
Vlani predstavený plán zvolenskej investičnej firmy ARKON sa približuje realizácii zatiaľ najviac, spomedzi doteraz prezentovaných projektov na využitie areálu bývalej Slovenky. Investor získal povolenia zbúrať zostávajúce objekty bývalej textilky.
Pôvodné, doteraz prezentované projekty bývalých vlastníkov počítali so zachovaním časti pôvodných budov komplexu. Nový zámer však areál premení od základov.
Na Striebornom námestí ešte dodnes stoja pozostatky niekdajšej trojpodlažnej administratívnej budovy Slovenky a za ňou zostali takmer 88 metrov dlhé budovy bývalej pradiarne a tiež takzvanej budovy konfekcie.
Tie sa však už teraz majú stať minulosťou. Vyplýva to z rozhodnutia mesta zverejneného minulý mesiac, podľa ktorého investor – zastrešujúci stavbu pod svojou dcérskou firmou EMPORIA INVEST, môže zbúrať zostávajúce objekty.
V prípade, že mestu neboli doručené námietky voči rozhodnutiu, búracie práce sa už môžu začať. Realizovať ich má dodávateľsky spoločnosť PEMAX PLUS. Búranie bude prebiehať postupným odstraňovaním a rozoberaním častí stavby bez použitia trhavín, pričom za účelom vjazdu a výjazdu do areálu bude využívaný výlučne vstup do areálu od Bottovej ulice.
Povolenie síce hovorí o povinnosti odstrániť stavby z areálu až do roku 2021, ako však zvolenská investičná firma uviedla už pri prezentovaní zámeru v minulom roku, areál plánuje pripraviť pre výstavbu prioritne tento rok. V roku 2019 by sa už totiž malo začať s výstavbou prvej etapy nového projektu, čo dokladujú aj aktuálne informácie na webe ARKON-u. Spoločnosť chce už v stredu informovať o ďalšom vývoji projektu polyfunkčnej zóny „Strieborná“ a predstaviť jeho finálnu plánovanú podobu. Teraz už ale investor projekt predstavuje ako Slovenka 2.
„Vzácna a dnes zanedbaná lokalita bývalej textilnej fabriky Slovenka v Banskej Bystrici by sa v najbližších rokoch mala zmeniť na ucelenú mestskú štvrť s jednotným architektonickým dizajnom, v ktorej bude zastúpené bývanie aj priestory na prácu, nákupy a voľný čas. Na ploche viac než 4 hektáre vznikne prostredie, ktoré otvorením priestoru a pestrou ponukou funkcií vráti toto nevyužité územie opäť mestu a jeho obyvateľom,“ uvádzajú zástupcovia firmy svoj projekt.
Komunikáciu investora si ešte v závere minulého roka pochvaľoval aj primátor Ján Nosko v profilovom rozhovore, ktorý portálu BBonline.sk poskytol v novembri.
„Ohľadom Slovenky sme už mali niekoľko rokovaní s investorom aj architektonickou kanceláriou. Predstavili nám zámer riešenia tohto priestoru aj v širších súvislostiach. Areál totiž nadväzuje na Strieborné námestie, kde je veľká a chaotická zóna pre všetkých. Stráca sa tu chodec, cyklista i motorista. Vzniesli sme preto požiadavku, aby sa tieto pripomienky do projektu zakomponovali. Po prvý raz k nám prišiel na rokovanie developer s tým, že z toho územia ubral a snažil sa tam vytvoriť skôr rezidenčno-relaxačnú a administratívnu zónu, čo si myslím, že do tohto priestoru patrí. Aj odborné útvary mesta povedali, že by si to tam vedeli predstaviť, samozrejme s dopracovaním ďalších vecí,“ uviedol vtedy primátor.
Tretí a zrejme finálny zámer

Po zrušení textilnej fabriky bolo zámerom pôvodného vlastníka, tunajšieho podnikateľa Karola Konárika, prebudovať komplex na obchodno-kongresové centrum s hotelom a apartmánovými či kancelárskymi priestormi. Zámer predstavila spoločnosť KK Company v roku 2010 a o rok na to sa malo začať s výstavbou. Projekt Slovenka Resort sa ale realizácie nedočkal.
Naopak, v polovici roka 2011 došlo k predaju objektu a pozemkov a majiteľom areálu bývalého závodu sa stal levický podnikateľ Husniriza Kukuli a jeho spoločnosť Dituria, ktorého aktivity boli jednou z rozpracovaných tém zavraždeného novinára Jána Kuciaka, ktoré neskôr dopracoval medzinárodný novinársky investigatívny tím.
Tento investor počítal podľa projektu s veľkorysými priestormi pre obchodné centrum. V objekte Dituria City Park sa však mal nachádzať aj väčší outlet, viacúčelová hala, wellness, zábavné centrum pre deti, krytá mestská tržnica a bytový komplex. Projekt realizovaný nebol, napriek avizovaniu začiatku výstavby.
Od Diturie vlani niektoré objekty a pozemky prevzala zvolenská spoločnosť EMPORIA INVEST, dcérska firma spomínanej investičnej spoločnosti ARKON. Jednotlivé časti areálu však od Diturie získava postupne a veľkú časť pozemkov v zadnej časti areálu zatiaľ vlastní EMPORIA INVEST spolu s Dituriou na polovicu. Na zostávajúcu časť má ale predkupné právo.
Spoločnosť zvolenského podnikateľa Andreja Konkoľa doteraz viditeľne svoje aktivity v Banskej Bystrici nerozvíjala. V minulosti bola ale napríklad jedným zo spoluvlastníkov siete multikín CINEMAX. Investuje aj v strojárstve, moderných technológiách, gastronómii či zábavnom priemysle. V regióne sú najviditeľnejšie ich developerské aktivity z uplynulých rokov v blízkom Zvolene, kde na predmestí postavili bytový komplex Rezidencia Hron a vybudovanie obchodného centra Galéria v Lučenci, ktoré tam pôvodne ešte plánoval banskobystrický developer VAV invest, ktorý je už od roku 2016 v konkurze.
Podnikateľské aktivity so spoločnosťou ARKON prostredníctvom firmy Master Consulting však rozvíjal banskobystrický mestský poslanec a neúspešný uchádzač o funkciu predsedu kraja v minuloročných voľbách Igor Kašper. Konkoľ finančne podporoval i jeho volebnú kampaň. Meno Igora Kašpera sa v súčasnosti skloňuje aj s možnou primátorskou kandidatúrou, čo však sám Kašper zatiaľ komentovať nechce.