Deviata sezóna Letného kina na Amfiteátri v Banskej Bystrici vyvrcholí šiestimi premietaniami v závere augusta.

Program posledného týždňa Letného kina otvorí v utorok islandská humorná dráma Letné svetlo, a potom príde noc. V stredu bude na Amfiteáter Paľa Bielika lákať Avatar: Cesta vody. Vo štvrtok príde na rad akčná krimi novinka Vražedná jazda. V piatok si pod holým nebom môžeme pozrieť novú, obľúbenú slovensko-českú romantickú komédiu Nikdy nehovor nikdy. V sobotu bude na programe animovaná novinka Bocian Riško 2 a deviatu sezónu Letného kina na amfiteátri zakončí v nedeľu Diktátor Charlieho Chaplina z 35mm filmovej kópie. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto, poslednom týždni nájdete v článku nižšie.

LETNÉ SVETLO, A POTOM PRÍDE NOC

v utorok 22. augusta o 20.30 h

Island, 2022, 111 min, Elfar Aðalsteins

Islandský oceňovaný režisér Elfar Adalsteins nakrútil drámu o riedko osídlenej dedine na Islande, kde všetci jej obyvatelia žijú ďaleko od seba. Práve toto geografické zasadenie je vhodné pre tento druh svojrázneho, láskavého a humorného filmu o tom, akí odlišní, a predsa podobní, sme my ľudia. Príbeh o vzťahoch, strastiach a radostiach poprepletaných v príbehoch vidiečanov.

Podľa rovnomennej knihy slávneho islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona.

Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: 12

AVATAR: CESTA VODY

v stredu 23. augusta o 20.30 h

USA, 2022, 192 min, James Cameron

S napätím očakávané pokračovanie najziskovejšieho filmu všetkých čias od štúdia 20th Century Studios a režiséra Jamesa Camerona. Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity.

Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú.

Uvádzané so slovenským dabingom.
Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: 12

VRAŽEDNÁ JAZDA

vo štvrtok 24. augusta o 20.30 h

USA, 2023, 107 min, Nimród Antal

Matt Turner s tvárou Liama Neesona je úspešný americký bankár, ktorý buduje svoju kariéru v Berlíne a snaží sa zladiť náročnú prácu s rodinným životom. Veľmi sa mu to však nedarí. No práve dnes sľúbil manželke, že aspoň odvezie deti do školy. Počas cesty autom po rannom Berlíne mu zazvoní telefón a záhadný neznámy mu oznámi, že pod jeho sedadlom je bomba, ktorá vybuchne hneď, ako sa niekto pokúsi vystúpiť z auta. Ak rýchlo nevykoná požadované úlohy, on aj jeho deti vyletia do vzduchu. Ako dôkaz mu volajúci predvedie niekoľko výbuchov, ktorých obeťami sa stanú nevinní ľudia.

Uväznený vo svojom aute a v plnej rýchlosti sa Matt vydáva na zbesilú jazdu mestom, počas ktorej musí plniť čoraz šialenejšie a nebezpečnejšie pokyny. Čoskoro má navyše v pätách políciu. Sám proti všetkým, proti času a proti tikajúcej bombe sa snaží zachrániť svoje deti a zistiť, kto s ním rozohral túto smrtiacu hru. Jediná cesta k vykúpeniu a odplate je tá na plný plyn…

Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: 12

NIKDY NEHOVOR NIKDY

v piatok 25. augusta o 20.30 h

Slovensko / Česko, 2023, 104 min, Braňo Mišík

Naďu a Petra stretávame v čase rozpadu ich manželstiev. Petrov vzťah s manželkou Lenkou ochladol dlhým odlúčením kvôli jej práci na misiách v Afrike. Nadin manžel Viktor sa pre zmenu opäť raz „zamiloval“ do mladšej ženy. Nevinná zrážka áut Nade a Petra má za následok, že začnú na seba narážať aj v bežnom živote.

Naďa popri práci učiteľky vedie aj hodiny jogy. Peter je po viacerých zdravotných problémoch s chrbticou nútený zmeniť svoj životný štýl a práve joga mu má v tom pomôcť. Peter spoznáva Naďu v jej prirodzenom prostredí a ich vzájomné sympatie sa začínajú prehlbovať. Do rodiaceho sa vzťahu však vstupujú nielen ich deti (2+2), ale o slovo sa prihlásia aj bývalí partneri. Začína sa tak bláznivá jazda dvoch neúplných rodín, ktorá bude výzvou nielen pre našich hlavných hrdinov, ale aj pre ich blízkych… pretože všetko sa môže stať.

Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: 12

BOCIAN RIŠKO 2

v sobotu 26. augusta o 20.30 h

Nemecko / Nórsko, 2023, 85 min, Benjamin Quabeck, Mette Tange

Malý vrabčiak Riško stále žije so svojou rodinkou bocianov, ktorá ho vychovala. Tak ako každý rok sa chystajú prezimovať pri Veľkom jazere v severnej Afrike a Riško sa teší, že tento rok po prvýkrát povedie celý bocianí kŕdeľ práve on.

Lenže rada starších mu to nedovolí, čo odvážneho vrabčiaka nahnevá a rozhodne sa letieť na vlastnú päsť. Dostane sa do ďalekého púštneho mesta, kde stretne vrabčicu Samiu a jej kamarátov, ktorých drží v zajatí chamtivý páv Zamano. Jediný spôsob, ako ich môže zachrániť, je vyriešiť hádanku a nájsť Veľký Klenot, ktorý už Zamano a jeho služobníci veľmi dlho hľadajú.

Uvádzané so slovenským dabingom.
Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: bez obmedzení

DIKTÁTOR

v nedeľu 27. augusta o 20.30 h

USA, 1940, 125 min, Charlie Chaplin

Po skončení prvej svetovej vojny sa vracia židovský holič do svojho holičstva, ktoré sídli v židovskom gete pod dohľadom polície diktátora Hynkela. Ten tvrdou rukou vládne krajine zvanej Tománia. Hynkel má záujem na tom, aby boli nakoniec všetci židia zlikvidovaní. Ešte predtým však chystá expanziu do Osterlichu, o ktorý má však záujem aj druhý diktátor Napaloni, ktorý vládne krajine Baktéria. Medzitým sa v židovskom gete začínajú objavovať protestné hlasy, ktoré volajú po odstránení Hynkela. Do tohoto hnutia je náhodou zapletený aj holič a jeho priateľka Hana.

Diktátor je čiernobiela celovečerná satirická komédia Charlieho Chaplina z roku 1940, ku ktorej napísal scenár, ktorú aj produkoval, režíroval a stvárnil v nej hlavnú dvojúlohu. Ide o ostrú satiru na nemecký nacistický režim a na Adolfa Hitlera obzvlášť. Tento film bol prvým hovoreným a kompletne zvukovým Chaplinovym filmom a komerčne je jeho najúspešnejším

Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami z 35mm filmovej kópie.
Vstupné v predpredaji: 6€
Vstupné na mieste: 7€ (len v hotovosti)
Veková vhodnosť: 12


Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.