Aj keď problémy s parkovaním trápia množstvo obyvateľov banskobystrických sídlisk, situácia na Tatranskej ulici v Sásovej patrí medzi najhoršie. Diskusiu medzi tunajšími obyvateľmi v posledných dňoch rozvírilo plánované uzatvorenie súkromného parkoviska blízkeho supermarketu.

Billa Sásová_02Niektorým vodičom skomplikuje od 1. novembra situáciu s parkovaním na Tatranskej ulici spoplatnenie parkoviska pred supermarketom Billa, ktoré ale naopak uvítajú nakupujúci. Tí pre dlhodobo zaparkované vozidlá obyvateľov ulice už často nemali kde zastaviť.

Problém s parkovaním áut v lokalite je dobre známy aj samospráve. K výraznejšiemu riešeniu situácie ale za posledné roky nedošlo napriek tomu, že v lokalite je už dlhšie plánovaná výstavba parkovacieho domu. Ten by mal byť umiestnený nad budovou bývalej školy na tejto ulici.

“Mesto má záujem riešiť problém statickej dopravy na Tatranskej ulici. Preto intenzívne pracuje na dvoch témach súvisiacich s problémom parkovania v danej oblasti. Prvou z nich je výstavba parkovacieho domu, druhou je vyriešiť celý uličný priestor danej oblasti,” priblížila pre BBonline.sk aktuálnu situáciu hovorkyňa banskobystrického primátora Martina Kanisová.

Parkovací dom nateraz nereálny

Tatranska-ulica_54Pre mesto je ale projekt parkovacieho domu v súčasnej ekonomickej situácii nerealizovateľný:  “Keďže mesto nemá dostatok finančných prostriedkov na vybudovanie parkovacieho domu vo vlastnej réžii, musí hľadať možnosti financovania výstavby parkovacích miest z iných mimorozpočtových zdrojov. Jednou takou sa javí nasledujúce programové obdobie eurofondov, kde mesto spracovalo projektové zámery zamerané na riešenie tejto problematiky,” dopĺňa hovorkyňa.

Projektový zámer, ktorý by mal zahŕňať revitalizáciu viacerých uličných priestorov v Sásovej a tým aj statickú dopravu, má tiež za cieľ prepojenie Sásovej na centrum mesta tak, aby motivoval ľudí k využívaniu verejnej dopravy a nemotorovej dopravy. Projekt by po prípadnom odsúhlasení mohol byť reálny v nasledujúcom programovacom období od roku 2014.

Výstavba parkovacieho domu v Banskej Bystrici sa nedávno spomínala aj v súvislosti so záväzkom spoločnosti EEI, ktorá prevádzkuje systém plateného parkovania v meste. Súčasťou zmluvy o prenájme je záväzok o vybudovaní nových parkovacích miest, ktoré by vo forme parkovacieho domu mali vzniknúť, no vo vybranej lokalite v centre mesta.