Ani hotel s kongresovou a obchodnou časťou a napokon ani veľké obchodno-zábavné centrum. Areál bývalého banskobystrického textilného závodu znovu mení majiteľa, a ten predstavuje nový zámer. Zvolenská developerská firma tu chce vybudovať modernú mestskú štvrť s bytmi i obchodmi.

Návrh budúcej podoby areálu bývalého textilného závodu Slovenka od ateliéru Compass.

Z návrhu developerskej spoločnosti ARKON vyplýva, že má záujem vybudovať v lokalite po etapách ucelenú mestskú štvrť s jednotným architektonickým dizajnom, ktorá by zahŕňala v prevažnej miere funkciu bývania, ale aj obchodné a kancelárske priestory.

Pôvodné plány na vybudovanie Slovenka resort.

Z  doteraz predstavených projektov v lokalite ide pritom o najreálnejší návrh využitia územia. Zvlášť po tom, čo pôvodné plány na vybudovanie veľkého obchodného centra stratili zmysel, a to po súčasnom budovaní dvoch nových obchodných komplexov v širšom centre mesta.

Po zrušení textilnej fabriky bolo zámerom pôvodného vlastníka, tunajšieho podnikateľa Karola Konárika, prebudovať komplex na obchodno-kongresové centrum s hotelom a apartmánovými či kancelárskymi priestormi. Zámer predstavila spoločnosť KK Company v roku 2010 a o rok na to sa malo začať s výstavbou. Projekt Slovenka Resort sa ale realizácie nedočkal.

Naopak, v polovici roku 2011 došlo k predaju objektu a pozemkov a majiteľom areálu bývalého závodu sa stal levický podnikateľ s tureckými koreňmi Husniriza Kukuli a jeho spoločnosť Dituria. Tá vlastnila rovnomenný hotel v Nitre či obchodné centrum v Leviciach.

Tento investor počítal podľa projektu s veľkorysými priestormi pre obchodné centrum. V objekte Dituria City Park sa však mal nachádzať aj väčší outlet, viacúčelová hala, wellness, zábavné centrum pre deti, krytá mestská tržnica a bytový komplex. Projekt realizovaný nebol, napriek avizovaniu začiatku výstavby.

V areáli Slovenky chcú začať stavať do konca roka

Zaujímavé návrhy predstavili v roku 2014 napríklad aj študenti architektúry. Medzičasom došlo k vyčisteniu väčšej časti areáli, zostali len skelety niektorých pôvodných budov fabriky, no stavebný ruch na mieste nezačal.

Nový investor – developerská a investičná spoločnosť ARKON, ktorá má za sebou známe projekty vo Zvolene ako Rezidencia Hron či Emporia City Residence alebo výstavbu obchodného centra Galéria v Lučenci, o svojom zámere od začiatku komunikuje aj so samosprávou. Zároveň na svojom webe firma predstavila aj úvodnú štúdiu svojho zámeru.

„Po dohode s investorom by mala architektonicko-urbanistická štúdia riešiť aj lokalitu Strieborného námestia. Verím, že ďalšia príprava a komunikácia bude korektná, projekt sa podarí dotiahnuť do úspešného konca a po rokoch sa budeme môcť zbaviť ďalšieho banskobystrického strašiaka,“ konštatuje v aktuálnom vyhlásení k zámeru primátor Ján Nosko.

„Štúdia vychádza z územného plánu mesta Banská Bystrica a je predovšetkým logickým riešením územia v tesnej blízkosti centra. Všetky navrhované funkcie ako bývanie, administratíva, obchod či relax v spojení s podzemným parkovaním a oddychovými exteriérovými plochami sa plynulo a prirodzene prelínajú a zaplnia v súčasnosti prázdnu a nevyužitú plochu pozdĺž potoka Bystrica severne od Strieborného námestia,“ konštatuje na webe developera známy bratislavský architekt Juraj Benetin z architektonického ateliéru Compass, ktoré štúdiu pripravilo.

Transakcia medzi pôvodným vlastníkom, spoločnosťou DITURIA a novým developerom ešte nie je ukončená. Spoločnosť ARKON pozemky a budovy v areáli získava postupne prostredníctvom svojej dcérskej firmy EMPORIA INVEST. Investor plánuje transakciu areálu o celkovej rozlohe vyše 46-tisíc metrov štvorcových dokončiť v najbližšom období a zároveň už pokračovať v prípravách tak, aby v roku 2018 mohol pristúpiť k búracím prácam zvyšných objektov bývalej textilky. Prvú etapu výstavby novej zóny plánuje na rok 2019.