Banskú Bystricu vybrali spomedzi viacerých kandidujúcich miest Slovenska pre organizáciu Európskeho letného olympijského festivalu mládeže v roku 2021. Pre mesto to bude znamenať nemalé investície nielen do športovej infraštruktúry. Zámer ešte musia schváliť mestskí poslanci.

Športoviská v meste budú musieť prejsť za dva roky výraznou rekonštrukciou. Dlhodobo plánovanú prestavbu Štadióna SNP na Štiavničkách plánuje VŠC Dukla začať už tento rok.

„Je to pre nás česť, no táto výzva zároveň predstavuje aj veľký záväzok. Dva roky sú krátka doba, čo kladie vysoké nároky na prípravu, napríklad na dobudovanie infraštruktúry. Aj keď nás čaká ešte niekoľko rokovaní, do práce sa pustíme čo najskôr,“ informoval primátor Ján Nosko. Organizáciu medzinárodného športového podujatia ešte budú musieť potvrdiť mestskí poslanci.

XVI. Európsky letný olympijský festival mládeže EYOF v roku 2021 mali pôvodne organizovať v Košiciach, kde sa na podujatie dlhodobo pripravovali. Košice mali na prípravu športovísk a samotného podujatia prisľúbenú vládnu dotáciu 12-miliónov eur. Po zvážení svojich možností však následne požadovali ďalších 10-miliónov eur, ktoré už vláda odmietla poskytnúť a tamojší mestskí poslanci napokon organizáciu podujatia zrušili.

Záujem o organizáciu podujatia, pri ktorom do mesta pricestujú tisícky športovcov, trénerov, hostí či delegátov, po Košiciach prejavili okrem Banskej Bystrice aj Žilina či Šamorín.

„V prospech Banskej Bystrice zahrali predovšetkým najlepšie možnosti ubytovania približne štyritisíc účastníkov multišportového podujatia, ako aj ďalších približne tisíc rozhodcov, technických delegátov, oficiálnych hostí a dobrovoľníkov. V neprospech Šamorína hovoril veľký nedostatok ubytovacích kapacít, v neprospech Žiliny zase nedostatočné vybavenie niektorých internátov,“ píše sa na stránkach Slovenského olympijského a športového výboru.

Banská Bystrica bude musieť zrejme spolupracovať so Zvolenom

Medzi športovými odvetviami podujatia sú atletika, plávanie, športová gymnastika, tenis, cestná cyklistika, džudo, basketbal, volejbal, hádzaná a triatlon. Športoviská pre všetky tieto disciplíny však v Banskej Bystrici nie sú a za dva roky sa všetky ani postaviť nestihnú.

Na utorňajšom zasadnutí zastupiteľstva schválili na návrh vedenia mesta poslanci zámer na odkúpenie pozemkov pod parkoviskom na Mičinskej ulici, kde si samospráva následne predstavuje vybudovanie novej multifunkčnej športovej haly. Rokovania o získaní pozemkov či prípravné práce samotnej stavby sú však len na úplnom začiatku.

„Je pravdepodobné, že mesto Banská Bystrica využije aj niektoré športoviská v neďalekom Zvolene, pretože ani v prípade výstavby plánovanej multišportovej haly nebude disponovať všetkými potrebnými športoviskami na podujatie rozmeru EYOF,“ konštatuje sa v oficiálnom stanovisku Slovenského olympijského a športového výboru.

Naopak, rekonštrukcia štadióna na Štiavničkách sa už zreálňuje a vláda na ňu v závere minulého roka už aj vyčlenila finančné prostriedky.

Štiavničky definitívne zrekonštruujú, ale výrazne znížia kapacitu

Slovenský olympijský a športový výbor plánuje v krátkom čase zorganizovať pre zástupcov dotknutých zväzov návštevu v Banskej Bystrici, na ktorej bude potrebné identifikovať investície do športových aj ubytovacích zariadení.

Slovensko musí definitívny návrh dejiska letného EYOF 2021 na Slovensku predložiť na zasadnutí Európskeho olympijského výboru 17. mája vo Viedni. Zároveň bude musieť vláda nanovo prerokovať podporu pre nové hostiteľské mesto podujatia.