Basketbalistky banskobystrickej Slávie vstúpili do semifinálovej série extraligy víťazne. V atraktívnom súboji napokon zlomili odpor húževnatých Ružomberčaniek. Zo sobotňajšieho duelu, ktorý hostila hala Koniareň v Ružomberku, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a reakcie z oboch táborov.

Na prvé koše Ružomberčaniek odpovedala dvomi trojkami Lindsey Pulliam, ktorá naštartovala 16-bodovú šnúru Slávie na 7:19. Domáce ale ešte v závere prvej štvrtiny znížili späť na jednociferný rozdiel (14:21). Liptáčky pokračovali v sťahovaní straty aj na začiatku druhej štvrtiny, keď znížili na rozdiel jediného koša (19:21).

Prvý polčas bol prevažne ako na hojdačke a ďalší dobrý úsek patril pumám, ktoré si prinavrátili dvojciferný náskok (21:31). V závere prvého polčasu hrali družstvá vyrovnanú partiu a hráčky Slávie išli napokon do šatne s 11-bodovým náskokom (28:39). Ružomberčanky zaostávali najmä v úspešnosti streľby z poľa, ktorá na ich strane, aj vďaka defenzíve bystrického tímu, činila v prvom polčase len 22 percent.

Tak ako v prvom, tak aj v druhom polčase sa o prvý kôš Slávie postarala spoza oblúka Pulliam. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej následne bod po bode navyšovali svoj náskok, až v 27. minúte viedli už o 18 bodov (38:56). Ružomberčanky sa však v závere tretej časti vrátili do zápasu 10-bodovou šnúrou a pred poslednou štvrtinou platil stav 48:58.

Prvé semifinále sprevádzala výborná atmosféra, ku ktorej prispeli aj priaznivci Slávie. Slušne zaplnená Koniareň bola svedkom drámy až do poslednej štvrtiny. Liptáčky v jej úvode znížili na 6-bodový rozdiel. Pumy ale následne zlomili zápas vo svoj prospech, keď po nešportovom, a zároveň piatom faule Andrey Andělovej premenila trestné hody Laura van Dalen a vzápätí sa trafila spoza perimetra Erika Holíková. Slávistky si tak prinavrátili dvojciferný náskok, ktorý do konca zápasu navýšili na 20 bodov (57:77). Starala sa o to najmä Lindsey Pulliam, ktorá so štyrmi trojkami na konte nastrieľala až 27 bodov.

Double-double si so 16-timi bodmi a 11-timi doskokmi pripísala pivotka Slávie Žofia Hruščáková. Ružomberok ťahala strelecky najmä 17-bodová Andrea Andělová a 14-bodová Viktória Havranová. Tieto dve hráčky sa spolu postarali o 5 zo 6-tich trojok domáceho celku. Rozdiel v zápase urobilo aj 25 strát Liptáčok oproti 14-tim na strane bystrických púm. Séria sa teraz sťahuje do Banskej Bystrice, kde sa hráčky Slávie v stredu 29. marca od 18.00 h pokúsia získať postupový mečbal. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Povedali o zápase

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Nechali sme tam všetko. Bojovali sme, na čo sme mali kapacity. Dievčatám nemám čo vyčítať. Jasné, vždy sa dá hrať lepšie, vždy sa dá trafiť viac striel, urobiť menej chýb v obrane, ale naozaj tam odovzdali všetko tak, ako sa v play-off patrí. Tím s takou kvalitou, akú ony majú v prvej päťke, nie je ľahké zastaviť. Je to prirodzené a treba sa zmieriť s tým, že Banská Bystrica má momentálne kvalitu. Ale stiahli sme na 6 bodov, súper bral druhý time-out, mali sme momentum, boli sme na dve strely a zápas bol ešte hrateľný. Bohužiaľ, urobili sme útočný faul, ktorý bol vyhodnotený ako nešportový. Súper dal dve šestky, trojku, už to bolo o 12 bodov a už mal pohodu v rukách opäť. Neviem, či to bol náš najlepší výkon v kalendárnom roku, lebo 25 strát je veľa. S tým netreba byť spokojný, ale treba sa porieť na to, kto tu hral dnes minúty. Napríklad Viktória Havranová predtým nehrala tri týždne, ale nejdem sa vyhovárať, proste je to play-off. Babám ďakujem za to, že tu nechali všetko, to je najdôležitejšie. V stredu skúsime od prvej minúty znova čo najviac hrýzť a zareagovať na tie veci, ktoré sme tu dnes videli.“

