Tohtoročné kultúrne leto v Banskej Bystrici sa bude odlišovať od tých predošlých. Park kultúry a oddychu pripravil spolu so svojimi partnermi pre obyvateľov i návštevníkov mesta ponuku, ktorú len ťažko odmietnuť.

Podujatie Noc hudby, ktoré sa v tomto roku uskutoční až v štrnástich slovenských mestách, bude pre Banskú Bystricu úvodom do tohtoročného kultúrneho leta. Aj preto sa toto hudobné, a pre mnohých možno i tanečné, podujatie oproti vlaňajšku výrazne zväčšilo. Rozličné žánre hudby od jazzu, folku, ska, raggae až po rock si budete môcť vychutnať až v siedmich priestoroch v meste. Program otvorí česko-slovenské finále súťaže vo frankofónnej piesni. Nasledovať budú vystúpenia skupín Coccinelle, Zet4, banskobystrickej Družiny či francúzskej Skannibal Schitt. Zmes hudby premieša vystúpenie Jany Orlickej s Pas de pitié!, ale aj vibračná hudba Petra Vigaša. Zároveň sa, v piatok 21. júna, môžeme tešiť aj na vystúpenia umeleckých škôl pôsobiacich v Banskej Bystrici. A hudba možno zavíta aj do trolejbusov.

Autor kultovej piesne o Banskej Bystrici, český folkový spevák Honza Nedvěd sa lúči so svojou hudobnou kariérou a pri tejto príležitosti neobíde ani mesto, ktoré sa mu zapísalo do srdca. Vďaka spomenutej piesni, je ale aj vzťah Banskobystričanov, k dnes už legendám českej hudby – bratom Nedvědovcom, mimoriadne pozitívny. Jan a František Nedvědovci vystúpia v športovej hale Dukla na Štiavničkách 27. júna.

Novinkou tohtoročného kultúrneho leta je projekt Zakotvite v Banskej Bystrici. V prvý júlový týždeň, od 3. do 9. júla, a potom aj v prvý augustový týždeň, od 1. do 7. augusta, bude každý jeden deň Námestie SNP dejiskom hudobných a umeleckých vystúpení, ale aj rôznych súťaží a aktivít pre deti. PKO Banská Bystrica vyhlásilo pre toto podujatie voľné pódium, na ktoré sa bez nároku na honorár prihlásilo množstvo známych aj menej známych umelcov a skupín z regiónu. Aj vďaka nim tak bude počas leta historické centrum mesta žiť atmosférou, aká mu bola príznačná už od nepamäti.

Druhá časť júlového kultúrneho programu v Banskej Bystrici nás vráti do vzdialenej minulosti, v ktorej o všetkom rozhodovala ostrosť meča a obratnosť jeho majiteľa. Festival historického šermu Barbakan, sľubuje 20. júla nielen jedinečné bojové zážitky, ale aj poriadnu zábavu. Veď tam, kde sa objaví spoločnosť veselých šermiarov Cassanova, sa musí každý najskôr zasmiať, až potom tasiť meč.

Význam stredoslovenských baníckych miest pre niekdajšie Uhorsko v minulosti podčiarkovali aj návštevy zástupcov kráľovských rodín. Banská Bystrica si 27. júla pripomenie, po takmer 250-tich rokoch, významnú návštevu a svoju banícku minulosť. Cisár František Lotrinský a kráľovná Mária Terézia vyslali v lete roku 1764 svojich synov – následníka trónu Jozefa a jeho mladšieho brata Leopolda na dnešné stredné Slovensko, aby tu bližšie spoznali „pokladnicu Uhorska“. Nielen zlato, striebro a meď, ale najmä umenie majstrov ťažiarov a pracovitosť tunajších ľudí tvorili bohatstvo, z ktorého prosperovala celá krajina. Aj preto bude Cisárska vizitácia nielen o baníctve, ale aj kultúre a umení, ktoré vtedy bavilo panovníkov na viedenskom dvore.

Všetko po starom, je názov ďalšieho z pripravovaných podujatí, o ktoré sa postarajú samí Bystričania. Šansóny a piesne Pavla Janíčka na texty Zuzany Laurinčíkovej, Miroslava Kapustu a Petra Valu odprezentujú 15. augusta v réžii Viery Dubačovej Dáša Libiaková, Michaela Kukurová, Igor Šimeg či Jakub Janíček.

K letu patrí kino pod holým nebom. Aj v tomto roku sa priamo na historickom Námestí SNP rozloží Bažant kinematograf, ktorý ponúkne najlepšie slovenské a české filmy posledných rokov. V dňoch od 16. do 20. augusta si tak na večer nerobte iný program.

rnd - stepka (foto - ctibor bachraty)
Stanislav Štepka v hre Jááánošííík po tristo rokoch. Foto: rnd.sk (Ctibor Bachratý)

Záver druhého prázdninového mesiaca bude 26. a 27. augusta patriť divadlu umiestnenému do netradičného veľkolepého priestoru parku pod Pamätníkom SNP. Veď pýcha slovenskej komédie – Radošinské naivné divadlo si so svojou hrou Jááánošííík po tristo rokoch, priam žiada výnimočné miesto. Zvlášť, keď je to presne tristo rokov, čo slávneho slovenského hrdinu a zbojníka povesili. V roku 1970 si Radošinci na Jánošíka spomenuli prvýkrát a hra, o ktorej sa dnes učí v školách, je najviac reprízovaným pôvodným slovenským dramatickým titulom. Obnovený Jááánošííík prináša opäť nezabudnuteľné scénky, piesne a glosy. Aj vy si tak môžete prísť dať letné rande s RND a jeho skvelými hercami. Okrem Stanislava Štepku v tejto hre uvidíte napríklad aj Svätopluka Malachovského, Reného Štúra či Michala Kubovčíka, sestry Petru a Luciu Molnárové a mnohých ďalších. Hra v réžii Juraja Nvotu je zárukou úsmevov na tvári každého diváka.

Definitívnou rozlúčkou s letom je v Banskej Bystrici každým rokom Radvanský jarmok. Udalosť, pre ktorú sa pod Urpínom už 356 rokov schádzajú ľudia z celého kraja a láka tiež čoraz viac turistov. Tak unikátnych skĺbení tradície, umenia, stretnutí, zábavy a hodovania nie je veľa na Slovensku, ba dokonca možno ani v Európe. Aj preto ašpiruje Radvanský jarmok o zápis medzi svetové kultúrne dedičstvo chránené UNESCO. V dňoch od 13. do 15. septembra Banskú Bystricu opäť obklopí zábava v duchu tradícií našich predkov.