Banská Bystrica, ako centrum Slovenského národného povstania, si pripomenie 70. výročie udalostí z roku 1944 vo veľkom.

Ako sme vás už informovali, Múzeum SNP pripravuje štvordňové oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania. Teraz je už známy i podrobnejší program, ktorý priláka i mnoho fanúšikov hudobného umenia.

_MG_0098Program sa začína už vo štvrtok 28. augusta koncertom Štátnej opery v Banskej Bystrici. Pri príležitosti tohto koncertu múzeum každoročne odovzdávajú ceny osobnostiam alebo inštitúciám, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea, alebo s ním dlhoročne spolupracujú.

Piatkový program sa začína o 11. hod preletom stíhačiek, ktorým sa začne oficiálna časť osláv SNP pietnym aktom za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov a diplomatických zastúpení v SR a samozrejme aj priamych účastníkov protifašistického odboja. Aj preto bude vstup do areálu parku pod Pamätníkom SNP, kde oslavy budú prebiehať, kontrolovaný.

Po prelete stíhačiek bude slávnostné zhromaždenie, ktoré bude ozvláštnené krátkymi kultúrnymi predelmi postavenými na národnom cítení. V popoludňajších hodinách okolo 13.30 hod., začne pestrý kultúrny program. V rámci neho vystúpi napríklad SĽUK, ruský zbor Alexandrovci a pulz oslavám dodá balkánska muzika v podaní svetoznámeho zoskupenia Boban a Marko Markovič orchestra. Večer bude patriť koncertu Marie Rottrovej (ospravedlnila sa pre chorobu, pozn. red.) a zakončí ho prezentácia nového CD múzea SNP. Budú na ňom piesne skomponované na verše zavraždených mladých povstaleckých básnikov. CD predstavia interpreti slovenskej populárnej hudby a operní sólisti, ktorí budú sprevádzaní veľkým orchestrom. Počas celého dňa bude vystavená vojenská technika, ale budú prebiehať aj dynamické ukážky Ozbrojených síl. Pred Múzeom SNP bude tiež dobový vojenský tábor a prezentovať sa budú tiež modelári.

0211Aj keď víkend bude patriť najmä Medzinárodným leteckým dňom SIAF 2014 na Sliači, zaujímavý program sa bude odohrávať aj v Banskej Bystrici. V sobotu 30. augusta podvečer vystúpi na Námestí SNP Koncertný súbor vzdušných síl USA v Európe a hneď po nich začne povstanie. Povstalecká armáda príde do centra mesta mobilizovať civilistov a následne s nimi prejde až k pancierovému vlaku Štefánik na železničnej stanici. Ten bude potom v centre diania aj v nedeľu popoludní v Šalkovej, kde bude terčom útoku.

Program centrálnych osláv
70. výročia Slovenského národného povstania

28. august – Areál pod Pamätníkom SNP

19.00 h – Koncert Štátnej opery Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP

29. august – Areál Múzea SNP a pod Pamätníkom SNP

11.00 h – Prelet stíhačiek OS SR, začiatok pietneho aktu kladenia vencov
12.00 h – Slávnostné zhromaždenie a príhovory oficiálnych hostí
13.00 h – Začiatok kultúrneho programu
SĽUK,
– Ľudová hudba Ďatelinka so sólistami, (aktualizácia 27.8)
– Ruský armádny súbor Alexandrovci,
– Koncertný súbor vzdušných síl USA v Európe (USAFE Band),
Boban i Marko Markovič orchestra,
Marie Rottrová s orchestrom Karla Vlacha, (aktualizácia 27.8)
– Program nového CD Múzea SNP Vlčia Stráž (vystúpia The Pastels, Čarovné ostrohy, Martin Harich, Lukáš Adamec, Tomáš Bezdeda, Bruno Oravec).

Plan_areal

30. august – Námestie SNP

17.00 h – Koncertný súbor vzdušných síl USA v Európe (USAFE Band),
18.30 h – Príchod povstaleckej armády a techniky, mobilizácia civilistov a ich vystrojenie a vyzbrojenie. Jazda kolóny z Námestia SNP na železničnú stanicu.

31. august – Priestor Železničnej stanice Šalková

16.00 h – Dynamická ukážka bojov a pancierového vlaku Štefánik.