Andrea Andělová, hráčka MBK Ružomberok, 17 bodov v zápase: „Takto skoro po zápase mám zmiešané pocity, ale dali sme do toho všetko a bojovali sme. Pri ich šnúre v prvej štvrtine sme nachvíľu poľavili v obrane, dali nám nejaké ľahké koše, Pulliam dala trojky, a od toho sa to odrážalo. Áno, mala som strelecký deň, ale to je zásluha celého tímu, takže to vôbec neberiem individuálne. Potom sme ale zdramatizovali zápas, lebo sme si zdieľali loptu a hrali sme agresívne v útoku. Mohli sme to ale zdramatizovať ešte viac. Teraz sa budeme pripravovať na to, aby sme si v Banskej Bystrici zobrali to víťazstvo späť. Doskoky boli na našej strane, ale urobili sme veľa strát, takže toto musíme vyladiť. Som nahnevaná, že som sa vyfaulovala, ale hlavu hore a ideme ďalej.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Od začiatku sme udávali tempo, aj keď Ružomberok sa vrátil do zápasu svojou zónovou obranou v postavení 2 – 3. Dostávali príliš veľa druhých šancí po ofenzívnych doskokoch, čo bol asi náš najväčší problém. Aj napriek tomu, že chcú hrať zónu, musíme hrať rýchlejšie a nesmieme im umožniť spomaliť nás. Obidva tímy boli na začiatku nervózne, takže sa to tak preťahovalo, ale sme rady za prvé víťazstvo. Pri našej 16-bodovej šnúre na začiatku zápasu nám padli strely, to sme potrebovali. Hrali sme vtedy presne to, čo sme mali. Keď hráte to, čo máte, tak tie strely prídu, lebo máte otvorené pozície. Ale vidieť, že prostredie v Ružomberku pridáva tomu, že to nikdy nevzdajú. Aj dnes to bolo vidieť, párkrát sa dostali na dosah, ale som rada, že sme sa potom znova zdvihli a ukázali sme, že to víťazstvo bolo zaslúžené.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 16 bodov a 11 doskokov v zápase: „Bol to veľmi náročný zápas, pre nás veľmi dôležitý, lebo sme hrali na súperovej palubovke. Som hrdá, že sme to zvládli. Aj keď, ak budeme hrať takto v ďalšom zápase, tak to nemusíme prežiť, lebo vyhrávať skoro o 20 bodov a nechať sa dotiahnuť na 6, to stojí veľké množstvo síl – znova si budovať ten náskok. Nemôžeme si dovoliť takéto výpadky. Musíme to udržať a byť koncentrované. Keď si dokážeme vybudovať 20-bodový náskok, tak im to nemôžeme takto darovať naspäť. Čakali sme taký odpor, lebo vieme, ako hrá Ružomberok. Ony sa nevzdávajú za žiadnych okolností a je jedno, že nemali plnú zostavu. To sú ony, takto ich poznáme, ony sa nevzdajú. Takže som rada, že sme to zvládli my a vybojovali sme prvé víťazstvo.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 27 bodov v zápase: „Je to dobré víťazstvo. Samozrejme, trochu si vyčítame, že sme mohli zápas zlomiť skôr a udržať si náskok, ale na konci dňa sa počíta len víťazstvo. Áno, bolo to hore-dole, ale to je play-off. Je to semifinále, sú v tom emócie a vedeli sme, že súper sa nevzdá. Potrebovali sme len pokračovať v práci a zlomiť zápas na našu stranu. Počas 16-bodovej šnúry v prvej štvrtine sme ukázali náš potenciál, čoho sme schopné v ofenzíve aj v defenzíve. Keď súper stiahol na 6 bodov, pomohol nám time-out, upokojili sme sa a vrátili sa sústredené. Atmosféra bola super. Milujem tú energiu, ktorá ide od fanúšikov. Aj my sme tu mali skvelú podporu od našich priaznivcov, takže sa v tomto prostredí hralo výborne. Pokiaľ ide o môj výkon, tak dnes to bol jeden z mojich lepších dní. Spoluhráčky ma nachádzali, keď som bola voľná a dnes som sa triafala.“

Ceejay Nofuente, hráčka Slávie, 9 bodov a 5 ziskov v zápase: „Bol to dobrý zápas. Povedala by som, že tak 30 minút zápasu sme hrali dobre. Bolo to hore-dole. Vyhrávali sme skoro o 20 bodov a nechali sme súpera stiahnuť to na 6. Musíme vedieť, ako si udržať vedenie. Musíme byť ešte súdržnejšie, viac sa podporovať aj z lavičky, udržať konzistentnosť a koncentráciu. Hrať pred takýmto hlučným publikom je niečo nové pre veľa našich hráčok, musíme si na to zvyknúť. Keď súperky znížili na 6 bodov, trénerka na nás počas time-outu trochu nakričala, ale keď sme sa vrátili na palubovku, vedeli sme, čo máme robiť. Prinavrátili sme si náskok a dotiahli zápas do víťazného konca. Pokiaľ ide o môj výkon, len som robila to, čo je mojou úlohou, aj na základe mojich skúseností. Verím, že v stredu bude naša hala vypredaná, že opäť zlomíme rekord v návštevnosti na našom zápase.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 1. zápas – sobota 25.03.2023, 17.00 h – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 57:77 (14:21, 28:39, 48:58)

Štvrtiny: 14:21, 14:18, 20:19, 9:19. Rozhodovali: Kúkelčík, Fanfara, Ribakovs. Diváci: 700. Stav série: 0:1.

Zostava MBK Ružomberok a body: A. Andělová 17/3 trojky, Havranová 14, Buknová (C) 11/11 doskokov, Svetlíková 7, Jarošová 3 (Dovčíková 5, Štefančová 0, Ďuratná 0). Tréner: J. Suja. Vyfaulovaná: 33. A. Andělová.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 27/4 trojky, Hruščáková 16/11 doskokov, Nofuente 9, Sherrill 8, Holíková 5 (van Dalen (C) 7, Grigerová 3, Kozáková 2, Striešová 0, Da Cruz 0, D. Kollárová 0, Podhradská 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

TH: 15/23 – 17/22, trojky: 6/19 – 6/25, fauly: 21 – 20, doskoky: 47 – 44, asistencie: 11 – 15, zisky: 8 – 12, straty: 25 – 14, bloky: 2 – 4, streľba z poľa: 18/61 (29%) – 27/68 (39%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.