Poverená riaditeľka banskobystrického PKO Lýdia Baranová sa pomaly dočká aj výročia v dočasnej funkcii. Napriek tomu, že druhé výberové konanie bolo úspešné a s jeho víťazkou zrejme nemá problém žiadna zo strán, návrh na stiahnutie jej vymenovania prišiel hneď na úvod 8. zasadnutia MsZ.

Návrh na schválenie výberového konania a teda vymenovanie jeho víťazky – dlhoročnej kultúrnej manažérky Mgr. Janky Suraovej do funkcie, navrhol stiahnuť predseda väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS Ladislav Topoľský: „Z hľadiska personálnych otázok sme povedali, že kým nebude prijatý rozpočet, tak o personálnych veciach odmietame rokovať. Neuzavreli sme to, nepovedali sme, že nebudeme ďalej rokovať. Ale nie do konca tohto roku z hľadiska prijímania rozpočtov, aby sme vedeli, aký budú mať naše mestské subjekty a teda aj PKO rozpočet. Potom následne budeme pristupovať k personálnym otázkam. Čiže po novom roku by sme išli do týchto otázok, samozrejme ak to nastolí vedenie mesta.“

Primátor Peter Gogola už pred zasadnutím vedel, že jeho zámer konečne obsadiť dlhodobo voľné miesto riaditeľa PKO nateraz neprejde: „Už pred rokovaním som bol informovaný, že v tejto chvíli nie je politická vôľa pristúpiť na hlasovanie o schválení výsledku výberového konania. Údajne nie je problém v persóne, ktorá je víťazkou výberového konania. Dúfam, že do najbližšieho zastupiteľstva dospejeme k zhode a budeme môcť vyhlásiť legitímneho riaditeľa. A dúfam, že nebude dôvod spochybňovať výsledok výberového konania,“ povedal primátor.

Topoľský potvrdil, že pre väčšinovú koalíciu sa jedná viac o vyššie spomenuté dôvody, ako o menovanie konkrétnej osoby: „Neblokujeme otázku Parku kultúry a oddychu na základe jednej osoby,“ vyjadril sa predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu.

Gogola: Miešame hrušky s jablkami

Odkladanie vymenovania novej riaditeľky PKO prichádza v čase, kedy je táto päťdesiatročná organizácia už vyše roka bez riadneho riaditeľa s plnými kompetenciami a navyše po zisteniach hlavného kontrolóra mesta o množstve nedostatkov a porušení zákona za bývalého vedenia. Primátor Gogola si vie aj preto len ťažko vysvetliť taktiku najsilnejšieho poslaneckého klubu: „Miešame jablká s hruškami, pretože vypracovanie rozpočtu by podľa môjho názoru nemalo mať súvis s personálnymi otázkami. A to odhliadnuc od faktu, že od začiatku roku je stále na pozícii riaditeľa poverená osoba. Z toho vyplýva, že od tohto človeka nemôžem očakávať, že predloží plnohodnotnú kvalitnú koncepciu kultúrnej politiky mesta, ale je to stále len také látanie a prešľapovanie na mieste.“

Ak sa vymenovanie novej riaditeľky podarí, podľa Gogolu by PKO malo zastrešiť všetky kultúrne iniciatívy na území mesta organizované rôznymi inštitúciami v zmysle spoločného marketingu a propagácie.