NH2013Piatok 21. júna 2013 je dátumom v súčasnosti už medzinárodne akceptovaného a pôvodne vo Francúzsku iniciovaného Sviatku hudby. K iniciatíve Hudobného centra sa spomedzi štrnástich slovenských miest pridáva aj Banská Bystrica.

Keďže v meste pod Urpínom pôjde zároveň o oficiálne otvorenie kultúrneho leta, Park kultúry a oddychu pripravil spolu s ďalšími zapojenými organizáciami program až na siedmich scénach.

Program na Námestí SNP začne v piatok o 14-tej hodine česko-slovenským finále súťaže vo frankofónnej piesni, ktoré tu každoročne poriada Alliance Française. Na tomto podujatí nebude chýbať ani francúzsky veľvyslanec na Slvoensku či primátor Banskej Bystrice. To sa spolu s PKO podieľalo aj na skladbe ďalších účinkujúcich Noci hudby: „Vo Francúzsku má toto podujatie veľkú tradíciu. Je to deň, keď hrá hudba všade v uliciach. Hrajú amatéri aj profesionáli a sú zastúpené všetky žánre. Celá krajina žije hudbou,“ priblížila Charlène Pringault, riaditeľka Alliance Française v Banskej Bystrici.

Od 16-tej hodiny sa postupne rozozvučia aj ďalšie pódiá. V Národnej ulici budú až do pol ôsmej večer prebiehať koncerty žiakov a študentov Základnej umeleckej školy Jána Cikkera, Konzervatória Jána Levoslava Bellu či Fakulty muzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Ďalšie hudobné vystúpenia budú pripravené pred reštauráciou Rak. Tu vystúpia Jazz band a BB rock band pôsobiace pri Súkromnej ZUŠ R. Tatára a podvečer tu s vibračnou hudbou vystúpi Peter Vigaš.

Scannibal-schmittProgram na pódiu pred Barbakanom začne o 16.30 h vystúpením kapely Gymnázia J. G. Tajovského – G BAND. Skvelý umelecký zážitok potom na tejto scéne sľubuje od 18.00 h program Jany Orlickej s kapelou Pas de Pitié!.

Hlavné pódium na Námestí SNP bude po skončení už spomenutej súťaže dejiskom koncertov kapiel rozličných žánrov, ktoré zaujmú mladých i starších. O 17.15 divákov pri francúzskych piesňach, ale v jazzovej úprave, udrží prešovská kapela Coccinelle. O 19.00 h odštartuje koncer BB rock bandu pri Súkromnej ZUŠ R. Tatára. Od 20-tej hodiny to už budu artrockové a jazzrockové kapely ZET4. O ôsmej večer začne Námestie SNP určite tancovať, keďže na scénu sa dostane tunajšia dobre známa worldmusic formácia Družina. Ska, reggae, punk, rock, hip hop a ďalšie žánre vo svojich koncertných vystúpeniach mieša francúzska formácia Skannibal Schmitt. Šestica mladíkov zo Štrasburgu cestuje po celej Európe a svojimi vystúpeniami približuje nielen pestrosť hudby, ale dopĺňa ich aj o kabaretné scénky. Ich vystúpenie začne v piatok o 21.30 na Námestí SNP.

Do programu Noci hudby sa zapája aj Štátna vedecká knižnica či Klub 77. Heligonkár Marián Kováč prinesie hudbu aj do mestskej hromadnej dopravy.

Sviatok hudby v ŠVK

Hudobné átrium a Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici sa pripájajú k druhému ročníku celoslovenského projektu Noc hudby, ktorého iniciátorom je bratislavské Hudobné centrum.

Literárne a hudobné múzeum ponúkne voľný vstup na expozíciu Ľudové hudobné nástroje na Slovensku. V rámci Dňa otvorených dverí Hudobného átria budú môcť záujemcovia nahliadnuť do jeho činnosti a zažiť priamy „dotyk“ s hudbou,  napríklad aj formou prebiehajúcej interaktívnej audiovizuálnej výstavy  Gitaroví velikáni, s možnosťou voľného výberu projekcií koncertných záznamov.

hudobna-burzaŤažiskové podujatia dňa Hudobná burza a Koncertárium budú prebiehať popoludní na zelenom nádvorí ŠVK – v priľahlej blízkosti Hudobného átria.

