalkovej, kde ich proti rezerve domáceho štvrtoligistu poslal už v 4. minúte do vedenia Bohuš Balšianok. Domáci do prestávky otočili na 2:1 gólmi Patrika Lašúta a Jozefa Mesíka. V 56. minúte skóroval Lašút po druhýkrát a v 86. minúte definitívne rozhodol Jozef Paršo. Tajov ešte v 88. minúte skorigoval na konečných 4:2, keď sa presadil Marián Čavoj.

Šláger 14. kola 8. ligy ObFZ BB sa hral v nedeľu na ihrisku druhých Horných Pršian, ktoré hostili dovtedy šieste Staré Hory. Po prvej 45-minútovke viedli po vlastnom góle hostí 1:0 domáci. Staré Hory vyrovnali v 52. minúte, keď Lukáš Kamenský nepremenil penaltu, ale z dorážky sa presadil Dávid Slivka. Z výhry sa napokon radovali hráči Horných Pršian, keďže v 86. minúte rozhodol Tomáš Tóth.