V piatok čakajú Banskú Bystricu oslavy okrúhleho 70. výročia Slovenského národného povstania. Tie so sebou prinesú množstvo obmedzení v bežnom živote Banskobystričanov.

Tohtoročné oslavy SNP by aj pre bohatý kultúrny program mali prilákať desaťtisíce návštevníkov do areálu Múzea SNP ale najmä parku pod ním, kde bude ťažisko osláv v piatok sústredené.

trolejbusyAko sme už na BBonline.sk informovali, mesto vyšlo v ústrety a mestská hromadná doprava bude jazdiť 29. augusta bezplatne po celý deň. Z dôvodu bezpečného a plynulého prejazdu kolón vozidiel prezidentov pozvaných štátov, ústavných činiteľov a členov vlád a diplomatických služieb budú uzatvorené cesty I/69 respektíve I/66 popri Hrone a viaceré ďalšie komunikácie v meste. Aj z tohto dôvodu sa obyvatelia mesta hromadnou dopravou priamo k areálu osláv nedostanú. Dopravcovia navyše svoje spoje neposilujú, naopak budú jazdiť podľa harmonogramu pre víkendy a sviatky. Doprava môže navyše kvôli obchádzkovým trasám meškať.

Všetky obmedzenia sa týkajú prioritne času od 9.00 h do 16.00 h. Posledné riadne spoje odídu krátko pred deviatou a opäť sa na pravidelnú trasu vydajú po 16-tej hodine. Linky č. 3, 5, 24, 25, 27 a 100 budú premávať bez obmedzení.

Trolejbusové linky 1,2,4,5,7 a autobus číslo 34 budú premávať v centre odklonom cez ulice linky premávajú odklonom ulicami Kukučínova – Kollárova – Komenského – Severná – Lazovná – Janka Kráľa, ako je vyznačené na mapke nižšie. Zastávky Námestie Slobody, Štefánikovo nábrežie, Národná a Štadlerovo nábrežie tak nebudú obsluhované.

Linky 20, 28, 29, 33, 35, 36 a 43 nebudú môcť zastavovať na zastávke Námestie Slobody, a budú odklonené cez ulicu 29. augusta.

Linky 21 a 22 budú premávať po trase Rudlovská cesta – Kollárova – Komenského – Severná – Lazovná – Janka Kráľa, pričom linka 22 následne nepôjde Zvolenskou cestou ale popri hypermarkete Tesco až na zastávku Kremnička, TWD, kde sa napojí na trasu do Radvaň parku. Nebudú na nej tak obsluhované zastávky na Zvolenskej ceste. Autobusová linka číslo 26 bude premávať len zo Sásovej so smerom na Železničnú stanicu. Jej trasa na Fončordu nebude počas výluky prevádzkovnaná. Linka číslo 42 bude odklonená cez ulicu 29. augusta a jej zastávky na Námestí Slobody a Partizánskej ceste tak nebudú obsluhované.

mhd