V rámci Hudobnej burzy sa môžu hudobní nadšenci, ale aj vydavatelia zapojiť do predaja – výmeny – darovania hudobných publikácií, zvukových nosičov (vinylových platní, CD, DVD), nôt a iných druhov hudobných dokumentov. „Burzovníci“  a návštevníci tak budú zároveň súčasťou prebiehajúcej série koncertov rôznych žánrových zoskupení.  (Ak by ste sa chceli stať „burzovníkmi“ na jedno popoludnie, prihláste sa na: hudobneatrium@svkbb.eu.)

Predstaví sa mladá talentovaná pesničkárka Mirka Miškechová, ktorej hudobnou doménou je folk a jeho rôzne fúzie. Na súťaži Kremnické laso získala cenu za najlepší autorský počin s pesničkou Schizofrenik – optimista a v Ústí nad Labem autorskú portu za pieseň Teleport.

Zahrá aj hudobné spoločenstvo Tri.Ola, ktoré s náznakom ironickej noblesy interpretuje (ne)šlágre. Podľa názvu „smrdí“ za originálnosťou kapiel v socializme prípadne výkonných umelcov svadbových, zábavových a iných. Tento „smrad“ má však podľa jeho členov noblesný charakter. Hermeneuticky totiž znamená 3 vlny („ola“ špan.). Vlna Lukáša Kubičinu – bubnová vlna, Michala Šelepa – basová vlna, Štefana Szabóa – gitarová vlna. Tieto tri vlny sa počas svojho stretnutia rôzne bijú, stretávajú, vzájomne posilňujú alebo rušia.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatia uskutočnia v interiéri Hudobného átria ŠVK.

Noc hudby v Banskej Bystrici – Program

Námestie SNP

14.00 – 16.30    SPIEVAM PO FRANCÚZSKY
Veľké česko-slovenské finále súťaže vo frankofónnej piesni v Banskej Bystrici
17.15 – 18.00    COCCINELLE
Prešovská kapela, jazzové úpravy francúzskych piesní
19.00 – 20.00    BB ROCK BAND
Kapela pri Súkromnej ZUŠ  R. Tatára pod vedením Igora Fudru
20.00 – 21.00     ZET4
Hudobná tvorba Miroslava Pazderu, artrock ochutený jazzrockovým cítením
20.00 – 21.00    DRUŽINA
worldmusic
21.30 – 23.00    SKANNIBAL SCHMITT  /FRA/
Výbušná zmes reggae/ska/punk/rock/hip hop/dub/jungle

Barbakan

16.30 – 17.15    G BAND
Školská kapela Gymnázia J.G. Tajovského
18.00 – 19.00    JANA ORLICKÁ A PAS DE PITIÉ!  

Námestie SNP pred reštauráciou Rak

16.30 – 17.15    JAZZ BAND pri Súkromnej ZUŠ R. Tatára pod vedením Klaudiusa Kováča
18.00 – 19.00    PETER VIGAŠ – vibračná hudba

Národná ulica

16.00 – 17.00    ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA Jána Cikkera
17.00 – 17.30    AKADÉMIA UMENÍ Fakulta múzických umení
17.30 – 19.00    KONZERVATÓRIUM Jána Levoslava Bellu
19.00 – 19.30    AKADÉMIA UMENÍ Fakulta múzických umení

Hudobné átrium a Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Lazovná 9

10:00 – 17:00    Deň otvorených dverí Hudobného átria
Gitaroví velikáni – interaktívna audiovizuálna výstava
10:00 – 14:00    Ľudové hudobné nástroje na Slovensku – expozícia
15.00 – 18:00    Hudobná burza
16.00 – 18.00    Koncertárium – muzicírovanie na nádvorí
Miroslava MIŠKECHOVÁ, Tri.OLA

Klub 77

20.00 – 21.00    LIVE koncert
21.00 – 23.00    PREMIETANIE hudobných filmov

Hudba v trolejbuse

17.00    Marián Kováč – heligónka